1. „Nie mogę znaleźć pracy”. Co robić? [po studiach i później]

„Nie mogę znaleźć pracy”. Co robić? [po studiach i później]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nie mogę znaleźć pracy — myślisz w panice, po tygodniach lub miesiącach szukania zatrudnienia. Nie wiesz, dlaczego tak jest, frustracja sięga zenitu, a Twoja sytuacja finansowa jest coraz gorsza. 

Spokojnie. W tym artykule przeczytasz, dlaczego prawdopodobnie nie możesz znaleźć pracy. Znajdziesz tu również szereg wskazówek, które pomogą Ci w poszukiwaniach i ułatwią proces rekrutacji na atrakcyjne stanowisko.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

To skomplikowane. Bezrobocie jest złożonym zjawiskiem, które ma wiele przyczyn. Część z nich będzie niezależna od Ciebie, a nad częścią możesz pracować. Postaraj się nie robić sobie wyrzutów i po prostu zastanów się, jak możesz ułatwić sobie szukanie pracy.

To, że nie możesz znaleźć pracy, może zależeć m.in. od branży, która Cię interesuje. Niektóre zawody i sektory gospodarki „cierpią” na nadwyżkę chętnych (dane na ten temat możesz sprawdzić w Barometrze zawodów). W takiej sytuacji konkurencja jest bardzo duża, a atrakcyjne zatrudnienie dostaną najlepsi kandydaci.

Poza tym znaleźć pracę najłatwiej jest, niestety, w dużych miastach. Tam właśnie jest najwięcej atrakcyjnych ofert. W mniejszym ośrodku znacznie trudniej jest zrobić karierę. Na szczęście obecnie coraz więcej pracodawców oferuje pracę zdalną, przy której miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. 

Kolejną kwestią, z którą niektórzy muszą się mierzyć, jest dyskryminacja na rynku pracy. Jest ona zakazana prawnie w Kodeksie pracy. Mimo to niektórzy pracodawcy, niekoniecznie świadomie, nie chcą zatrudniać kompetentnych osób ze względu na własne uprzedzenia i niezależne od kandydatów uwarunkowania — płeć, wiek, orientację i tożsamość seksualną czy niepełnosprawność. 

Na takie problemy nie ma niestety prostego i magicznego rozwiązania. Szukając zatrudnienia zrób dokładny research firm, do których aplikujesz. Nie obawiaj się pracy w korporacjach. Duże firmy zazwyczaj restrykcyjnie przestrzegają praw pracowniczych.

Może być również tak, że Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest bardzo… niekonsekwentne — pracowałeś w wielu różnych zawodach i nie masz jasnej ścieżki kariery oraz pomysłu na siebie. 

W wielu profesjach wymagany jest konkretny zestaw kwalifikacji zawodowych, czasami bardzo specjalistycznych. Nie ma oczywiście nic złego w tym, że jeszcze nie znalazłeś swojej drogi i podejmowałeś się różnych zajęć, aby po prostu zarobić pieniądze. Nie wszyscy muszą zamieniać swoją pasję w pracę.

Natomiast niektórych pracodawców może to odrzucać. Chcą mieć na swoim pokładzie osoby zaangażowane w to, co robią i rozwijające swoje kompetencje w konkretnym kierunku. 

I jeszcze jedno. Powodzenie na rynku pracy nie zależy jedynie od Twoich umiejętności, talentów i wyborów. Równie ważne są kapitał kulturowy i możliwość spokojnego rozwoju od dzieciństwa, kapitał społeczny i znajomości. Niektórym łatwiej znaleźć pracę ze względu na nepotyzm i koneksje. A czasem po prostu dzięki szczęściu i korzystnemu zbiegowi okoliczności.

Kolejnym problemem, przez który być może nie możesz znaleźć pracy, są Twoje curriculum vitae, list motywacyjny i podejście do rekrutacji. Wielu kandydatów nie wie, jak dobrze napisać CV i pozostałe dokumenty aplikacyjne oraz jak odpowiednio zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. 

O tym, na czym polega profesjonalne pisanie CV, przeczytasz w dalszej części artykułu. Najpierw jednak zajmiemy się jeszcze jedną kwestią. Co zrobić, gdy…

Nie mogę znaleźć pracy po studiach

Pół roku temu odebrałeś dyplom ukończenia studiów. Rozpierała Cię duma i sądziłeś, że rynek pracy będzie stał przed Tobą otworem. Tymczasem od kilku miesięcy nie możesz znaleźć pracy. 

Znalezienie pracy bez doświadczenia jest jeszcze trudniejsze — w wielu ogłoszeniach wprost wymagane jest X lat doświadczenia na danym stanowisku. Co jednak ważne, obecnie na rynku pracy bardzo cenione są kompetencje miękkie, których uczymy się przez całe życie. 

Jeśli podczas studiów brałeś udział w praktykach zawodowych, stażach czy wolontariatach, koniecznie wpisz je do CV. To właśnie Twoje pierwsze, bardzo cenne doświadczenie zawodowe, które może otworzyć Ci drzwi do pierwszej pracy i udanej kariery.

W życiorysie zawodowym szczegółowo opisz, co robiłeś podczas stażu czy praktyk. Być może okaże się, że umiejętności, które zdobyłeś podczas nich, to właśnie to, czego szuka pracodawca. 

Nie jest też tak, że zupełnie nie ma ofert pracy dla osób bez doświadczenia. Wiele firm chętnie zatrudnia młodych, chętnych do rozwoju kandydatów. Zakładają, że wszystkiego się nauczą, już pracując. W tym wypadku niestety nie możesz liczyć na porywające zarobki.

Pamiętaj też, że wiele kierunków studiów nie ma na celu przygotowywać do konkretnego zawodu. Wyższe wykształcenie to przede wszystkim okazja do nauki i zdobywania specjalistycznej, często teoretycznej wiedzy.

Dlatego też nie załamuj się, jeśli nie możesz znaleźć pracy w 100% związanej z Twoją ścieżką edukacji. Wiele prac wymaga przede wszystkim zdolności interpersonalnych — współpracy, skutecznej komunikacji i umiejętności uczenia się. A te właśnie możesz zdobyć, studiując. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Co zrobić, gdy nie możesz znaleźć pracy?

Nawet gdy mierzysz się z przeciwnościami przy szukaniu pracy, nie jest tak, że zupełnie nic nie możesz zrobić. Wręcz przeciwnie. Mam też dla Ciebie dobrą informację: według danych Barometru Ofert Pracy, w internecie, z miesiąca na miesiąc, pojawia się coraz więcej ofert.

Oto, kilka porad, co zrobić, gdy nie możesz znaleźć pracy:

Dopracuj swoje CV i list motywacyjny

Dobre CV i list motywacyjny to nie tylko dokumenty, które mają przekazać rekruterowi informacje o Twoim doświadczeniu, umiejętnościach i wykształceniu. To również sposób na odpowiednią autoprezentację i przekonanie odbiorcy, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić

Dlatego też na samej górze życiorysu zawodowego umieść tzw. podsumowanie zawodowe. To krótki opis najważniejszych informacji o przebiegu Twojej kariery i Twoich celach. Gdy nie masz jeszcze dużo doświadczenia albo właśnie się przebranżowiłeś, napisz, co chciałbyś osiągnąć w nowej pracy. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy są otwarci na rozwój i nowe wyzwania.

Nie zapomnij też wspomnieć w CV i liście motywacyjnym o swoich osiągnięciach. Napisz, z czego jesteś dumny i jakie korzyści Twoja praca przyniosła poprzednim pracodawcom. 

W liście motywacyjnym natomiast napisz, dlaczego zależy Ci konkretnie na ofercie, na którą aplikujesz i jaką wartość możesz wnieść do nowej firmy. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu i jesteś zmotywowany do pracy.

Pamiętaj również, że wygląd CV jest prawie tak samo ważny, jak treść dokumentu. Wybierz ładny szablon i odpowiednio go sformatuj. Wyeliminuj też wszystkie literówki. Błędy w CV mogą przekreślić Twoją szansę na znalezienie pracy.

Dopasuj CV i list do oferty pracy

Napisałeś jedno CV, wysłałeś je w odpowiedzi na 100 ofert i… cisza. Nic dziwnego. Bardzo ważne jest dopasowanie dokumentu do ogłoszenia. Co to znaczy?

Wymień i wyeksponuj w dokumencie te informacje, które znajdziesz w wymaganiach w ogłoszeniu. Jeśli pracodawca szuka osoby np. z umiejętnościami zarządzania, koniecznie to podkreśl w swojej aplikacji. Nigdy jednak nie kłam w CV! Oszustwo szybko wyjdzie na jaw, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie. 

Gdy nie masz czasu na długie dopracowanie każdego dokumentu, skorzystaj z darmowego kreatora CV online. W takim programie szybko i łatwo uzupełnisz kolejne sekcje aplikacji i łatwo stworzysz wiele wersji curriculum vitae.

Nie mogę znaleźć pracy… A może nie wiesz, gdzie i jak jej szukać?

Jest duża szansa, że nie możesz znaleźć pracy, bo źle jej szukasz. Sprawdzaj przede wszystkim duże job-boardy (Pracuj.pl, OLX, InfoPraca, Indeed, Jooble, itp.), czyli portale publikujące głównie oferty. 

Takie strony oferują bardzo duże możliwości filtrowania wyników. Możesz spróbować znaleźć pracę na konkretnym stanowisku, w konkretnym mieście czy też dla swojego poziomu doświadczenia.

Załóż konto na Linkedinie i starannie stwórz swój profil

LinkedIn to portal społecznościowy dedykowany życiu zawodowemu. Dobrze przygotowany profil (z opisanym dotychczasowym doświadczeniem i wymienionymi umiejętnościami) zdziała cuda — rekruterzy będą sami wysyłać do Ciebie oferty.

Ponadto na LinkedInie duże firmy też publikują oferty pracy na każdym poziomie doświadczenia i w bardzo wielu branżach. To kolejne świetne źródło ogłoszeń. Dodatkowo przez portal możesz również łatwo skontaktować się z rekruterami i porozmawiać o Twoich perspektywach.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie tylko złe CV może być powodem, dla którego nie możesz znaleźć pracy. Nawet gdy przejdziesz pomyślnie pierwszy etap procesu rekrutacji, czeka Cię jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Musisz do niej się odpowiednio przygotować.

Na początek zobacz jakich pytań możesz spodziewać się na rozmowie o pracę i przygotuj sobie na nie odpowiedzi. Zastanów się, jakie masz mocne i słabe strony i jak najlepiej o nich opowiadać. Przygotuj sobie też pytania, które chciałbyś zadać podczas spotkania z rekruterem.

Rozwijaj swoje kompetencje

Wiem, że wiele kursów zawodowych kosztuje niemało, a gdy nie możesz znaleźć pracy, nie zawsze jesteś w stanie wydać dużą sumę na szkolenie. 

Niemniej jednak poszukaj kursów za darmo. Tych też znajdziesz całkiem sporo. Spróbuj też samodzielnie zdobywać nowe umiejętności korzystając z ogromu materiałów z internetu — oglądaj filmy na YouTube i słuchaj podcastów. 

Zarejestruj się w urzędzie pracy

Gdy nie możesz znaleźć pracy, na pewno jesteś zestresowany i sfrustrowany niepowodzeniami. I to zrozumiałe. A sam proces szukania zatrudnienia też jest męczący i czasochłonny.

Możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Dzięki temu otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych i prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo będziesz mógł skorzystać z doradztwa oraz pośrednictwa zawodowego i możliwości podnoszenia kompetencji. A to z pewnością pomoże Ci znaleźć pracę.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Nie mogłeś znaleźć pracy, ale ostatecznie Ci się udało? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem! Chętnie poznam Twoje doświadczenie, a inni czytelnicy skorzystają ze wskazówek. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Nie moge znalezc pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
2.13  (32 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: