1. Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Porady

Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Opieka nad osobami z niepełnosprawnościami to bardzo trudne, męczące i odpowiedzialne zajęcie, zarówno gdy zajmujesz się swoimi bliskimi, jak i gdy jest to Twój zawód. Wymaga poświęcenia, empatii i wytrzymałości psychicznej.

W tym artykule przeczytasz, jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej. Dowiesz się, jaka pomoc od państwa przysługuje, gdy rezygnujesz z pracy, aby zapewnić opiekę bliskim, jak również, jak dostać pracę w tym zawodzie. 

Zobaczysz także, jakie umiejętności i cechy są niezbędne, aby podjąć się takiej pracy oraz, jak napisać skuteczne CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej?

Pracy opiekuna osoby dorosłej z niepełnosprawnością najlepiej szukać albo w wyspecjalizowanych domach opieki, albo u osób prywatnych, które potrzebują wsparcia w zadbaniu o potrzeby swoich bliskich.

Zawód opiekuna osób starszych albo osób z niepełnosprawnościami nie zalicza się do zawodów medycznych. W związku z tym nie jest regulowany prawnie i na poziomie państwowym nie trzeba spełnić żadnych wymagań, aby móc się go podjąć. 

Nie zmienia to jednak faktu, że pracodawcy często wymagają od kandydatów na opiekunów ukończenia specjalistycznego kursu opieki nad niepełnosprawnymi czy też osobami starszymi. Czasami potrzebne jest również wykształcenie średnie. 

Co możesz zrobić, gdy musisz zrezygnować z pracy i zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej?

Rezygnacja z pracy, aby podjąć się opieki nad rodzicem albo osobą dorosłą z niepełnosprawnością, dla wielu osób będzie bardzo trudną, ale konieczną decyzją. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na profesjonalnego opiekuna.

W takich sytuacjach zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym możesz ubiegać się o państwowe świadczenia. Prawo przewiduje następującą pomoc finansową dla opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnościami:

 • specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł miesięcznie przez rok zasiłkowy), który zależy od kryterium dochodowego. Aby móc go pobierać, Twój dochód z roku poprzedzającego czas otrzymywania świadczenia nie może przekraczać więcej niż 764 zł na osobę. Ponadto, prawo do zasiłku przysługuje osobom, które pozostawały w stosunku pracy (były zatrudnione na umowę o pracę), stosunku służbowym lub pracowały zawodowo na podstawie innego typu umowy. 
 • świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Mogą pobierać je osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby z zaświadczeniem o niepełnosprawności, która powstała przed 18. rokiem życia lub przed 25. rokiem życia (gdy uczyła się w szkole wyższej). Kwota świadczenia obecnie wynosi 2119 zł miesięcznie i podlega waloryzacji. 

I chociaż w wielu ofertach pracy dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych nie ma wygórowanych wymagań, w tym zawodzie (albo przy zajmowaniu się bliską osobą) potrzeba i kwalifikacji i, przede wszystkim, umiejętności interpersonalnych

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie umiejętności są potrzebne opiekunom dorosłych z niepełnosprawnościami?

To oczywiście zależy od zakresu obowiązków. W końcu różne osoby mogą mieć różne potrzeby, wynikające z ich stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji psychicznej. Nie zmienia to jednak faktu, że aby zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej, będziesz potrzebować m.in. następujących umiejętności miękkich i twardych:

 • empatia i pozytywne podejście do podopiecznego
 • odporność na stres
 • cierpliwość
 • opanowanie
 • siła fizyczna 
 • umiejętność obsługi sprzętu medycznego
 • opiekuńczość
 • odpowiedzialność
 • wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne
 • gotowość do pracy w weekendy i święta oraz w porze nocnej
 • gotowość do pracy w systemie zmianowym
 • wyrozumiałość i życzliwość.

Dodatkowo przy wykonywaniu pracy opiekuńczej — niezależnie od tego, czy zajmujesz się bliską Ci osobą, czy jest to Twój zawód — ważna jest umiejętność zadbania o swoje własne potrzeby.

Musisz wiedzieć, jak stawiać granice i wykazywać się asertywnością oraz pozwolić sobie na odpoczynek. Bardzo trudno jest dobrze opiekować się innymi, gdy sami jesteśmy przeciążeni i przemęczeni, czy to emocjonalnie, czy fizycznie.

Co więcej, jeśli chcesz zostać profesjonalnym opiekunem dorosłych osób niepełnosprawnych, zdecydowanie może przydać Ci się znajomość języków obcych. Szukając pracy w tym zawodzie, na pewno widziałeś wiele ofert z zagranicy, m.in. z Niemiec. 

Może również przydać Ci się prawo jazdy. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale być może będziesz musiał zawieźć podopiecznego na wizytę lekarską. Albo po prostu łatwiej i szybciej będzie Ci zrobić duże zakupy czy załatwić różne formalności. 

3. Jak napisać CV, żeby zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej?

Nie wszyscy szukający opiekunów będą wymagali przesłania CV i listu motywacyjnego. Ale do pracy w ośrodku czy domu opieki raczej na pewno będziesz musiał złożyć dokumenty aplikacyjne. Jak zatem napisać dobry życiorys zawodowy, aby szybko dostać zatrudnienie w zawodzie?

Zacznij od starannej lektury oferty pracy i postaraj się dopasować do niej swój dokument. W końcu piszesz CV, aby dostać to konkretne stanowisko, więc musisz postarać się pokazać pracodawcy, że spełniasz jego najważniejsze wymagania i posiadasz kompetencje kluczowe

W dobrym CV najważniejsze informacje są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego na samej górze dokumentu, pod danymi osobowymi, zamieść tzw. profil zawodowy — czyli krótką sekcję, w której w skrócie przedstawiasz przebieg swojej dotychczasowej kariery albo cel zawodowy.

Możesz podać w niej najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy kompetencje i cechy charakteru. Jeśli w wymaganiach pojawia się ukończenie kursu, koniecznie wspomnij o tym w widocznym miejscu CV. 

W sekcji z doświadczeniem w CV opisz w punktach swoje najważniejsze obowiązki z dotychczasowych miejsc pracy i podaj daty zatrudnienia. Jeśli piszesz pierwsze CV, wymień staże i wolontariaty, zwłaszcza te związane z pomaganiem innym. 

W CV bez doświadczenia skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i cechach charakteru. Pamiętaj, że w pracy jako opiekun osób z niepełnosprawnościami kompetencji twardych możesz się nauczyć, ale na pewno tak łatwo nie nabędziesz empatii i innych umiejętności interpersonalnych — a te są w tym zawodzie absolutnie niezbędne. 

W CV powinieneś również pokrótce opisać swoje wykształcenie. Jeśli nie możesz pochwalić się edukacją związaną z zawodem, wymień po prostu ostatnią ukończoną szkołę. Poniżej możesz również napisać o swoich zainteresowaniach — wystarczy kilka zdań.

W stopce CV nie zapomnij dodać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w dalszej części procesu rekrutacji

Do gotowego CV możesz dołączyć list motywacyjny, w którym rozszerzysz informacje z życiorysu i napiszesz, dlaczego zależy Ci na takiej pracy oraz jaką korzyść przyniesie zatrudnienie Cię. 

Warto też wspomnieć o swoich motywacjach do pracy, jako opiekun osób dorosłych z niepełnosprawnościami. W końcu to zawód, który wymaga poświęceń i odpowiedniego podejścia. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o pracę opiekuna osób niepełnosprawnych dorosłych? Zadaj je w komentarzu pod artykułem. Postaram się Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac opiekunem osoby niepelnosprawnej doroslej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4  (9 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: