1. Wczasy pod gruszą 2024 — zasady, kwota, wniosek, ile dni

Wczasy pod gruszą 2024 — zasady, kwota, wniosek, ile dni

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chociaż nazwa wczasy pod gruszą może brzmieć archaicznie i kojarzyć się z dawno minionymi czasami, to jest to wciąż funkcjonujący system dopłat do wakacji dla pracowników. 

W tym artykule przeczytasz, jak wygląda kwestia wczasów pod gruszą w 2024 r. — komu przysługują i na jakich zasadach, ile dofinansowania i na ile dni można dostać. Znajdziesz tutaj także wzór wniosku o przyznanie tego świadczenia.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Wczasy pod gruszą 2024 — zasady przyznawania dofinansowania

Chciałbyś skorzystać z wczasów pod gruszą? Musisz wiedzieć, na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie i co zrobić, żeby z niego skorzystać.

Po pierwsze, żeby móc pojechać na wczasy pod gruszą, w Twojej firmie musi istnieć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, czyli pula pieniędzy zgromadzona przez pracodawcę, przeznaczona na wypłatę pracownikom do tego uprawnionym środków na cele socjalne.

Według Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych każda firma zatrudniająca na umowę o pracę powyżej 50 pracowników (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku) oraz wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe bez względu na liczbę pracowników mają obowiązek prowadzić ZFŚS.

Teoretycznie więc z wczasów pod gruszą może skorzystać każdy pracownik (a także jego rodzina, emeryci i renciści) zatrudniony w firmie, w której funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ale, w praktyce to świadczenie przyznawane jest najbardziej potrzebującym i najbiedniejszym pracownikom i zależy od kryterium dochodowego.

Zasady korzystania z wczasów pod gruszą są określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w każdej firmie — nie są w żaden sposób regulowane przez państwo. Dlatego nie można jednoznacznie określić, czy dany pracownik o niskim dochodzie otrzyma dofinansowanie na wakacje. To zależy jedynie od funkcjonowania ZFŚS. 

Wczasy pod gruszą dla nauczycieli

Dofinansowanie w ramach wakacji pod gruszą należy się również nauczycielom — tak, jak wszystkim innym pracownikom niezależnie od zawodu. Żeby je otrzymać, trzeba po prostu spełnić kryteria określone przez regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole czy też przedsiębiorstwie.

Ponadto w przypadku nauczycieli wczasy pod gruszą nie kolidują z tzw. świadczeniem urlopowym, które zgodnie z Kartą Nauczyciela, przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny.

2. Wczasy pod gruszą 2024 — kwota świadczenia

W związku z powyższym kwota, jaką można otrzymać w ramach wczasów pod gruszą, nie jest stała — zależy od decyzji pracodawcy i ZFŚS. Pewne natomiast jest, że dobrze sytuowani pracownicy nie mogą liczyć na dofinansowanie wakacji, bo świadczenie powstało w celu pomocy najbardziej potrzebującym.

Kwota, jaką można otrzymać w ramach wczasów pod gruszą, nie ma ani minimalnego, ani maksymalnego limitu. To, ile dostaniesz, ubiegając się o świadczenie, zależy od Twoich (i Twojej rodziny) dochodów.

Natomiast na wysokość wczasów pod gruszą nie mogą wpływać: straż pracy i kwalifikacje zawodowe pracownika. Jeśli liczysz więc, że uzyskasz łatwą odpowiedź na pytanie ile dostaniesz dofinansowania, wpisując w Google frazę „wczasy pod gruszą — kalkulator”, przeliczysz się.

Informację o wysokości dofinansowania otrzymasz tylko w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych w swojej firmie, a kryteria przyznawania świadczenia powinieneś znaleźć w regulaminie funduszu.

Warto też wiedzieć, że pieniądze z wczasów pod gruszą nie są oskładkowane, a od kwoty do 380 zł nie odprowadza się podatku dochodowego.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak otrzymać dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą? Wniosek

Żeby móc skorzystać z wczasów pod gruszą, będziesz musiał złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem o dochodach swoich i swojej rodziny. Niektóre firmy wymagają również, żeby wraz z dokumentem przedłożyć swój PIT za poprzedni rok.

W wielu firmach dostaniesz gotowy wzór wniosku o wczasy pod gruszą do wypełnienia w dziale kadr. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz samodzielnie napisać dokument.

Oto przykładowy dokument, który możesz wykorzystać, jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na wakacje.

Imię i nazwisko pracownika

Dane kontaktowe pracownika 

WNIOSEK

o dofinansowanie wypoczynku „wczasy pod gruszą”

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na organizowany we własnym zakresie wypoczynek w okresie od .......... do ..........

Dochód miesięczny na członka rodziny wynosi .......... netto miesięcznie.

4. Wczasy pod gruszą — ile dni obejmuje dofinansowanie wakacji w 2024 r.?

W art. 3 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych znajdziesz informację, że świadczenie urlopowe, o którym mowa w ust. 4, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

W związku z tym wiele osób myśli, że nie dostanie dofinansowania w ramach wczasów pod gruszą na urlop krótszy niż 10 dni roboczych (czyli 14 dni kalendarzowych). To błąd. Świadczenie urlopowe to coś innego — tak jak stwierdza przepis, to dodatkowe pieniądze dla pracowników (wypłacane przez pracodawcę, a nie ZFŚS), którzy wzięli urlop w takim wymiarze czasu.

Natomiast dofinansowanie na wczasy pod gruszą można wziąć na dowolną liczbę dni. Ewentualnie limity czasu będą ustalane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a nie narzucone przez ustawę. 

Co ważne, z dofinansowania można skorzystać tylko raz w roku — nie ma natomiast znaczenia, w którym miesiącu to zrobisz i jakie masz plany. Swoje wczasy pod gruszą możesz spędzić… leżąc na kanapie przed telewizorem.

Przeczytaj również: Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?Bon turystyczny oraz Urlop na żądanie: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wczasów pod gruszą? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wczasy pod grusza

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: