Stwórz profesjonalne CV teraz!
Gdzie szukać pracy w 2024? Najlepsze portale z ofertami
Piszą o nas:
Gdzie szukać pracy? Na pewno zadajesz sobie to pytanie, jeśli planujesz zmianę stanowiska, przebranżowienie albo jesteś na początku drogi zawodowej. I słusznie. Miejsc z ogłoszeniami jest bardzo dużo i warto wiedzieć, gdzie możesz znaleźć uczciwie i atrakcyjne oferty.
Z tego artykułu dowiesz się, gdzie szukać pracy, również za granicą. Poznasz sprawdzone strony internetowe z ofertami i inne również „analogowe” sposoby na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Gdzie szukać pracy? Lista wyszukiwarek ofert i portali
W internecie znajdziesz całe mnóstwo job boardów, czyli serwisów publikujących oferty, oraz stron z ogłoszeniami, na których można m.in. znaleźć propozycje pracy.
Oprócz tego pracy można szukać w mediach społecznościowych, zarówno na serwisach poświęconych głównie sprawom zawodowym jak LinkedIn czy GoldenLine, jak i na Facebookowych grupach czy innych portalach.
Możliwości jest naprawdę wiele. Trudno nie pogubić się w gąszczu ogłoszeń, mniejszych i większych portali. Dlatego, jeśli nie możesz znaleźć pracy, zacznij od stron internetowych z naszej listy.
Gdzie szukać pracy w internecie? Portale
- Pracuj.pl— największa wyszukiwarka ofert pracy w Polsce. Znajdziesz tam oferty (obecnie prawie 100 tys.!) z każdej branży i dla każdego poziomu doświadczenia oraz porady zawodowe. Z serwisu da się korzystać bez zakładania konta, ale po zalogowaniu możesz dostawać maile z wybranymi dla Ciebie ofertami.
- Praca.pl — w tym serwisie znajdziesz sporą bazę ofert pracy, porady zawodowe oraz kalkulator wynagrodzeń. Portal daje możliwość wysłania aplikacji prosto z ogłoszenia do pracodawcy.
- GoWork.pl — serwis z dużą liczbą ofert pracy oraz opiniami o pracodawcach i możliwością szukania pracowników
- Aplikuj.pl — szeroka baza ofert pracy i możliwość aplikowania przez formularz bezpośrednio z portalu.
- PracaTobie.pl — na tym portalu znajdziesz oferty pracy, porady zawodowe oraz bazę uczelni i szkoleń.
- Jobs.pl — wyszukiwarka z ofertami pracy w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
- RocketJobs.pl — serwis z ofertami dedykowany pracy w szeroko pojętym marketingu — dla copywriterów, w SEO, designie, PR-ze czy sprzedaży. Oprócz tego znajdziesz na nim również artykuły, branżowe newsy czy nawet zestawienia memów.
- NoFluffJobs.pl — portal dla osób szukających pracy w branży IT. Ma przyjazną nawigację i dokładny podział na konkretne stanowiska (front-end developerzy, software engineerzy czy testerzy).
- InterviewMe.pl — portal z bazą ofert pracy, profilami pracodawców i mnóstwem artykułów poradnikowych.
- InfoPraca.pl — job board, w którym znajdziesz ok. 15 tys. ofert i bloga z poradami.
Oprócz tego możesz również szukać pracy w internecie na portalach z ogłoszeniami jak np. OLX, gdzie obecnie najwięcej Polaków szuka pracy.
Przez OLX możesz wysłać CV prosto to pracodawcy, co oszczędzi Ci pisania maili z CV.
W Polsce jest również kilka serwisów, które agregują oferty pracy z innych źródeł, np. Indeed (największa wyszukiwarka ofert pracy na świecie!) czy Jooble.
Ponadto, jeśli masz upatrzonego pracodawcę i wiesz, gdzie szukać pracy, zawsze możesz sprawdzać jego stronę internetową — część polskich firm publikuje oferty pracy bezpośrednio u siebie.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Gdzie szukać pracy w mediach społecznościowych?
Przede wszystkim na portalach poświęconych tylko sprawom zawodowym, czyli na LinkedInie i GoldenLine. Na obu warto utworzyć sobie profil i nawiązywać znajomości z rekruterami czy innymi osobami z branży.
Zarówno na GoldenLine jak i na LinkedInie dostępnych jest również wiele ofert pracy w tym również niepublikowanych nigdzie indziej. Ponadto gdy firma, w której chciałbyś pracować, obecnie nie prowadzi rekrutacji, możesz napisać wiadomość do osoby z działu HR i zaproponować swoją kandydaturę.
Obecnie z LinkedIna korzysta aż 93 % rekruterów na świecie — to daje Ci nie tylko możliwość szukania pracy, ale również otrzymania propozycji bezpośrednio przez portal. Jeśli zastanawiasz się więc, gdzie szukać pracy, koniecznie załóż konto w portalu — być może praca sama znajdzie Ciebie.
Gdzie szukać pracy na Facebooku? W menu po lewej stronie znajdziesz zakładkę „Oferty pracy” (część z nich może również wyświetlać się jako reklamy w Twoim feedzie). Oprócz tego możesz też zaglądać na przeznaczone do szukania pracy grupy (np. Praca Warszawa, Mam pracę dla freelancera, Praca IT, Praca w mediach), których jest naprawdę wiele — znaczna część skupia się na ofertach tylko z danego miasta albo branży.
Na Facebooku warto jednak zachować ostrożność i zawsze sprawdzać potencjalnego pracodawcę. Grupy bywają otwarte dla wszystkich i można na nich natknąć się na fałszywe czy też po prostu wyjątkowo nieatrakcyjne oferty.
2. Gdzie szukać pracy za granicą?
Tutaj też nie będzie zaskoczenia — najlepiej przez internet. Oczywiście warto być ostrożnym i korzystać z zaufanych wyszukiwarek ofert pracy i portali, jak wyżej wymieniony jobs.pl, Europejski Portal Mobilności Zawodowej (EURES), Poloniusz czy pracujwunii.org.
Oferty pracy za granicą znajdziesz również na LinkedIn, Indeed i w grupach na Facebooku.
A to przykładowe strony z ofertami pracy sezonowej w różnych państwach:
Praca w Niemczech
Większość ofert dotyczących sezonowej pracy w Niemczech dotyczy zbiorów warzyw i owoców. Oferty pracy w Niemczech są m.in. tej stronie.
Praca w Holandii
W Holandii czy też w Niderlandach potrzebni są pracownicy fizyczni, m.in. przy zbiorach warzyw, kwiatów i owoców. Oferty pracy w Holandii znajdziesz tutaj i tutaj.
Praca w Norwegii
Norwegowie poszukują pracowników sezonowych przy zbiorach, opiece nad osobami starszymi oraz w turystyce. Ofert pracy w Norwegii szukaj na tej stronie.
3. Gdzie jeszcze można szukać pracy?
Chociaż świat to nie tylko internet, coraz mniej jest miejsc, gdzie warto szukać pracy analogowo — co nie znaczy, że nie istnieją. Możesz zarejestrować się jako bezrobotny i zgłosić do urzędu pracy lub skorzystać z oferty prywatnych pośrednictw i targów pracy.
Jak w życiu, tak i w karierze liczą się znajomości. I chociaż procesy rekrutacyjne są coraz bardziej sformalizowane, zawsze możesz spróbować pogadać ze znajomymi i wspomnieć, że szukasz pracy. Być może ich firma akurat kogoś poszukuje albo słyszeli o ciekawej ofercie.
Jeśli zastanawiałeś się, gdzie najlepiej szukać pracy, odpowiedź jest prosta — w internecie. Na portalach związanych z życiem zawodowym, znajdziesz nie tylko setki ofert, czy porady jak napisać CV czy list motywacyjny i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. To również świetnie źródło kontaktów — z dawnymi znajomymi, rekruterami i pracodawcami.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Nadal nie jesteś pewien, gdzie szukać pracy? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Gdzie szukac pracy
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
List motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska
Zobacz wzór listu motywacyjnego bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska. Dowiedz się, co napisać, by rekruter chętniej zaprosił Cię na rozmowę.
Darmowy kreator CV [+ bez logowania]: zalety, wady i funkcje
Poznaj zalety i wady 10 najpopularniejszych darmowych kreatorów CV online. Zobacz, jakie funkcje kreatorów CV są za darmo i gdzie stworzysz CV bez logowania.
Praca w domu 2024: dodatkowa, dorywcza, gdzie szukać ofert
Poznaj ciekawe propozycje pracy w domu. Zobacz, gdzie szukać ofert, co możesz robić i czego potrzebujesz, żeby zacząć pracować z domu.
Piszą o nas: