1. Urlop na żądanie 2024: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek

Urlop na żądanie 2024: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Każdemu z nas przydarzają się nagłe sytuacje — zalane mieszkanie, problemy rodzinne, czy po prostu fatalne samopoczucie. Budzisz się rano i wiesz, że dziś praca nie wchodzi w grę. Nie panikuj. Możesz wziąć urlop na żądanie.

Ile dni obejmuje i czy jest płatny? Na jakich zasadach możesz wziąć urlop na żądanie i czy wlicza się w pulę urlopu wypoczynkowego? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czy urlop na żądanie jest płatny? Ile dni obejmuje?

Urlop na żądanie zawiera się w puli urlopu wypoczynkowego. W związku z tym jest dokładnie tak samo płatny — dostaniesz za niego 100% wynagrodzenia. Oczywiście dotyczy to tylko osób, które są zatrudnione na umowie o pracę.

Urlop na żądanie nie dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy też umowę o dzieło — chyba że inaczej umówią się z pracodawcą.

Urlop na żądanie 2024 — ile dni?

Według art. 167 Kodeksu pracy przysługują Ci cztery dni urlopu na żądanie — z puli całego urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni, zależnie od stażu pracy). Jeśli pracujesz na pół etatu albo jesteś na okresie próbnym, wciąż przysługuje Ci tyle samo dni wolnego na żądanie.

Prawo nie określa, w jaki sposób i czy w ogóle musisz wykorzystać urlop na żądanie. To znaczy, że zależnie od swoich potrzeb, możesz wziąć cztery razy w roku po jednym dniu urlopu na żądanie, dwa razy w roku po dwa dni, cztery dni naraz lub zastosować podział 3+1.

Pamiętaj jednak, że urlop na żądanie zostanie odliczony od Twojego urlopu wypoczynkowego — nie są to dodatkowe dni wolne! Dlatego, gdy już wykorzystasz swój przydział urlopu na wakacje w Hiszpanii albo nad Bałtykiem, nie będziesz mógł wziąć urlopu na żądanie. Nawet w podbramkowej sytuacji. Wtedy zostaje Ci już tylko urlop bezpłatny.

Ponadto w nagłych sytuacjach możesz zwolnić się z pracy z powodu siły wyższej. To dlatego, że w wyniku zmian w prawie pracy z 2023 roku do Kodeksu pracy wpisano dodatkowe 2 dni (wymienne na 16 godzin) takiego urlopu. Za ten czas otrzymasz 50% swojego wynagrodzenia.

2. Jak i kiedy zgłosić urlop na żądanie? Zasady na 2024 rok

Urlop na żądanie rządzi się swoimi prawami. Powstał, aby pracownicy mogli wykorzystać przysługujący im urlop w sytuacjach kryzysowych albo po prostu wziąć dzień wolnego bez wcześniejszego powiadamiania pracodawcy.

Co ważne, według Kodeksu pracy, możesz zgłosić urlop na żądanie w dniu, w którym chcesz go wykorzystać — ale nie później niż rano. Nie musisz przygotowywać specjalnego wniosku, ale warto dostarczyć go po powrocie do pracy.

Wystarczy po prostu poinformować pracodawcę — telefoniczne, mailowo lub nawet SMS-em. To już zależy od Twojej zażyłości z szefem czy wewnętrznej polityki firmy. Nie możesz natomiast nie przyjść do pracy i po południu powiedzieć, że wykorzystałeś dzień urlopu na żądanie. Może to nawet zostać uznane za porzucenie pracy

Nie musisz również nikogo informować, dlaczego bierzesz urlop na żądanie. To Twoja prywatna sprawa i pracodawca nie może wymagać od Ciebie podania przyczyny ani pisania usprawiedliwienia. 

Pewnie zastanawiasz się, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. O tym piszemy poniżej.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Urlop na żądanie — odmowa

Prawa pracownicze (a dokładniej art. 152 Kodeksu pracy) gwarantują Ci m.in. prawo do wypoczynku i nieprzerwanego urlopu. W związku z tym pracodawca nie może odmówić Ci urlopu na żądanie.

Ale od tej zasady są wyjątki. A właściwie jeden wyjątek. Inny przepis, art. 100 Kodeksu pracy, punkt 4., mówi o tym, że pracownicy mają obowiązek dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Jaki ma to związek z urlopem na żądanie? Gdy firma przeżywa kryzys, pracodawca może powołać się na ten paragraf i odmówić udzielenia dnia wolnego. Również w sytuacji, gdy firma zatrudnia niewielu pracowników, a jeden z nich już wcześniej złożył wniosek o urlop wypoczynkowy w tym terminie i po prostu brakuje rąk do pracy.

Urlop na żądanie — wniosek

Jak już wiesz, chęć wzięcia urlopu na żądanie nie musi być przekazana pracodawcy pisemnie — byleby poinformować go, dowolną drogą, odpowiednio wcześniej. Ale jeśli potrzebujesz wniosku o urlop na żądanie, oto wzór, który możesz wykorzystać.

Warszawa, 15.05.2022

Łukasz Ponder

Stanowisko

Adres e-mail

Nr telefonuKrystyna Klimczak

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmy

WNIOSEK O URLOP NA ŻĄDANIE

Korzystając z przysługującego uprawnienia, wnoszę o udzielenie urlopu wypoczynkowego w trybie „na żądanie” w dniu 15 maja 2022 r.

Jednocześnie oświadczam, że dotychczas wykorzystałem 1 dzień urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 167(2) Kodeksu pracy.

Z poważaniem

............................ 

(podpis pracownika)


Podsumujmy teraz podstawowe informacje na temat urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie — zasady

  • Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługują 4 dni urlopu na żądanie.
  • Wymiar urlopu na żądanie jest niezależny od trybu zatrudnienia (pełen etat, pół etatu, okres próbny).
  • Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego.
  • Urlop na żądanie jest płatny w 100%.
  • O urlopie na żądanie musisz poinformować pracodawcę najpóźniej rano w dniu, w którym zaplanowałeś wolne.
  • Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Przeczytaj również nasz artykuł: Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dniWniosek o urlop ojcowski: wzór [+PDF] i omówienie oraz Bon turystyczny: wniosek ZUS.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące urlopu na żądanie? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop na zadanie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: