1. Tematy do rozmowy: 40 pomysłów, jak zacząć rozmowę

Tematy do rozmowy: 40 pomysłów, jak zacząć rozmowę

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podobno mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Jednak w niektórych sytuacjach milczenie może być niezręczne — szczególnie gdy przebywasz wśród nowo poznanych ludzi i nie masz pojęcia, jakie tematy do rozmowy mogą ich zainteresować. Na szczęście jest na to sposób.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zacząć rozmowę w sytuacjach prywatnych i biznesowych oraz jak komunikować się skutecznie. Mam nadzieję, że dzięki temu unikniesz wielu przykrych sytuacji, a Twoja pewność siebie znacznie wzrośnie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Tematy do rozmowy — jak je znaleźć?

Gdy kogoś nie znamy, znalezienie ciekawych tematów do rozmowy jest nie lada sztuką. Wymaga też większej ostrożności niż komunikacja z kimś bliskim. Dlaczego?

Wielu badaczy uważa, że jako odbiorcy komunikatów nie tyle je odtwarzamy, co wytwarzamy — a więc nadajemy im znaczenie na podstawie własnych doświadczeń, wiedzy czy kodów kulturowych. Zrozumienie pierwotnego komunikatu zaburzają też szumy informacyjne o charakterze zewnętrznym (np. hałas, tłok), wewnętrznym (np. ból głowy, stres, złość) i semantycznym (np. błędy gramatyczne, niepoprawne użycie wyrazów).

Dlatego podstawowym warunkiem skutecznej rozmowy jest świadomość kontekstu i ludzkich ograniczeń. Pamiętaj, że inni mogą zrozumieć Twoje pytanie lub wypowiedź „po swojemu”, więc poruszanie niektórych tematów wymaga szerszego wyjaśnienia. A to, co Tobie wydaje się zabawne albo neutralne, kogoś innego może urazić — i jest to całkowicie normalne.

Na szczęście istnieją też uniwersalne tematy do rozmowy, które są powszechnie akceptowane w naszej kulturze. Jeśli więc nie wiesz, jak zacząć rozmowę z nieznajomym, to takie „nudne” tematy będą najbezpieczniejsze.

Uniwersalne tematy do rozmowy

Oto lista neutralnych tematów do rozmowy z nowo poznaną osobą:

 • pogoda
 • sytuacja w Twojej okolicy (np. korki na drodze, remont)
 • przebieg wydarzenia, na którym jesteście
 • opinie na temat serwowanych potraw
 • opinie o miejscu, w którym się znajdujecie
 • urządzenia lub aplikacje, z których właśnie korzysta rozmówca.

Na samym początku znajomości warto odpuścić sobie trudne i poważne tematy do rozmowy — jak problemy w pracy, śmierć lub polityka. Unikaj też nadmiernej bezpośredniości (np. pytań o rodzinę, komentowania czyjeś figury) — nigdy nie wiesz, jakie doświadczenia ma druga osoba. 

Zadbaj też o komfort swojego rozmówcy, unikając wobec niego słów i zwrotów nacechowanych negatywnie (szczegółowe informacje znajdziesz w tym poradniku Amnesty International).

Ciekawe tematy do rozmowy

Zastanawiasz się, jak zacząć rozmowę w bardziej interesujący sposób? Oto lista fajnych tematów do rozmowy, które mogą stać się początkiem długiej i ciekawej dyskusji:

 • ulubione filmy i seriale
 • ostatnio przeczytana książka
 • ulubiona muzyka
 • ulubiona gra komputerowa
 • nowinki technologiczne
 • plotki o gwiazdach muzyki, kina i sportu
 • przebieg ostatnich wakacji
 • hobby
 • ciekawe wydarzenie kulturalne, w którym brałeś udział
 • ulubione kierunki podróży
 • anegdota o przebiegu lub przygotowaniach do imprezy, na której jesteście
 • wspomnienia ze szkoły
 • ulubione i nielubiane potrawy
 • wspólni znajomi
 • plany na weekend
 • wykonywany zawód
 • ukończone szkoły, kierunki studiów itd.

Oczywiście, aby druga strona poświęciła Ci więcej czasu, nie zagaduj jej np. w drodze do toalety albo gdy jest pochłonięta rozmową z kimś innym. Musisz też być dobrym rozmówcą i aktywnym słuchaczem — w tym celu przestrzegaj następujących zasad:

 1. Okaż szczere zainteresowanie swoim rozmówcą. Nie mów wyłącznie o sobie.
 2. Uważnie słuchaj, co mówi druga osoba i zadawaj pytania.
 3. Streszczaj to, o czym właśnie się dowiedziałeś („Naprawdę zaczęłaś studiować resocjalizację?”).
 4. Podtrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą.
 5. Skup się na bieżącej rozmowie. Nie przeskakuj z tematu na temat i nie przerywaj rozmówcy.
 6. Powstrzymaj się od osądzania i krytyki. Nie udzielaj rad, jeśli nie zostałeś o nie wyraźnie poproszony.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Tematy do rozmowy z dziewczyną lub chłopakiem

Stres, silne emocje i brak pewności siebie nie sprzyjają nawiązywaniu znajomości. Dlatego tak trudno znaleźć nam tematy do rozmowy z dziewczyną lub chłopakiem, którzy wpadli nam w oko. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrą taktyką jest zadawanie pytań otwartych — czyli takich, które wymagają dłuższej odpowiedzi. W ten sposób dasz drugiej osobie przestrzeń do wyrażenia siebie i pokierowania rozmową. Przyda Ci się też poczucie humorui okazywanie szacunku rozmówcy.

A jeśli chcesz zagadać do kogoś na portalu randkowym, zwróć się do tej osoby po imieniu i akcentuj podobieństwa między Wami — w ten sposób od razu wydasz jej się „bliższy”, a Twoja wiadomość łatwiej wyróżni się na tle innych. Unikaj błędów ortograficznych i skrótów (np. „spox”, „jw”) oraz nachalnego komentowania wyglądu — takie zachowanie obniży Twoją atrakcyjność.

Poza tym nie zaczynaj rozmowy od wysłania samych emotikonek. To nie tylko wygląda dziwnie, ale i „zrzuca” na drugą osobę odpowiedzialność za faktyczne nawiązanie znajomości. Równie kiepskim pomysłem będą banalne teksty na podryw („Hej mała! Bolało, gdy spadałaś z nieba?”), pytanie o byłych partnerów, najgorszą randkę albo opisywanie swojego ideału dziewczyny/chłopaka.

Na szczęście znalezienie ciekawych tematów do rozmowy z chłopakiem lub dziewczyną (przez internet i w realu) jest możliwe. Oto przykłady:

Jak zacząć rozmowę na Tinderze lub Facebooku?

 • „Cześć! Zauważyłem, że masz bardzo ładne zdjęcia z Lizbony. Lecę tam w przyszłym tygodniu. Jak myślisz, co warto tam zobaczyć?”
 • „Witaj Olu! Moja mama zgubiła swój ulubiony kapelusz — taki sam jak ten, który masz na zdjęciu. Możesz mi powiedzieć, gdzie go kupiłaś?”
 • „Hej! Przeczytałam na Twoim profilu, że tak jak ja, lubisz czytać książki. Jaki jest Twój ulubiony autor?”
 • „Cześć, bardzo podoba mi się Twój naszyjnik. Nosisz go tylko jako ozdobę, czy ma jakieś głębsze znaczenie?”
 • „Hej! Zauważyłam, że masz bardzo ładny tatuaż, a ja też myślę o zrobieniu własnego. Czy mógłbyś podać mi namiary na autora?”

Jak zacząć rozmowę na imprezie?

 • „Jedzenie wygląda bardzo smacznie. Próbowałeś?”
 • „Fajne / dziwne to miejsce. Byłaś tu kiedyś?”
 • „Skąd znasz gospodarza?”
 • „Świetna koszula/sukienka. Gdzie ją kupiłaś?”
 • „Jak spędzasz najbliższe święta?”
 • „Widzę, że też nie lubisz tańczyć. Może chciałabyś pograć ze mną w szachy?”
 • „Ta muzyka jest trochę dziwna. Wolę rocka. A Ty czego najchętniej słuchasz?”
 • „Ciekawe przebranie. Sam je zrobiłeś?”
 • „Przyjechałaś tu autobusem czy rowerem?”
 • „Byłeś kiedyś na podobnej imprezie?”
 • „Widziałam na Instagramie, że uprawiasz wspinaczkę. Skąd pomysł na taką pasję?”
 • „Czym zajmujesz się na co dzień?”

Pamiętaj, że romantyczne tematy do rozmowy sprawdzą się dopiero na dalszych etapach znajomości. Na początku warto lepiej się poznać, żeby „wybadać” teren.

3. Jak zacząć rozmowę w pracy?

Napisałeś dobre CV i zmieniłeś pracę? Świetnie — nowe miejsce to szansa na nowe znajomości, które mogą Ci się przydać w dalszej karierze. Ale jak znaleźć tematy do rozmowy z kolegą lub koleżanką z pracy?

Jeśli to Twoje pierwsze dni w biurze, to naturalnie będzie zapytać o atmosferę w zespole, lokalizację pomieszczeń, wartości lub produkty firmy albo organizację Waszej wspólnej pracy. W trakcie imprezy firmowej możesz porozmawiać np. o nowych procedurach lub pracownikach i podzielić się swoim doświadczeniem z poprzednich firm, zaś podczas konferencji — pomówić o jej przebiegu lub argumentach prelegentów.

Pamiętaj tylko, by wyważać opinie i dbać o kulturę wypowiedzi — zwłaszcza gdy jeszcze nie wiesz, jaką pozycję zajmuje Twój rozmówca w firmowej hierarchii. To bardzo ważne, jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A co Ty o tym myślisz? Jakie tematy do rozmowy poruszasz najchętniej i jak wpływa to na Twoich rozmówców? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Tematy do rozmowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.67  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: