1. Podanie o przedłużenie umowy o pracę (np. w szpitalu) - wzór

Podanie o przedłużenie umowy o pracę (np. w szpitalu) - wzór

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Spokojnie siedzisz przy komputerze, uzupełniasz arkusze w Excelu, odpowiadasz na maile. Nagle przypominasz sobie, że za miesiąc kończy Ci się umowa o pracę. Do tej pory szef nie wspomniał o przedłużeniu współpracy. Oblewasz się zimnym potem i zadajesz sobie pytanie: i co teraz?

Masz kilka wyjść z tej sytuacji, a jednym z nich jest złożenie podania o przedłużenie umowy o pracę. Brzmi jak biurokratyczny koszmar? Nie martw się! Z tego artykułu dowiesz się, kiedy powinieneś przygotować takie pismo i jakie formalne wymogi musi spełnić. Zobaczysz również przykład podania o przedłużenie umowy, który będziesz mógł pobrać i wykorzystać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę w szpitalu — wzór

05.04.2020 r., Warszawa

Milena Maliniak

Pielęgniarka

Adres

Nr telefonu

Adres e-mailImię i nazwisko przełożonego

Dane firmy

PODANIE O PRZEDŁUŻENIE UMOWY O PRACĘ

Szanowny Panie, 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony, zawartej w dniu 10.04.2019 r. i wygasającej w dniu 10.05.2020 r. Pracuję na stanowisku pielęgniarki.

W ww. okresie zatrudnienia rzetelnie realizowałam swoje obowiązki i posiadłam niezbędne kompetencje w zakresie opieki nad pacjentami i jej planowania według wytycznych lekarzy, danych zebranych podczas wywiadu i rozmowy z pacjentem oraz jego rodziną. 

W trakcie pracy nie zostały nałożone na mnie żadne kary pracownicze. Zawsze odpowiedzialnie i zgodnie z najwyższymi standardami opieki nad pacjentami oraz BHP wywiązywałam się ze swoich obowiązków.

W dniu 10.05. 2020 r. kończy się okres, na jaki została zawarta umowa o pracę. W związku z odpowiednimi kwalifikacjami i nienagannym podejściem do powierzonych mi obowiązków chciałabym kontynuować zatrudnienie i dalej móc nieść pomoc potrzebującym pacjentom.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku

Milena Maliniak

(odręczny podpis)

Pod tym linkiem znajdziesz powyższy wzór podania o przedłużenie umowy o pracę do pobrania w formacie PDF. Zobacz też podanie o pracę pielęgniarki oraz wzór podania o przedłużenie umowy o pracę w .doc

Teraz pokażę Ci, w jakich sytuacjach powinieneś je pisać i jak je przygotować. A jeśli wolisz zmienić pracodawcę, sprawdź, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę.

1. Kiedy napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę najczęściej piszę się, kiedy dobiega końca okres zatrudnienia podany w umowie o pracę na czas określony. Pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku skutkuje przejściem umowy na czas nieokreślony.

Według polskiego Kodeksu pracy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony 3 razy. Łączny okres zatrudnienia podany w takich umowach nie może przekraczać 33 miesięcy. Nie wlicza się do tego natomiast okres próbny. 

Kodeks pracy mówi, że jeśli po 33 miesiącach pracy na umowie na czas określony, bądź po 3 takich umowach, pracodawca zawrze z Tobą kolejną umowę, automatycznie staje się ona umową o pracę na czas nieokreślony. 

Natomiast jeśli Twój okres zatrudnienia się kończy i nie otrzymałeś jasnego sygnału o przedłużeniu współpracy albo boisz się, że pracodawca wręczy Ci rozwiązanie umowy (zwłaszcza wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony), warto w odpowiednim momencie złożyć podanie o przedłużenie umowy o pracę. Wtedy będziesz wiedział, na czym stoisz, a jeśli umowa nie zostanie przedłużona, spokojnie będziesz mógł szukać nowej pracy — skupić się na napisaniu porządnego CV.

Podanie o przedłużenie umowy na czas nieokreślony możesz oczywiście złożyć również przed upływem 33 miesięcy, np. kiedy starasz się o kredyt hipoteczny i umowa na czas nieokreślony będzie istotna w procesie bankowym.

Możesz również przedłużyć umowę na czas określony — kiedy kończy się poprzedni kontrakt, pracodawca może zawrzeć z Tobą kolejny, w którym poda konkretny okres zatrudnienia.

Kiedy najlepiej złożyć podanie o przedłużenie umowy?

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy czas na złożenie podania o przedłużenie umowy o pracę? Oczywiście wniosek najlepiej dać pracodawcy lub przełożonemu przed datą wygaśnięcia kontraktu. Przy czym warto też zwrócić uwagę na długość okresu wypowiedzenia, która zależy od stażu pracy w danej firmie.

Długość okresu wypowiedzenia: 

  • zatrudnienie poniżej 6 miesięcy — okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie
  • zatrudnienie od 6 miesięcy do 3 lat — okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc
  • zatrudnienie powyżej 3 lat — okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące 

Podanie o przedłużenie umowy o pracę a ciąża

W przypadku kobiet w ciąży sytuacja wygląda inaczej. Jeśli ciężarnej skończy się umowa, przedłużenie powinno nastąpić automatycznie. Okres zatrudnienia trwa wtedy do dnia porodu, poza kilkoma, określonymi prawnie, wyjątkami.

Automatyczne przedłużenie umowy o pracę z kobietą w ciąży następuje kiedy umowa została zawarta na okres dłuższy niż miesiąc. Natomiast, kolejnym wyjątkiem jest zwolnienie dyscyplinarne lub sytuacja, kiedy ciężarna jest zatrudniona na zastępstwo i kiedy zakład pracy ogłosił bankructwo tudzież likwidację.

2. Jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę?

Podanie o przedłużenie umowy o pracę to, tak samo jak wypowiedzenie umowy o pracę, oficjalny dokument, więc pisząc go, musisz zachować formalne wymogi. Tak jak przy CV, sprawdź, czy nie popełniłeś w nim błędów, również językowych i wyeliminuj literówki. Pamiętaj też o formalnych zwrotach!

W prawym górnym rogu wpisz datę i miejsce sporządzenia dokumentu. W lewym górnym rogu wymień swoje dane osobowe i kontaktowe — takie, jak podajesz w CV, czyli imię i nazwisko, stanowisko, numer telefonu i służbowy adres e-mail. Następnie, po drugiej stronie dokumentu wpisz dane swojego przełożonego i firmy.

Zobacz na przykładzie, jak powinny wyglądać poprawnie wpisane dane do podania o przedłużenie umowy:

Podanie o przedłużenie umowy o pracę — wzór danych osobowych

05.04.2020 r., Warszawa

Milena Maliniak

Pielęgniarka

Adres

Nr telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko przełożonego

Dane firmy

Następnie na środku dokumentu umieść odpowiedni nagłówek. Wpisz go wielkimi literami. Wystarczy np. „Podanie o przedłużenie umowy o pracę” czy „Wniosek o przedłużenie umowy o pracę”.

Później powinieneś napisać „rozwinięcie” podania. Zacznij od formalnego zwrotu: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony”. Następnie wpisz w okres zatrudnienia, który obejmuje Twoja obecna umowa i stanowisko, na jakie zostałeś zatrudniony.

Po tej „oficjalnej” części musisz uzasadnić swoją prośbę i wyrazić chęć kontynuowania pracy. Napisz np., że w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych posiadłeś kompetencje niezbędne do wykonywania zadań, opisz krótko, to co dokładnie robiłeś (tak jak w sekcji Doświadczenie w CV) i pokaż, że byłeś sumiennym i skutecznym pracownikiem.

Podanie o przedłużenie umowy o pracę w szpitalu — przykład rozwinięcia

PODANIE O PRZEDŁUŻENIE UMOWY O PRACĘ

Szanowny Panie, 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony, zawartej w dniu 10.04.2019 r. i wygasającej w dniu 10.05.2020 r. Zostałam zatrudniona na stanowisko pielęgniarki.

W ww. okresie zatrudnienia rzetelnie realizowałam swoje obowiązki i posiadłam niezbędne kompetencje w zakresie opieki nad pacjentami i jej planowania według wytycznych lekarzy, danych zebranych podczas wywiadu i rozmowy z pacjentem oraz jego rodziną. 

W trakcie pracy nie zostały nałożone na mnie żadne kary pracownicze. Zawsze odpowiedzialnie i zgodnie z najwyższymi standardami opieki nad pacjentami oraz BHP wywiązywałam się ze swoich obowiązków.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

W zakończeniu podania możesz jeszcze raz napisać, kiedy kończy Ci się umowa i napisać, że chciałbyś kontynuować świadczenie pracy na rzecz firmy. Później wystarczy oficjalne sformułowanie „proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby” i zwrot grzecznościowy — „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem”.

Pamiętaj, że powinieneś odręcznie podpisać swoje podanie o przedłużenie umowy (zrób to również w przypadku podania o pracę i każdego dokumentu tego typu) — inaczej niż przy CV, którego się nie podpisuje

Podanie o przedłużenie umowy o pracę — wzór zakończenia

W dniu 10.05. 2020 r. kończy się okres, na jakim została zawarta umowa o pracę. W związku z odpowiednimi kwalifikacjami i nienagannym podejściem do powierzonych mi obowiązków chciałabym kontynuować zatrudnienie i dalej móc nieść pomoc potrzebującym pacjentom.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku

Milena Maliniak

(odręczny podpis)

Przeczytaj również nasze poradniki: List intencyjnyUmowa o pracę (wzór)Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać? i Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — przykłady i wzór.

Potrzebujesz pomocy ze wzorem podania o przedłużenie umowy o pracę na czas nieokreślony u określony? Zostaw komentarz pod artykułem — na pewno Ci pomogę!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o przedluzenie umowy o prace

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.61  (28 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: