1. Proces rekrutacji pracownika: etapy rekrutacji i selekcji do pracy

Proces rekrutacji pracownika: etapy rekrutacji i selekcji do pracy

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Znalazłeś ciekawą ofertę pracy i chciałbyś spróbować swoich sił? Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda proces rekrutacji i z jakich etapów się składa. A może właśnie poszukujesz idealnego pracownika i nie jesteś pewien jak dobrze przeprowadzić rekrutację?

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o procesie rekrutacji, zarówno z perspektywy szukających zatrudnienia, jak i szukających pracowników. Dowiesz się, również, jakie są etapy rekrutacji i jak najlepiej się do nich przygotować.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak wygląda proces rekrutacji?

To oczywiście zależy. Trochę inny proces rekrutacji będzie do pracy w wielkiej międzynarodowej korporacji, inny w startupie czy małym, lokalnym przedsiębiorstwie. Nie zmienia to jednak faktu, że większość procesów selekcji kandydatów będzie składała się z podobnych etapów i elementów.

Niezależnie po której stronie procesu rekrutacji jesteś — czy szukasz pracowników do swojego przedsiębiorstwa, czy zatrudnienia dla siebie, warto znać podstawowe etapy rekrutacji. Kandydatom ta wiedza pomoże dobrze się przygotować, a pracodawcom czy rekruterom zorganizować rekrutację dostosowaną do własnych potrzeb.

Dobrze prowadzona rekrutacja daje kandydatowi poczucie, że rekruter zaopiekuje się nim na każdym etapie. Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej warto sprawić wrażenie, że kandydat jest dla nas ważny, i stworzyć przyjazne warunki do rozmowy. Na wstępie każdej rozmowy dobrze jest na początku przedstawić strukturę spotkania. Dzięki temu kandydat będzie wiedzieć, czego się spodziewać, a tym samym zwiększy się jego poczucie bezpieczeństwa. Po drugie, ważne jest dawanie informacji zwrotnej mailem lub przez telefon (w zależności od etapu rekrutacji), aby nie pozostawiać kandydata w oczekiwaniu. Nawet jeśli rekruter nie ma jeszcze informacji o wyniku zadania rekrutacyjnego czy decyzji przełożonego, napisanie do kandydata, że pamiętamy o nim i prosimy o cierpliwość, nie tylko uspokoi go, ale także zbuduje markę pracodawcy.
Magdalena Żurawska-SzpakHR Specialist w BOLD

Oto podstawowe etapy dobrze prowadzonej rekrutacji:

Etapy rekrutacji

  1. Ustalenie zapotrzebowania firmy na nowych pracowników i przygotowanie ofert.

Twój najlepszy pracownik odszedł i musisz go zastąpić? A może firma dynamicznie się rozrasta i potrzebujesz nowych talentów? Niezależnie od tego, z jakiego powodu szukasz nowych pracowników, początek rekrutacji to ustalenie, kogo dokładnie potrzebujesz, i przygotowanie odpowiednich ofert.

Musisz więc wiedzieć, jakich kluczowych kompetencji i doświadczenia zawodowego wymagasz od swoich potencjalnych pracowników oraz oszacować wysokość stawek, jakie chcesz im zapłacić. Następnie powinieneś oczywiście zamieścić oferty na portalach dla szukających pracy.

  1. Poszukiwanie i selekcja kandydatów.

W dużych firmach z rozbudowanymi działami HR część kandydatów znajdują sami rekruterzy lub headhunterzy, np. za pośrednictwem LinkedIna. Co oczywiście nie wyklucza wyboru przyszłych pracowników na podstawie przesłanych przez nich CV. Najważniejsze oczywiście będzie wybranie osób z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.

  1. Rozmowa rekrutacyjna/rozmowa telefoniczna.

Po wstępnym wyborze kandydatów, którzy spełniają wymagania, pora na kolejny etap procesu rekrutacji — rozmowę kwalifikacyjną. W niektórych firmach przeprowadza się kilka rozmów rekrutacyjnych: najpierw przez telefon, a następnie „na żywo”. Często pomiędzy nimi kandydat musi wykonać jeszcze praktyczne zadanie, które potwierdzi jego kompetencje.

To, ile rozmów o pracę obejmie proces rekrutacji, oczywiście zależy od potrzeb i wizji pracodawcy. Niektórym pracodawcom wystarczy zobaczenie CV kandydata i spotkanie się z nim raz. Inni zaś uznają to za niewystarczające.

  1. Zadanie praktyczne.

Zadanie praktyczne to dobry sposób na zweryfikowanie kompetencji zawodowych kandydata i sprawdzenie, czy nie skłamał w CV. Nie jest to jednak obowiązkowy etap rekrutacji. 

  1. Druga rozmowa kwalifikacyjna.

Nie w każdej firmie druga rozmowa kwalifikacyjna będzie osobnym etapem rekrutacji. W niektórych będzie stałym elementem procesu, w niektórych dodatkowym, gdy wyłonienie kandydata było zbyt trudne, a w niektórych w ogóle nie będzie się odbywać.

  1. Podjęcie decyzji.

To ostatni etap rekrutacji, do którego zmierzał cały proces. Decyzję o zatrudnieniu kandydata podejmuje najczęściej bezpośredni przełożony lub dział HR.

  1. Przekazanie informacji kandydatom.

Rekruter albo osoba odpowiedzialna za rekrutację musi poinformować wybranego kandydata o jego sukcesie. Bardzo dobrą praktyką jest również poinformowanie innych o ich niepowodzeniu i przekazanie feedbacku, który pomoże im w przyszłych rekrutacjach — badania pokazują, że 8 na 10 kandydatów oczekuje nawet negatywnej informacji zwrotnej.

  1. Negocjacja warunków i przygotowanie umowy.

Zanim proces rekrutacji dobiegnie końca, pozostaje jeszcze jeden krok — zatrudnienie wybranego kandydata. Przyszły pracodawca powinien przedstawić mu ofertę, być otwartym na negocjacje pensji, benefitów czy innych warunków, a następnie przygotować odpowiednią umowę o pracę.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Proces rekrutacji z punktu widzenia pracownika. Porady

Dla pracownika proces rekrutacji zaczyna się oczywiście od szukania pracy — przeglądania ofert i wybrania tych najbardziej interesujących oraz przygotowania dobrego CV i listu motywacyjnego

Miej na uwadze, że na jedno stanowisko często aplikuje bardzo wielu kandydatów (w Stanach Zjednoczonych średnio aż 250 osób!). Dlatego powinieneś naprawdę przyłożyć się do pisania dokumentów aplikacyjnych — zadbać nie tylko o ich treść, ale również spójny wygląd CV i listu motywacyjnego.

Przygotowując profesjonalne CV, powinieneś uważnie przeczytać ofertę pracy i dopasować do niej swój życiorys zawodowy. Warto opisać dokładnie obowiązki z poprzedniej pracy oraz pochwalić się w curriculum vitae najważniejszymi osiągnięciami zawodowymi

Warto również wpisać do CV wymagane przez pracodawcę umiejętności (oczywiście tylko, jeśli rzeczywiście je opanowałeś). Nie zapomnij o kompetencjach miękkich, cechach charakteru i zdolnościach interpersonalnych. Obecnie są szczególnie cenione przez pracodawców i na rynku pracy.

Gdy uda Ci się pomyślnie przejść ten etap procesu rekrutacji, musisz dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Na początek warto poćwiczyć odpowiedzi na często zadawane na rozmowach rekrutacyjnych pytania (np. opowiedz mi coś o sobie lub jakie są Twoje mocne i słabe strony).

Warto również przygotować sobie pytania, które Ty zadasz podczas rozmowy o pracę. Gdy tego nie zrobisz, wyjdziesz na mało zaangażowanego i niezbyt zainteresowanego nowym stanowiskiem.

Kandydat — tak samo jak rekruter — powinien okazać szacunek drugiej stronie, która wykonuje pracę. Ważne, aby się przygotował do rozmowy rekrutacyjnej, miał informacje o stanowisku i firmie. Wiele osób nie wie, że brak znajomości marki może być przyczyną odrzucenia kandydata już na pierwszym etapie. Zdania typu „Myślałam, że to Pani mi powie”, wpływają negatywnie na obraz kandydata. Kolejną ważną rzeczą jest bycie aktywnym podczas rozmowy — umiejętność sprzedania swojej kandydatury. Warto wiedzieć, że skoro rekruter się odezwał, coś przykuło jej uwagę w CV kandydata. Pasywność i postawa „mnie się należy”, jest wyczuwalna nawet podczas rozmowy telefonicznej, a pracodawca na pewno nie chce mieć na pokładzie osób z takim podejściem. Przede wszystkim nie powinniśmy kłamać, ani w CV, ani podczas rozmowy.
Magdalena Żurawska-SzpakHR Specialist w BOLD

Pamiętaj również, żeby na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio się ubrać. Podstawowa zasada — lepiej przesadzić z elegancją niż wyglądać niechlujnie i sprawić kiepskie pierwsze wrażenie. 

Po rozmowie o pracę możesz również wysłać rekruterowi albo pracodawcy krótkiego maila z podziękowaniem. Dzięki temu przypomnisz o sobie i wyjdziesz na zaangażowanego i uprzejmego kandydata, któremu rzeczywiście zależy na stanowisku.

Następnie przyjdzie Ci czekać na telefon. Niezależnie od wyniku procesu rekrutacji, warto być uprzejmym i podziękować za informację. Jeśli dostaniesz ofertę pracy, dobrze ją przemyśl i zastanów się, czy warunki na pewno Ci odpowiadają. Jeśli nie — spróbuj negocjować.

Proces rekrutacji jest stresujący i dla pracowników i dla pracodawców. Dlatego ważne jest, aby był przeprowadzony starannie i z poszanowaniem obu stron. Uprzejmy i dobrze przygotowany kandydat dobrze zapunktuje już na samym początku.

Profesjonalnie prowadzone etapy rekrutacji to również świetna wizytówka firmy — kandydaci z pewnością będą bardziej zainteresowani podjęciem współpracy, gdy zostaną dobrze potraktowani. A przedsiębiorstwo z przyjazną kulturą pracy, o której świadczy, m.in. rekrutacja, będzie przyciągało najlepszych z najlepszych.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chciałbyś dowiedzieć się jeszcze czegoś o procesie rekrutacji? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Proces rekrutacji

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: