1. Podanie o pracę w szpitalu: wzór i przykłady, jak napisać

Podanie o pracę w szpitalu: wzór i przykłady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podanie o pracę w szpitalu wysyła się do placówek, które obecnie nie prowadzą rekrutacji na dane stanowisko. Dlatego powinno dowodzić, że masz kwalifikacje i doświadczenie, które będą przydatne dla pracodawcy.

Praca w zakładach leczniczych wymaga również empatii, cierpliwości i życzliwego podejścia do pacjentów, dlatego w dokumentach aplikacyjnych warto te cechy pokazać — bez względu na to, czy piszesz podanie o pracę w szpitalu jako salowa, pielęgniarka, lekarz czy rejestratorka medyczna. 

W tym artykule pokażę Ci profesjonalny wzór podania o pracę w szpitalu i omówię krok po kroku, jak je napisać, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Dzięki temu szybciej dostaniesz wymarzoną pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o pracę w szpitalu — wzór

Miejscowość, data

Jadwiga Zapalska

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Pełna nazwa szpitala

Adres szpitala

PODANIE O PRACĘ

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku salowej w Szpitalu św. Anny w Piasecznie. Od ponad 9 lat pracuję jako salowa w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, gdzie cieszę się dobrą opinią wśród pacjentów i personelu medycznego.

Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?

  1. Mam już niezbędne doświadczenie w myciu oraz dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dotychczasowi pracodawcy cenili moją dokładność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Wierzę, że Państwo również będą zadowoleni z mojej pracy.
  2. Jako salowa z długim stażem dobrze znam specyfikę pracy w placówkach medycznych. Dzięki temu wdrożenie mnie do pracy potrwa krócej i szybciej będę mogła zająć się moimi docelowymi obowiązkami. Posiadam ważną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.
  3. Jestem osobą otwartą, cierpliwą i życzliwie nastawioną do pacjentów. Podopieczni placówek, w których pracowałam do tej pory, zawsze z uśmiechem czekali, aż do nich przyjdę. Dlatego wierzę, że podobnym uznaniem obdarzą mnie pacjenci Państwa szpitala.

Do niniejszego podania załączam swoje CV. Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i porozmawiać o ewentualnej współpracy.

Z wyrazami szacunku

Jadwiga Zapalska

Załącznik:

  1. Curriculum Vitae

Już wiesz, jak wygląda ogólne podanie o pracę w szpitalu. Gotowy dokument wyślij do pracodawcy razem z profesjonalnym CV, a zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Jesteś już zatrudniony, ale Twoja umowa o pracę dobiega końca? Sprawdź, jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę w szpitalu. Przeczytaj też o badaniach sanitarno-epidemiologicznych (tzw. książeczce sanepidowskiej), potrzebnych do pracy w placówce medycznej.

1. Podanie o pracę w szpitalu zacznij od danych kontaktowych

Podanie o pracę w szpitalu to dokument formalny (podobnie jak wypowiedzenie umowy o pracę), którego budowa przypomina list motywacyjny do pracy. Dlatego w prawym górnym rogu podaj nazwę miejscowości oraz datę wysłania aplikacji, a niżej, z lewej strony — Twoje dane osobowe i kontaktowe (te same, które podałeś w CV).

Wzór podania o pracę powinien zawierać Twoje imię i nazwisko, e-mail i numer telefonu. Nie wpisuj za to adresu zamieszkania, daty urodzenia czy stanu cywilnego — takie informacje są zbędne i mogą niepotrzebnie narazić Cię na dyskryminację. Nie musisz też wklejać zdjęcia, bo to dodane do CV w zupełności wystarczy.

Następnie podaj dane adresata. Jeśli piszesz podanie o pracę w szpitalu publicznym, zwróć się do ordynatora albo kierownika, uwzględniając jego tytuły naukowe. W przypadku prywatnych szpitali podanie o pracę możesz zaadresować np. do HR managera. Potrzebne dane znajdziesz m.in. na stronie internetowej placówki.

Oto przykład poprawnie zaadresowanego podania o pracę w szpitalu:

Podanie o pracę w szpitalu — wzór danych kontaktowych

Miejscowość, data

Jadwiga Zapalska

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Pełna nazwa szpitala

Adres szpitala

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. W podaniu o pracę do szpitala wymień nazwę stanowiska i swój największy atut

Na początku podania o pracę w szpitalu — podobnie jak w liście motywacyjnym bez ogłoszenia — podaj pełną nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Dzięki temu rekruter nie będzie miał wątpliwości, jak zakwalifikować Twój dokument. 

W tym miejscu podania wymień też swój największy atut z CV — może to być np. długie doświadczenie, osiągnięcie zawodowe czy rzadko spotykana umiejętność potwierdzona certyfikatem. Warto w ten sposób już na wstępie zasugerować pracodawcy, co może zyskać, zatrudniając właśnie Ciebie.

Pamiętaj też o stosowaniu zwrotów grzecznościowych typowych dla formalnej korespondencji. Dlatego podanie o pracę w szpitalu zacznij od zwrotu Szanowny Panie, Szanowna Pani lub — jeśli nie udało Ci się poznać nazwiska adresata — Szanowni Państwo.

Zobacz przykład poniżej:

Podanie o pracę w szpitalu — wzór wstępu

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku salowej w Szpitalu św. Anny w Piasecznie. Od ponad 9 lat pracuję jako salowa w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, gdzie cieszę się dobrą opinią wśród pacjentów i personelu medycznego.

3. W podaniu o pracę w szpitalu udowodnij, że będziesz cennym pracownikiem

Aby Twoje podanie o pracę w szpitalu było skuteczne, musisz pokazać wartość swojej pracy i zaoferować pracodawcy konkretne korzyści. Tylko w ten sposób przekonasz go, że — mimo zamkniętego procesu rekrutacji — warto rozważyć Twoją kandydaturę.

Dlatego nie pisz o rzeczach niezwiązanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. A jeśli nie wiesz, czego oczekuje od Ciebie pracodawca, zainspiruj się ofertami pracy na podobne stanowisko.

Oczywiście w podaniu o pracę, podobnie jak w CV, nie możesz kłamać — badania pokazują, że większość kłamstw wychodzi na jaw już podczas rekrutacji. Po prostu zastanów się, jakie są Twoje mocne strony oraz w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenie będzie przydatne w nowym miejscu. A jeśli piszesz podanie o pracę bez doświadczenia, powołaj się na wiedzę i doświadczenie zdobyte w trakcie nauki oraz na swoje umiejętności miękkie.

Oto przykład skutecznej argumentacji w podaniu o pracę w szpitalu:

Podanie o pracę do szpitala jako salowa — wzór rozwinięcia

Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?

  1. Mam już niezbędne doświadczenie w myciu oraz dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dotychczasowi pracodawcy cenili moją dokładność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Wierzę, że Państwo również będą zadowoleni z mojej pracy.
  2. Jako salowa z długim stażem dobrze znam specyfikę pracy w placówkach medycznych. Dzięki temu wdrożenie mnie do pracy potrwa krócej i szybciej będę mogła zająć się moimi docelowymi obowiązkami. Posiadam ważną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.
  1. Jestem osobą otwartą, cierpliwą i życzliwie nastawioną do pacjentów. Podopieczni placówek, w których pracowałam do tej pory, zawsze z uśmiechem czekali, aż do nich przyjdę. Dlatego wierzę, że podobnym uznaniem obdarzą mnie pacjenci Państwa szpitala.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

Piszesz podanie o pracę w szpitalu na inne stanowisko? Oto przykłady skutecznej argumentacji dla innych zawodów:

Podanie o pracę w szpitalu jako pielęgniarka: przykład

  • Chętnie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe — ukończyłam m.in. szkolenia z zakresu pielęgniarstwa pediatrycznego oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodków. Zdobyte w ten sposób umiejętności chciałabym wykorzystać w pracy dla Państwa.
  • Znam podstawy języka migowego (w maju 2019 r. ukończyłam kurs PJM organizowany przez Ośrodek Kształcenia Talmed), dlatego komunikacja z pacjentami Państwa szpitala nie sprawi mi trudności. 

Przeczytaj też pełny wzór podania o pracę pielęgniarki i sprawdź, jak zostać pielęgniarką krok po kroku. Dowiedz się także, jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki.

Podanie o pracę w szpitalu jako lekarz: przykład

  • Moim priorytetem zawsze jest dobro pacjenta, czego dowodzi 95% pozytywnych opinii na mój temat na portalu ZnanyLekarz.pl. Wierzę, że podopieczni Państwa placówki również będą zadowoleni z moich usług.
  • Tytuł lekarza zdobyłem w 2018 roku, a wysoka średnia ocen (4,75) pozwoliła mi na uzyskanie stypendium oraz uczestnictwo w 3 konferencjach na temat chorób wewnętrznych. Zatrudniając mnie, zyskają Państwo ambitnego pracownika, który dba o stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. 

Zobacz też, jak napisać CV i list motywacyjny lekarza i jak zostać lekarzem w Polsce.

Podanie o pracę w szpitalu jako rejestratorka medyczna: przykład

  • Mówię biegle w języku angielskim, a w wolnej chwili poszerzam słownictwo branżowe. Dzięki temu będę mogła obsługiwać również anglojęzycznych pacjentów Państwa szpitala.
  • Mam duże zdolności organizacyjne — w poprzedniej pracy m.in. współtworzyłam harmonogram 14 lekarzy i 8 pielęgniarek. Chętnie wykorzystam to doświadczenie, aby pomóc usprawnić system rejestracji pacjentów w Państwa szpitalu.

Dowiedz się też, jak napisać CV rejestratorki medycznej i list motywacyjny rejestratorki medycznej.

4. Podanie o pracę do szpitala wyślij razem z CV

Życiorys zawodowy, czyli curriculum vitae, to obowiązkowy element aplikacji, dlatego wspomnij o nim w ostatnim akapicie podania o pracę w szpitalu — bez tego dokumentu Twoja kandydatura nie będzie wyglądała poważnie. 

Aby zachęcić rekrutera do kontaktu z Tobą, w ostatnim akapicie możesz także napisać, że chętnie weźmiesz udział w ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Oto przykład:

Podanie o pracę w szpitalu — wzór zakończenia

Do niniejszego podania załączam swoje CV. Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i porozmawiać o ewentualnej współpracy.

Z wyrazami szacunku

Jadwiga Zapalska

Załącznik:

  1. Curriculum Vitae

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

5. O czym jeszcze pamiętać, pisząc podanie o pracę do szpitala?

Przede wszystkim zadbaj o poprawny format CV oraz i podania o pracę — wyróżnij nagłówki, a kluczowe informacje zapisz grubszą czcionką. Profesjonalne podanie o pracę w szpitalu możesz przygotować, korzystając z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer.

Jeśli piszesz podanie o pracę po angielsku, pamiętaj, że jest ono dłuższe od polskiego odpowiednika. Zadbaj też o poprawność językową — jako pracownik szpitala raczej nie unikniesz kontaktu z pacjentami, dlatego warto pokazać, że komunikacja z nimi nie sprawi Ci problemów.

Zadbaj również o atrakcyjną treść maila z CV bez ogłoszenia i podaniem o pracę. A jeśli dokumenty składasz osobiście lub wysyłasz je pocztą, pamiętaj, by wcześniej odręcznie je podpisać.

Sprawdź też wzór podania o rozwiązanie umowy o pracę. A jeśli nie jesteś pewny, na jakich warunkach się zatrudnić, przeczytaj nasz poradnik o wymiarze czasu pracy i liczbie godzin na 1/1, 1.2 i 3/4 etatu.

Zobacz również: Jak zostać ratownikiem medycznym? Wymagania i Jak zostać fizjoterapeutą [jakie studia i uprawnienia]? Porady

Masz dodatkowe pytania związane z podaniem o pracę w szpitalu lub uważasz, że jakaś kwestia wymaga szerszego omówienia? Zadaj mi pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o prace w szpitalu

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: