1. CV dla emeryta: wzór i porady, jak napisać CV na emeryturze

CV dla emeryta: wzór i porady, jak napisać CV na emeryturze

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chciałbyś dorobić, ale myślisz, że życie zawodowe masz już za sobą? Niepotrzebnie — emerytura w CV informuje przecież o Twoim długim i bogatym doświadczeniu. Poza tym wiele firm celowo szuka do pracy seniorów. Wystarczy, że odpowiesz na ich ofertę, wysyłając dobrze napisane CV emeryta.

W tym artykule zobaczysz profesjonalny wzór CV dla emeryta, który pomoże Ci napisać własny życiorys zawodowy. Podpowiem Ci również, co zrobić, by Twoje CV spodobało się przyszłym przełożonym. Dzięki temu łatwiej i szybciej znajdziesz pracę.

Na początek zobacz, jak wygląda wzór CV dla emeryta:

Dokumenty aplikacyjne dla emeryta łatwo stworzysz na jednym z naszych szablonów CV, które są dostosowane do współczesnego rynku pracy. Nie musisz męczyć się z przygotowaniem życiorysu i listu motywacyjnego.

Stwórz CV teraz

Znajdź wzór CV dla różnych zawodów.

CV dla emeryta — wzór

Julian Oponka

Emerytowany kierowca autobusu

Numer telefonu

Adres e-mail

Podsumowanie zawodowe

Przez 30 lat pracowałem jako kierowca autobusów, dzięki czemu doskonale znam ulice Wrocławia oraz przepisy ruchu drogowego. Wyróżnia mnie wysoka kultura osobista i punktualność — w ciągu ostatnich 10 lat nie dostałem żadnej skargi od pasażerów i 3 razy zdobyłem tytuł Pracownika Roku. Praca w Elo-TAXI pozwoli mi dalej rozwijać pasję, jaką jest prowadzenie pojazdów, dlatego podejmę się jej z przyjemnością.

Umiejętności specjalistyczne

 • prawo jazdy kat. B, D
 • doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego
 • język angielski — poziom B1
 • gotowość do wyrobienia licencji TAXI 
 • gotowość do pracy w systemie zmianowym

Umiejętności miękkie

 • wysoka kultura osobista i punktualność
 • łatwość w nawiązywaniu pozytywnych relacji z pasażerami
 • odpowiedzialność i samodzielność

Doświadczenie

05.2001–12.2019 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu

Stanowisko: Kierowca autobusu

Obowiązki:

 • prowadzenie autobusu zgodnie z rozkładem jazdy
 • sprzedaż i kontrola biletów
 • wdrażanie do pracy młodszych współpracowników
 • bieżąca kontrola stanu technicznego pojazdów

Osiągnięcia:

 • brak skarg i zażaleń od pasażerów przez ostatnie 10 lat 
 • 3-krotne zdobycie nagrody dla Pracownika Roku (w 2013, 2014 i 2017 roku)

12.1990–04.2001 Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej we Wrocławiu

Stanowisko: Kierowca autobusu

Obowiązki:

 • prowadzenie autobusu na trasach międzymiastowych
 • sporządzanie rezerwacji i sprzedaż biletów

Wykształcenie

1967–1971 Technikum Samochodowe we Wrocławiu

Zainteresowania

Interesuję się samochodami — chętnie czytam o starych i nowych modelach. W wolnych chwilach lubię majsterkować.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Sprawdź też, jak napisać podanie o pracę jako kierowca.

Już wiesz, jak wygląda prawidłowy wzór curriculum vitae oraz jak możesz ciekawie opisać w CV doświadczenie zawodowe. Za chwilę podpowiem Ci, jak krok po kroku napisać dobre CV dla emeryta, by szybciej dostać pracę. A jeśli dopiero czekasz na osiągnięcie wieku emerytalnego, odprawę emerytalną i zmianę pracy, pobierz wzór pisma o przejście na emeryturę i przekaż go obecnemu pracodawcy.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak napisać odpowiednie CV dla emeryta?

Liczba emerytów w Polsce stale rośnie — ZUS prognozuje, że do 2056 roku w naszym kraju przybędzie aż 3,9 mln osób w wieku poprodukcyjnym. To przełoży się na niższe świadczenia, a tym samym konieczność podjęcia zatrudnienia przez wielu seniorów oraz większą konkurencję na rynku pracy. Dlatego Twoje CV musi być naprawdę profesjonalne. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zapomnij o pisaniu tradycyjnego, długiego życiorysu do pracy. Nowoczesne CV emeryta powinno być czytelne, podzielone na sekcje i możliwie krótkie (spróbuj stworzyć CV na jedną lub dwie strony). Zadbaj, by w Twoim CV znalazły się wszystkie ważne elementy

Dlatego na samej górze CV napisz swoje dane osobowe i kontaktowe: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. W CV emeryta nie musisz za to podawać daty urodzenia czy adresu zamieszkania — to relikt czasów, gdy dokumenty były wysyłane pocztą. Pod nazwiskiem umieść też informację o emeryturze w CV — np. obok nazwy dotychczasowego zawodu (Emerytowany policjant, Emerytowany nauczyciel języka polskiego itd.). 

Pod danymi osobowymi w CV dla emeryta napisz podsumowanie i cele zawodowe, znane też jako rubryka CV O mnie. Jest to krótki, kilkuzdaniowy opis Twoich najważniejszych kwalifikacji i dotychczasowych osiągnięć z CV (za sukces możesz uznać m.in. usprawnienie jakiegoś procesu, zdobycie nagród pracowniczych, a nawet pochwały od szefa lub klientów). Napisz, dlaczego zainteresowała Cię ta oferta pracy — szczególnie jeśli jej charakter wiąże się z Twoją pasją lub doświadczeniem.

Następnie opisz w CV swoje kompetencje. Skup się na tych, które pojawiają się w ofercie pracy lub są przydatne w tym konkretnym zawodzie. Aby Twoje CV dla emeryta pozostało czytelne, możesz podzielić tę sekcję na umiejętności twarde (specjalistyczne) i miękkie (w tym interpersonalne). Do tych drugich zaliczamy m.in. dobrą organizację pracy, odpowiedzialność, cierpliwość, umiejętność pracy w zespole czy odporność na stres.

Niżej opisz swoje doświadczenie zawodowe, stosując tzw. zasadę odwróconej chronologii w CV, czyli zacznij od opisu najbardziej aktualnego stanowiska. A przy każdym miejscu pracy podaj pełną nazwę firmy, nazwę swojego ostatniego stanowiska oraz miesięczne i roczne daty zatrudnienia (podawanie samego roku to częsty błąd w CV). Spróbuj zawęzić opis do ostatnich 10 lat lub też 2-3 ostatnich pracodawców — rekruterzy nie mają czasu czytać zbyt długich dokumentów, więc nie ma sensu się rozpisywać.

Jako emeryt z wieloletnim doświadczeniem w CV możesz za to pominąć opis wykształcenia — szczególnie jeśli kończyłeś wyłącznie szkołę podstawową. Ale jeżeli mimo to zależy Ci na opisie edukacji, ogranicz się do nazwy ostatniej ukończonej szkoły i lat nauki. Nawet w prostym CV możesz też pochwalić się zainteresowaniami — zwłaszcza jeśli są rzadko spotykane lub w jakiś sposób związane z Twoją pracą.

Na dole dokumentu dodaj obowiązkową klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie zawartych w CV danych osobowych (aktualną formułkę, zgodną z RODO, znajdziesz we wzorze CV dla emeryta na górze tego artykułu). Następnie pobierz CV w formacie PDF i wyślij do pracodawcy mailem.

Ale pamiętaj, że czasami samo CV emeryta nie wystarczy. Jeśli pracodawca zamieścił w ogłoszeniu taką prośbę, do swojej aplikacji musisz również dołączyć list motywacyjny, w którym uzasadnisz swoją motywację do podjęcia pracy.

Przeczytaj też: Emerytury stażowe: od kiedy, ZUS, podstawowe informacje i Umowa zlecenie a emerytura: składki, staż pracy, wysokość.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz dodatkowe pytania na temat CV dla emeryta lub chciałbyś podzielić się własnymi doświadczeniami w tym zakresie? Jestem ciekawa Twojej opinii — zostaw ją w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv dla emeryta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.3  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: