1. Jak zostać programistą [też od zera i bez studiów]? Porady

Jak zostać programistą [też od zera i bez studiów]? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca w IT przyciąga bardzo wielu kandydatów, głównie ze względu na wysokie zarobki i duże zapotrzebowania na programistów na rynku pracy. Ale, wiele stanowisk w tej branży, wymaga naprawdę specjalistycznych kompetencji, ciągłej nauki oraz szerokiej wiedzy.

Dodatkowo IT to bardzo szeroka dziedzina — jeśli chcesz zostać programistą, musisz wiedzieć, czym dokładnie chciałbyś się zajmować. Jednocześnie do programowania potrzeba również podstawowych zdolności matematycznych i analitycznych.

Jeśli jednak to Cię nie zraża, w tym artykule przeczytasz, jak zostać programistą, również bez studiów i „od zera”. Dowiesz się również, jakie umiejętności są ważne w tym zawodzie i jak napisać dobre CV do pracy w IT.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać programistą? Studia, kursy i podstawowe informacje

Zacznijmy od garści danych. W Polsce i na świecie brakuje programistów i specjalistów z branży IT. W związku z tym o zatrudnienie teoretycznie nie powinno być trudno. Dodatkowo, ze względu na tak duży deficyt, oferty pracy kuszą naprawdę wysokimi zarobkami (to jeden z najlepiej płatnych zawodów — w Polsce i na świecie), świetnymi warunkami i atrakcyjnymi benefitami pracowniczymi. 

Dlatego właśnie tak wiele osób zadaje sobie pytanie jak zostać programistą? Niestety odpowiedź wcale nie jest taka prosta. 

Po pierwsze, programowanie to bardzo szerokie pojęcie. Jeśli już szukałeś pracy w branży IT i przeglądałeś ogłoszenia, raczej w niewielu z nich znalazłeś ofertę po prostu na stanowisko programisty. Dużo częściej pojawiają się anglojęzyczne nazwy w stylu web developer, front-end developer, full stack, software engineer czy wiele, wiele innych. 

IT to bardzo obszerna dziedzina i nie ma szans, aby jedna osoba znała każdy język programowania i potrafiła napisać kod do wszystkiego. Dlatego też, jeśli chcesz zostać programistą, przygotowania zacznij od bardzo starannego researchu i wyboru konkretnej technologii, w której chciałbyś się wyspecjalizować. 

Żeby ułatwić Ci zadanie, poniżej znajdziesz krótką ściągę. Potraktuj ją jako punkt wyjścia do poszukiwania swojej nowej ścieżki zawodowej.

Przede wszystkim — programować można aplikacje webowe i strony (w przeglądarkach internetowych) lub tzw. software, czyli oprogramowanie. Te dwie ścieżki kariery programisty różnią się przede wszystkim technologiami i językami, które wykorzystuje się na co dzień oraz organizacją pracy. 

Web developerzy będą częściej współpracować ze specjalistami od sprzedaży i designu oraz klientami biznesowymi, a software developerzy/inżynierzy oprogramowania z innymi programistami i specjalistami z IT. 

Wśród web developerów wyróżniamy:

  • Front-end developerów, którzy zajmują się programowaniem interfejsów — czyli wszystkiego, co widzi i z czym wchodzi w interakcję użytkownik strony internetowej lub aplikacji webowej. Przy tej pracy najczęściej wykorzystywanymi językami są HTML, CSS, JavaScript, React i Angular.
  • Back-end developerów, którzy odpowiadają za sprawne działanie całej strony czy aplikacji — programują jej architekturę systemu, dzięki któremu będzie działała (czyli te części, których użytkownik nie widzi). Popularnymi językami programowania są tu Ruby, Python i PHP.
  • Full-stack developerów, którzy łączą pracę na frontendzie i backendzie. 

Natomiast stanowiska związane z pisaniem oprogramowania to najczęściej software engineerzy (inżynierzy oprogramowania) lub software developerzy. Poza tym możesz również pracować przy tworzeniu gier komputerowych, jako game developer oraz przy analizie danych, jako data scientist

Czy trudno jest zostać programistą? Na pewno zależy to od wybranej ścieżki — we frotnendzie czy backendzie webowym pewnie stosunkowo prościej, ponieważ jest duży popyt i łatwo dostępne materiały do nauki. Jest to też względnie prostsze konceptualnie, a studia raczej nie odegrają tu specjalnej roli, zawsze można też wybrać bootcamp. Zostać programistą grafiki, AI (sztucznej inteligencji) czy hardware’owym będzie już troszkę ciężej i w tym przypadku studia na pewno się przydadzą — łatwiej jest na nich zbudować sobie silne fundamenty matematyczne, algorytmiczne i teoretyczne.
Piotr BryńskiFront-end Developer w BOLD 

Dróg do zostania programistą jest naprawdę wiele — to bardzo popularny zawód, więc oferta edukacyjna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest naprawdę bogata. Zacznijmy od studiów.

Dzienne i stacjonarne studia informatyczne oferuje obecnie większość uniwersytetów w Polsce, m.in.:

Oczywiście studia informatyczne są trudne, a progi punktowe wysokie — żeby się dostać, potrzeba naprawdę dobrze zdać maturę. Powyższe uczelnie i wiele innych oferują też oczywiście studia zaoczne. 

Pamiętaj też, że program tych kierunków studiów jest bardzo szeroki i obejmuje wiele zagadnień czysto teoretycznych (np. związanych z matematyką czy algorytmiką), a nie tylko naukę programowania. Sam będziesz musiał znaleźć swoją ścieżkę zawodową i ciągle się w niej dokształcać. 

Z drugiej strony, wielu studentów informatyki już na drugim czy trzecim roku bez problemu może aplikować na staże (a te w branży IT są zazwyczaj płatne) i zacząć zdobywać cenne doświadczenie. 

Nie musisz się jednak martwić, jeśli zdałeś maturę 10 czy 20 lat temu i właśnie planujesz się przebranżowić i zostać programistą. Możliwości nauki poza uniwersytetem jest naprawdę wiele. 

Jak zostać programistą od zera i bez studiów?

Musisz przede wszystkim wiedzieć, że praca programisty bardzo często wymaga właściwie ciągłego douczania się i poznawania nowych technologii. Na pewno więc nie jest tak, że wystarczy skończyć studia informatyczne i nagle otworzy się przed Tobą świetlana kariera i strumień pieniędzy płynący nieprzerwanie aż do emerytury.

Ale to jednocześnie dobra wiadomość. Obecnie znajdziesz naprawdę wiele możliwości nauki programowania poza murami uniwersytetów — kursów, szkoleń i tzw. bootcampów. Możesz również spróbować uczyć się sam — darmowych materiałów w internecie jest ogrom. 

I od tego właściwie warto zacząć. Nawet jeśli chcesz wziąć udział w kursie, musisz wiedzieć, czym dokładnie chciałbyś się zająć. Nie ma „ogólnych” kursów dla programistów — na większości z nich zapoznasz się z konkretną technologią. 

Dlatego, zanim zdecydujesz się na kurs (a pamiętaj, że są one bardzo drogie, ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotch), zrób research, przeczytaj kilka książek o podstawach programowania i zastanów się, która działka IT najbardziej Ci odpowiada. Dopiero wtedy wybieraj szkolenie. 

Oczywiście, kursów i szkół programowania jest bardzo wiele. Oto kilka propozycji:

Dodatkowo, na platformach do samorozwoju takich jak Udemy czy Coursera, również znajdziesz internetowe kursy w bardzo różnych językach. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, czy programowanie to właśnie to, poszukaj darmowych szkoleń, takich jak m.in. The Odin Project. 

Kolejną opcją są tzw. bootcampy programistyczne, czyli bardzo intensywne kursy, które mają przygotować Cię do pracy programisty. Najczęściej trwają kilka miesięcy. Oczywiście musisz na nie poświęcić wiele czasu (i pieniędzy) oraz zaangażowania i energii. Nauka programowania od zera wymaga naprawdę sporo samozaparcia. 

Dodatkowo oczywiście, jeśli nie masz środków finansowych na kurs, możesz spróbować nauczyć się programowania samodzielnie. Internet pęka w szwach od przeróżnych materiałów w każdej formie — wideo na YouTubie, podcastów czy stron internetowych. 

Co ważne, jeśli chcesz zostać programistą i szybko znaleźć pracę, niezależnie czy skończyłeś studia czy nie, powinieneś przygotować sobie portfolio z własnymi projektami i projektami open source (takimi, do których prawa autorskie zostały przyznane wielu użytkownikom i każdy może mieć w nie swój wkład). 

A ponieważ na rynku IT jest duży deficyt, jeśli tylko zdobędziesz odpowiednią wiedzę, przygotujesz dobre CV i będziesz mógł pochwalić się jakimś skutecznym projektem, znalezienie pracy nie powinno być trudne. 

Szukaj ofert na największych job-boardach, takich jak pracuj.pl czy OLX. Ponieważ zapotrzebowanie na programistów jest naprawdę duże, powstały specjalne portale dedykowane wyłącznie pracy w IT, np. No Fluff Jobs. 

Nawet największe firmy z branży IT obecnie zatrudniają kandydatów, którzy nie mają wykształcenia kierunkowego. Jeśli jednak marzy Ci się praca w Google, Facebooku czy Amazonie, musisz mieć przynajmniej kilka lat solidnego doświadczenia zawodowego i szeroką wiedzę. 

Co jednak ciekawe, według badania przeprowadzonego przez Stack Overflow, czyli największy serwis społecznościowy dedykowany programistom, aż 65% ankietowanych developerów ma wykształcenie wyższe. 

Zobaczmy teraz, co jeszcze, oprócz znajomości języków programowania przyda Ci się, jeśli chcesz zostać programistą.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie umiejętności są potrzebne, żeby zostać programistą?

Chociaż wciąż silny jest stereotyp programisty, który klepie kod w ciemnej piwnicy, najlepiej czuje się w towarzystwie własnego komputera oraz trzech monitorów i rzadko rozmawia z innymi, tak naprawdę praca developera wymaga również wielu kompetencji miękkich

Z umiejętności miękkich programistom na pewno potrzebne są: szczere zainteresowanie tematami z zakresu computer science i engineering, stała chęć poszerzania kompetencji, empatia względem użytkownika i wyrozumiałość dla nietechnicznych osób w zespole oraz cierpliwość. A z kompetencji twardych: w niektórych dziedzinach, głównie niewebowych, algorytmika i matematyka. A poza tym dobre rozumienie architektury systemu i relacji między komponentami programu czy aplikacji.
Piotr BryńskiFront-end Developer w BOLD 

Kwalifikacje zawodowe potrzebne programistom to m.in.: 

  • znajomość poszczególnych języków programowania
  • umiejętność pracy w określonym frameworku
  • znajomość danej technologii
  • znajomość wybranych programów komputerowych
  • debugowanie (znajdowanie i naprawienie błędów w kodzie)
  • prowadzenie testów
  • zarządzanie bazami danych
  • zarządzanie kodem źródłowym
  • język angielski, przynajmniej na komunikatywnym poziomie. 

A umiejętności interpersonalne i cechy charakteru, które z pewnością ułatwią pracę w tym zawodzie to:

  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • logiczne i krytyczne myślenie
  • komunikatywność i praca w zespole
  • dokładność i staranność
  • cierpliwość
  • gotowość do ciągłego podnoszenia własnych kompetencji
  • umiejętność planowania i zarządzania czasem.

Gdy już zdobędziesz odpowiednie umiejętności, pora zacząć szukać pracy — a do tego potrzebujesz profesjonalnego CV.

3. Jak napisać CV, żeby zostać programistą?

CV programisty, tak jak każdy życiorys zawodowy, musi być dostosowane do oferty pracy. Co to znaczy? Twój dokument musi pokazać pracodawcy albo rekruterowi, że posiadasz kompetencje zawodowe, których szuka u kandydatów.

Dlatego, zanim zaczniesz pisać CV, dokładnie przeczytaj ogłoszenie i postaraj się pokazać w dokumencie, że zatrudnienie Cię przyniesie korzyść pracodawcy.

Ponieważ w branży IT najważniejsze są umiejętności, znajomość technologii oraz doświadczenie, te informacje zawrzyj w widocznym miejscu curriculum vitae — np. na górze dokumentu, tuż pod tzw. podsumowaniem zawodowym, czyli krótkim opisem swoich najważniejszych kompetencji. W sekcji z danymi osobowymi warto też umieścić link do swojego portfolio z projektami, np. z serwisu GitHub.

Na górze CV najlepiej wpisać projekty, przy których się pracowało, warto wspomnieć również o wkładzie do opensource (oczywiście, jeżeli się go ma), pochwalić prowadzeniem warsztatów czy prelekcji. Moim zdaniem wypisywanie tony technologii i znanych języków nie ma aż tak dużego znaczenia. Jeżeli zgłaszasz się na frontenda to interesują mnie kompetencje z danego, konkretnego obszaru, a nie np.umiejętność kompilacji jądra Linuxa, która nie będzie Ci potrzebna w pracy. Edukacja jest najczęściej bez znaczenia, chyba że ukończyło się znaną i prestiżową uczelnię — politechnikę, czy zagraniczne, jak MIT i Stanford.
Piotr BryńskiFront-end Developer w BOLD

Oczywiście, jeśli się przebranżawiasz, warto w CV mieć sekcję z ukończonymi kursami i szkoleniami. Ale pamiętaj, że najczęściej podczas procesu rekrutacji do IT, będziesz musiał wykonać zadanie praktyczne, które sprawdzi Twoją wiedzę i umiejętności techniczne. 

Jeśli chcesz, możesz wysłać CV bez zdjęcia — tu naprawdę liczą się specjalistyczne kompetencje. Jednak jeśli chcesz mieć fotografię w życiorysie, możesz ją dodać, chyba że aplikujesz do pracy za granicą, gdzie zdjęcia w CV są już przeżytkiem.

Musisz też pamiętać o klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji. 

W branży IT bardzo rzadko wymaga się listów motywacyjnych. Jeśli jednak musisz go napisać, nie powtarzaj informacji z curriculum vitae słowo w słowo. Napisz, dlaczego zatrudnienie Cię przyniesie pracodawcy wymierne korzyści, pochwal osiągnięciami zawodowymi i podaj powody, dlaczego zależy Ci na pracy w firmie, do której aplikujesz. 

A jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących CV i listów motywacyjnych, zobacz nasze inne poradniki:

Przeczytaj też: Jak napisać CV za pomocą sztucznej inteligencji.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Potrzebujesz więcej informacji, jak zostać programistą? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac programista

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: