1. Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze [+ 8 pytań]

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze [+ 8 pytań]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze to spore wyzwanie. Poza zwykłą wiedzą merytoryczną czy motywacją do pracy, kandydat na managera musi wykazać się zdolnościami przywódczymi, które umożliwią mu sprawne i efektywne zarządzanie zespołem. Jak to zrobić?

Za chwilę zobaczysz 8 typowych pytań, które możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika lub managera. Przeczytasz wskazówki, jak się do niej przygotować i o co zapytać rekruta. Dzięki tej wiedzy pomyślnie przejdziesz przez ten etap rekrutacji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze — jak się przygotować?

Kluczem do sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika (np. COO) lub managera jest właściwa autoprezentacja. Rekruter powinien zobaczyć w Tobie osobę pewną siebie, solidną i godną zaufania, która liczy się z interesem firmy. Dlatego takie spotkanie rekrutacyjne wymaga odpowiedniego przygotowania. Co zrobić, żeby dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Po pierwsze, wybierz odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętając o zasadach dress code'u. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się garnitur, a w przypadku kobiet — elegancka garsonka lub kostium oraz buty na obcasie. Taki ubiór podkreśli Twój profesjonalizm i doda Ci pewności siebie.

Po drugie, nie dokładaj sobie zmartwień w postaci spóźnienia na spotkanie — już sama rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze powoduje stres, a on może mieć negatywny wpływ na wynik rekrutacji. Dlatego zawczasu zaplanuj trasę dojazdu tak, by być na miejscu 15 minut wcześniej. Uwzględnij możliwe utrudnienia (deszcz, korki, roboty drogowe) i spraw, by nie pokrzyżowały Ci planów.

Po trzecie, ponownie przeczytaj ofertę pracy i swój życiorys zawodowy. Zobacz, jakie będziesz miał obowiązki i na które umiejętności w CV pracodawca zwraca szczególną uwagę. Następnie spróbuj je podkreślić na rozmowie kwalifikacyjnej.

I wreszcie po czwarte: zdobądź jak najwięcej informacji o przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz. To Ci się przyda do ułożenia poprawnych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne. Dlatego sprawdź stronę internetową firmy i jej oficjalne konto na LinkedIn. Poznaj jej wartości i kulturę organizacyjną (przykładowo, duże korporacje preferują inny styl zarządzania niż startupy). Rekruter będzie pod wrażeniem!

Zapoznaj się też z innym naszym poradnikiem: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących oraz Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?

2. Rozmowa kwalifikacyjna na kierownika — pytania i odpowiedzi

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze powinieneś wykazać kluczowe kompetencje w czterech obszarach:

Dlatego przygotuj dobre odpowiedzi na poniższe pytania rekrutacyjne. W ten sposób udowodnisz rekruterom, że posiadasz niezbędne cechy dobrego kierownika — spójne z tym, co napisałeś o sobie w CV.

1. Jak rozwiąże Pan/Pani konflikt w zespole?

Konflikty są naturalną częścią pracy zespołowej. Dobry manager powinien wiedzieć, jak je rozwiązywać, dlatego to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej na kierownika pojawi się niemal na pewno. Jak na nie odpowiedzieć?

Pokaż swoje zdolności mediacyjne. Powiedz, że spróbujesz spojrzeć na sytuację obiektywnie, aby dotrzeć do źródła problemu i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, które będzie spójne z interesem firmy. Podkreśl chęć szczerej rozmowy z pracownikami i zbadania wszystkich racji „na chłodno”, bez ulegania emocjom.

2. Jak motywuje Pan/Pani swoich podwładnych?

Motywowanie innych to ważna część pracy kierownika. Dlatego wymień konkretne techniki, jakie stosujesz na co dzień w pracy — mogą to być m.in.:

  • wyznaczenie wspólnego celu
  • stawianie realnych, ale ambitnych wyzwań
  • chwalenie efektów czyjejś pracy
  • formułowanie jasnych i rzeczowych komunikatów
  • odpowiadanie na pytania
  • dzielenie się doświadczeniem
  • utrzymywanie dobrych relacji ze współpracownikami. 

Podaj też przykłady projektów lub sytuacji, które umożliwiły Ci umiejętne wykorzystanie tych technik motywacyjnych.

3. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której wykazał się Pan/Pani inicjatywą.

Aby odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne, przypomnij sobie konkretną sytuację z pracy. Przedstaw jej kontekst (np. problemy, z którymi borykał się Twój zespół) i wyjaśnij, dlaczego dana inicjatywa miała sens. Podkreśl korzyści, jakie odniosła dzięki Tobie firma (np. podniesienie kwalifikacji pracowników, integracja pracowników czy lepsza motywacja członków zespołu).

4. Jak się Pan/Pani zachowa, gdy pracownik przyjdzie do Pana/Pani z prośbą o awans lub podwyżkę?

Odpowiadając na to pytanie, zaznacz, że chciałbyś docenić osiągnięcia zawodowe pracownika, ale starasz się być również obiektywnym i sprawiedliwym liderem. Kierownik nie może ulegać naciskom pracowników, ale powinien być otwarty na negocjacje. Poza tym musi postępować według standardów firmy — np. sprawdzić, czy dana osoba już spełniła kryteria niezbędne do awansu lub podwyżki.

5. W jaki sposób monitoruje Pan/Pani przebieg pracy w zespole?

Jeśli usłyszysz to pytanie, powiedz, jak krok po kroku planujesz i sprawdzasz efekty pracy swoich podwładnych (uważaj tylko, by nie zdradzić danych objętych tajemnicą!). Zaznacz, że nie skupiasz się wyłącznie na samym procesie, ale też na indywidualnych postępach członków zespołu. Podkreśl, że jeśli pracownicy nie radzą sobie z zadaniami, próbujesz nakierować ich na właściwe rozwiązanie — w ten sposób pokażesz, że zawsze mogą na Ciebie liczyć.

6. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał Pan/Pani udzielić pracownikowi negatywnego feedbacku.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze rekruter będzie chciał sprawdzić Twoje umiejętności interpersonalne. Dlatego pokaż, że potrafisz być dyplomatyczny. Zaznacz, że w trakcie udzielania negatywnego feedbacku starasz się być obiektywny i rzeczowy, ale też uprzejmy — tak, by nikogo nie zniechęcić do dalszej pracy. Możesz podeprzeć się przykładem ze swojego doświadczenia zawodowego.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

7. Czy kiedykolwiek musiał Pan/Pani szybko podjąć ważną decyzję?

Podejmowanie decyzji to jedno z kluczowych zadań dobrego managera. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną na kierownika przypomnij sobie sytuację, gdy musiałeś szybko o czymś zadecydować. Wyjaśnij, co skłoniło Cię do wyboru danego rozwiązania i jaki był tego efekt. Zastanów się, czy dziś postąpiłbyś w ten sam sposób i dlaczego — rekruter może Cię o to dopytać.

8. Jak wyobraża sobie Pan/Pani swoje pierwsze spotkanie z nowym zespołem?

Kiedy będziesz układał odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne, zastanów się, jak zrobić dobre wrażenie na współpracownikach, ale ich zanadto nie stresować. Pokaż, że zachowywałbyś się naturalnie i profesjonalnie. Pamiętaj, że pierwsze spotkanie z zespołem to nie jest dobry moment na mówienie o swojej wizji. Lepiej wykorzystać ten czas do poznania się nawzajem i wzbudzenia zaufania wśród pracowników, co w przyszłości bardzo Ci się przyda.

3. Rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika — pytania, które warto zadać rekruterom

Odpowiedziałeś już na wszystkie pytania rekrutacyjne? Świetnie! Teraz masz czas na to, by samemu dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz.

Oto przykłady pytań, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze:

  • Jakie są cele firmy i strategia rozwoju?
  • Jaki model zarządzania projektami preferuje pracodawca?
  • Jakich narzędzi używa się w firmie do organizacji pracy?
  • Czy będę musiał wyjeżdżać służbowo?
  • Ile osób pracuje w zespole, którym miałbyś zarządzać?
  • W jaki sposób firma mierzy efekty pracy?
  • Czy w firmie są odgórne KPI?
  • Jak firma dba o rozwój pracowników (np. czy finansuje szkolenia i udział w konferencjach)?
  • Jakie są dalsze etapy rekrutacji i kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi?

Pamiętaj, że pierwsze spotkanie rekrutacyjne (ani tym bardziej wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon) to nie jest dobry moment na pytanie ewentualny o urlop, nadgodziny czy możliwość podjęcia dodatkowej pracy w innej firmie — na to będziesz miał czas później, gdy już zostaniesz zatrudniony.

4. O czym jeszcze pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na kierownika lub managera?

Przede wszystkim popracuj nad gestami i mimiką, zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną na kierownika — 56% badanych Polaków uważa, że mowa ciała ma istotny wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Poza tym przedstawiciele branży HR potrafią dobrze interpretować gesty, które świadczą o przeżywaniu intensywnych emocji, np. stresu.

W trakcie spotkania ostrożnie dobieraj również słowa. Nie wypowiadaj się o podwładnych w sposób apodyktyczny (np. „oni”), nie obwiniaj ich o swoje porażki i nie traktuj nikogo z góry. Z perspektywy rekrutera takie zachowanie może stwarzać zagrożenie mobbingiem w pracy i świadczyć o tym, że będziesz wzmacniać podziały w zespole, a to może zaszkodzić firmie.

Poza tym nigdy nie kłam na rozmowie kwalifikacyjnej. Doświadczony rekruter szybko to zauważy, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie. Nawet jeśli pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są trudne, to lepiej mówić prawdę, a w razie konieczności przyznać się do błędu i zaznaczyć, co dziś zrobiliśmy lepiej.

Marzy Ci się praca w korporacji? Sprawdź, czym charakteryzują się stanowiska kierownicze w dużych firmach: CEOCFOCTO i COO, aby lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj też: Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz dodatkowe pytania związane z rozmową kwalifikacyjną na stanowisko kierownicze? Zadaj mi je w komentarzu poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: