1. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - lista i odpowiedzi

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - lista i odpowiedzi

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twoje CV przeszło pierwszy etap rekrutacji. Teraz musisz zmierzyć się ze spotkaniem z rekruterem. Pewnie spodziewasz się, że zapyta Cię o Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności. Lepiej jednak nie dać się zaskoczyć i przygotować się również na niespodziewane i trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Sprzedaj mi ten długopis — przeraża Cię perspektywa odpowiedzi na taką prośbę rekrutera? W tym artykule znajdziesz przykłady trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i dobre odpowiedzi, które pomogą Ci przejść przez nawet najdziwniejsze zadania.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — lista i przykłady dobrych odpowiedzi

Oczywiście to, co uznasz za trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jest subiektywne. Niektórzy z pewnością wolą mieć bardzo sprecyzowane tematy do rozmowy i poruszać konkretne kwestie, np. wymień swoje największe osiągnięcie, a inni cenią dłuższe i bardziej opisowe pytania, np. opowiedz mi coś o sobie.

Warto jednak zauważyć, że rozmowa o pracę to nie tylko sprawdzenie Twoich kwalifikacji zawodowych. Dla rekrutera równie ważne są Twoje umiejętności interpersonalne i sposób, w jaki zachowasz się podczas spotkania. W wielu współczesnych przedsiębiorstwach bardzo ważny jest tzw. cultural match (czyli to, jak wpasowujesz się w wartości firmy i jej kulturę).

Stąd często na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się pytania, które mogą wydawać się nie tylko trudne, ale również dziwne czy z pozoru niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Zobacz listę poniżej i pamiętaj, że do rozmowy kwalifikacyjnej zawsze trzeba się przygotować i przemyśleć odpowiedzi na pytania!

10+ trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej 

1. Opowiedz coś o sobie

To bardzo ogólne i w związku z tym trudne pytanie — rozmowa kwalifikacyjna często się od niego zaczyna. Jak z niego wybrnąć? 

Oczywiście rekrutera nie obchodzi, gdzie spędzałeś ostatnio wakacje ani jak ma na imię Twój pies. Chce zobaczyć, jak opowiadasz o sobie w kontekście zawodowym. Przy takim pytaniu warto opowiedzieć o swoim największym atucie z CV, np. długim doświadczeniu w branży, specjalistycznych kompetencjach, najważniejszym osiągnięciu zawodowym i co najbardziej motywuje Cię do pracy w danej firmie — jeśli tak odpowiesz na to pytanie, z pewnością dobrze wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pomyśl o tym pytaniu jak o sekcji z podsumowaniem zawodowym z CV albo jak o tzw. elevator pitch. Wymień kilka najważniejszych informacji o swojej karierze, tak aby pokazać się z jak najlepszej strony. Przy tym bez wątpienia trudnym pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej nie można mówić o swoim życiu prywatnym — chyba że Twoje zainteresowania są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz i stanowią wartość dla pracodawcy.

2. Jaka jest Twoja największa wada?/ Jaka jest Twoja największa porażka?

Na pewno spodziewasz się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz musiał trochę się pochwalić — i słusznie. Ale rekruterzy chcą znać zarówno Twoje mocne, jak i słabe strony (w ich odkryciu pomoże Ci m.in. analiza SWOT). Kandydat, który nie potrafi wskazać własnych wad i ograniczeń, nie będzie dobrym pracownikiem. Prawdopodobnie źle przyjmuje feedback, nie wie, nad czym pracować i, w którą stronę się rozwijać. 

Z drugiej strony oczywiście nie warto przesadzać. Takie pytanie to nie zaproszenie do litanii Twoich najgorszych cech charakteru. Warto przy nim odpowiedzieć sprytnie. Możesz wskazać jedną wadę i opisać, jak nad nią pracujesz, a najlepiej pokazać konkretnie, że już sobie z nią poradziłeś. Jeśli np. Twoją wadą była prokrastynacja, czyli ciągłe odkładanie zadań, opowiedz, jak nauczyłeś się dotrzymywać terminów i w jaki sposób organizujesz dzisiaj swoją pracę.

3. Dlaczego chcesz zmienić pracę?

To podchwytliwe i naprawdę trudne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie możesz oczywiście zacząć narzekać na byłego szefa, wrednych kolegów z pracy czy niską pensję. Tutaj najlepiej pokazać, że szukasz możliwości rozwoju — awansu, nowych obowiązków czy też chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat branży.

4. Co wiesz o naszej firmie? / Opowiedz, czym zajmuje się nasza firma

To jedno z pytań, które często pojawia się na rozmowach o pracę, a wielu kandydatom sprawia trudność. Przed spotkaniem z rekruterem, koniecznie zrób bardzo staranny research i zbierz jak najwięcej informacji o firmie. Przejrzyj dokładnie jej konto na LinkedInie i stronę internetową. Dzięki temu takie pytanie Cię nie zaskoczy.

5. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? / Dlaczego jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko?

Przy pisaniu CV warto patrzeć na ofertę pracy i dopasować do niej swój życiorys zawodowy. Przed rozmową kwalifikacyjną również warto jeszcze raz spojrzeć na ogłoszenie i na pytanie Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? odpowiedzieć tak, by pokazać, że spełniasz wymagania oraz przedstawić, że jesteś lepszy od innych kandydatów i dobrze odnajdziesz się na nowym stanowisku.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

6. Gdzie chciałbyś być za 5 lat? / Jakie masz cele zawodowe?

Rekruter chce wiedzieć, że zależy Ci na własnym rozwoju, nie zmieniasz pracy pod wpływem impulsu i pochopnie podejmujesz decyzje zawodowe. Przy takim trudnym pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej, warto pomyśleć o swojej wymarzonej pracy (realistycznie!) i krótko opowiedzieć o niej, jednocześnie pokazując, jak dążysz do tego celu. To pytanie może przybierać też inne formy, np. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

7. Jak przebiegała współpraca z Twoim poprzednim przełożonym? 

Nawet jeśli miałeś skomplikowane relacje z poprzednim szefem i za nim nie przepadałeś, na rozmowie kwalifikacyjnej nie warto o tym wspominać. Gdy padnie powyższe pytanie, najlepiej pokazać na przykładzie, jak rozwiązałeś konflikt z przełożonym i doszliście do kompromisu.

Rekruter chce wiedzieć, że w sytuacji konfliktowej nie obrazisz się na wszystkich, a będziesz skłonny do pracy nad rozwiązaniem, które przyniesie korzyść firmie.

8. Jak odnajdujesz się w zespole?

Współpraca jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy — i rekruter chce się dowiedzieć, czy ją opanowałeś. Warto podkreślić, że ze współpracownikami masz dobre relacje i pokazać, że na nowym stanowisku uda Ci się dopasować do zespołu. Możesz opowiedzieć o trudnej sytuacji, którą udało się rozwiązać w poprzedniej pracy zespołowo albo o wspólnym dążeniu do celu, zakończonym sukcesem.

9. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? / Ile chciałbyś zarabiać?

To naprawdę trudne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale nie warto się go obawiać, ani wpadać w panikę, gdy padnie. Podejdź do niego strategicznie. Gdy podasz niską stawkę, pracodawca może pomyśleć, że nie doceniasz swoich umiejętności. Przy za wysokiej, najprawdopodobniej będzie chciał negocjować.

Jeśli w ofercie pracy znajdziesz widełki finansowe, połowa problemu z głowy. Zastanów się jaka kwota Ci odpowiada i szczerze odpowiedz. Gdy ich nie ma, poszukaj w internecie, ile zarabiają osoby na stanowisku, na które aplikujesz i podaj zbliżoną kwotę.

10. Sprzedaj mi ten długopis / Jaką chciałbyś mieć super moc? / Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

Chociaż takie trudne pytania pewnie kojarzą Ci się z rozmowami kwalifikacyjnymi w filmach, niektórzy rekruterzy rzeczywiście je zadają. Dlaczego? Chcą sprawdzić Twoją kreatywność, zobaczyć, jak radzisz sobie z nietypowymi wyzwaniami lub też zobaczyć, jak radzisz sobie z autoprezentacją i opisywaniem własnych cech charakteru.

2. O czym jeszcze pamiętać przed rozmową o pracę?

Przemyśl dokładnie odpowiedzi na trudne (i nie tylko) pytania, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zastanów się, w jakim sposób odpowiedzieć na nie tak, aby zrobić jak najlepsze wrażenie i pokazać, że świetnie nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. 

Przygotuj sobie również listę pytań, które Ty zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej, wybierz odpowiedni strój i pamiętaj, żeby na rozmowę o pracę wziąć ze sobą wszystkie potrzebne przedmioty, np. kopię curriculum vitae, listu motywacyjnego i innych niezbędnych dokumentów.

Jeśli pracodawcy nie dzwonią po wysłaniu CV, bądź cierpliwy. Być może rekrutacja jeszcze się nie zakończyła. Możesz mu też wysłać mail z zapytaniem o rekrutację. A gdy z jakiegoś powodu zdecydujesz się zrezygnować z rozmowy rekrutacyjnej, odwołaj ją uprzejmie i nie wymyślaj głupich wymówek. Pamiętaj, żeby zawsze szanować czas i pracę rekrutera. 

Przeczytaj również: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda? i Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty spotkałeś się z jakimiś nietypowymi lub trudnymi pytaniami na rozmowie kwalifikacyjnej? Podziel się nimi w komentarzu. Chętnie poznam Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.18  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: