1. Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2024 - jak wygląda?

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2024 - jak wygląda?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rezygnacja z pracy na rzecz opieki nad rodzicem na pewno nie jest łatwa. W końcu tracisz całe źródło dochodu, podejmując się pracy opiekuńczej. Nie jesteś jednak w tej sytuacji zupełnie sam i masz szanse otrzymać wsparcie od państwa. 

W tym artykule dowiesz się, jak wygląda kwestia rezygnacji z pracy w celu opieki nad rodzicem. Przeczytasz, na jakie świadczenia możesz liczyć w tej sytuacji i co zrobić, aby je otrzymać. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2024 — kwestie prawne

Umówmy się — jeśli nie masz pasywnego źródła dochodu albo ogromnych oszczędności, rezygnacja z pracy, aby zaopiekować się rodzicem, będzie trudna. Musisz w końcu mieć pieniądze na utrzymanie siebie oraz potrzeby chorego bliskiego. 

Co zrobić w tej sytuacji? Możesz ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne. Wbrew powszechnemu przekonaniu przysługują one nie tylko na opiekę nad dzieckiem, ale również na innych członków rodziny. 

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem — specjalny zasiłek opiekuńczy

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych:

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także

małżonkom, jeżeli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

— w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Oznacza to więc, że jeśli chcesz zrezygnować z pracy w celu opieki nad rodzicem, musi on mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Dodatkowo świadczenie to przysługuje osobom, które pozostawały w stosunku pracy (były zatrudnione na umowę o pracę), stosunku służbowym lub pracowały zawodowe na podstawie innego typu umowy. 

Specjalny zasiłek pielęgnacyjny wynosi 620 zł miesięcznie przez cały okres zasiłkowy, czyli rok liczony od 1 listopada danego roku. O świadczenie można jednak ubiegać się w dowolnym momencie. 

Co więcej, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym rodzicem, musisz spełnić kryterium dochodowe. Przy tym świadczeniu dochód z roku poprzedzającego okres otrzymywania zasiłku na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 764 zł netto.

W przypadku zrezygnowania z zatrudnienia w celu opieki nad osobą pełnoletnią, za członków rodziny uznaje się:

  • osobę wymagającą opieki
  • małżonka osoby wymagającej opieki
  • osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko
  • pozostających na utrzymaniu osób, dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia.

Teraz zobaczmy, jak wyglądają regulacje związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym, o które również możesz się ubiegać, gdy chcesz zrezygnować z pracy i opiekować się rodzicem.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem — świadczenie pielęgnacyjne

Kryteria przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są bardzo podobne do kryteriów związanych ze specjalnym zasiłkiem opiekuńczym. Zgodnie z ustawą świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  • matce albo ojcu
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności — jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Natomiast, aby móc ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne w związku z rezygnacją z pracy w celu opieki nad rodzicem, jego niepełnosprawność musiała powstać do momentu ukończenia 18 lat lub 25 lat, jeśli uczył się w szkole lub w szkole wyższej. 

Świadczenie pielęgnacyjne obecnie (od 1 stycznia 2024 r.) wynosi 2988 zł miesięcznie i jest waloryzowane. Nie dotyczy go też kryterium dochodowe — więc niezależnie od tego, ile zarabiałeś przed rezygnacją z zatrudnienia, jeśli spełnisz pozostałe kryteria, będziesz je otrzymywać. W 2024 r. też zostanie zwaloryzowane w związku z podwyżką płacy minimalnej.

Zasiłki związane z opieką nad członkiem rodziny nie łączą się. Jeśli jednocześnie masz prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego, będziesz otrzymywać tylko jedno z nich — to które wybierzesz. 

2. Inne prawa związane z opieką nad rodzicem

Jak widzisz, kryteria obowiązujące świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy są dość restrykcyjne. 

Warto też wiedzieć, że na opiekę nad rodzicem przysługuje Ci również zasiłek opiekuńczy — tak jak na opiekę nad dzieckiem. Niestety w ciągu roku masz prawo jedynie do 14 dni wolnego w tym przypadku i otrzymasz 80% swojego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza gdy Twój rodzic potrzebuje stałej opieki, a Ty chciałbyś zrezygnować z pracy. W tej sytuacji możesz próbować ubiegać się o wyżej wymienione świadczenia.

Nie ma jednak znaczenia, czy jesteś zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy — to w żaden sposób nie wpłynie na Twoje prawo do świadczeń.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania związanie z rezygnacją z pracy a opieką nad rodzicem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę i odpowiem. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.8  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: