1. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 10+ porad

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 10+ porad

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! To oznacza, że umiejętności i doświadczenie, które wpisałeś w CV, są interesujące dla pracodawcy. Teraz wszystko zależy od przebiegu spotkania — Twojego przygotowania, pewności siebie i pozytywnego nastawienia.

W tym artykule znajdziesz ponad 10 praktycznych porad, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej — pod względem merytorycznym, organizacyjnym i psychicznym. Dzięki temu ograniczysz stres i zrobisz dobre wrażenie na swoich rozmówcach.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Praktyczne porady

Zatem jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku?

1. Zapoznaj się z profilem firmy

Co Pan(i) wie o naszej firmie? — to jedno z najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety, wielu kandydatów nie potrafi się do niego przygotować. Inni zaś oczekują, że to rekruter opowie im o celach i działaniach przedsiębiorstwa. A jak jest naprawdę?

Rekruterzy szukają kandydatów, którzy nie rozsyłają swoich CV i listów motywacyjnych przypadkowo. Krótka, 5-minutowa wypowiedź o firmie to dla nich dowód, że jesteś odpowiedzialny, zaangażowany i masz jasny cel zawodowy. Oczekują, że podane przez nich informacje jedynie uzupełnią Twoją wiedzę i sprawią, że ich oferta wyda Ci się atrakcyjniejsza.

Dlatego dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. W tym celu zapoznaj się ze stroną internetową firmy oraz jej profilami na LinkedIn i GoldenLine. Sprawdź, jak się reklamuje, ile osób zatrudnia oraz jakie oferuje produkty lub usługi. Zastanów się nad ich wadami i zaletami, zaproponuj też ewentualne usprawnienia — niewielu kandydatów to robi, więc już na starcie możesz zyskać dodatkowe punkty.

Sprawdź też profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiać. Zobacz, czy macie wspólne zainteresowania. Im więcej się dowiesz, tym lepsze będzie Twoje przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, a Ty będziesz bardziej pewny siebie.

2. Przeczytaj ofertę pracy tuż przed rozmową kwalifikacyjną

To bardzo ważne — szczególnie jeśli aplikowałeś do wielu różnych miejsc pracy i nie pamiętasz dokładnych wymagań na dane stanowisko. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy. Zobacz, na jakie umiejętności w CV pracodawca zwraca szczególną uwagę i czym dokładnie miałabyś się zajmować. 

Następnie zastanów się, jak opisać swoje osiągnięcia zawodowe i kluczowe kompetencje, by rekruter odniósł wrażenie, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Skup się na korzyściach, które firma może dzięki Tobie zyskać.

3. Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

To najważniejszy etap przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Na szczęście rekruterzy nie mają czasu, by stworzyć osobny zestaw pytań dla każdego kandydata, dlatego większość z nich stale się powtarza.

Jeśli więc chcesz wyglądać na osobę pewną siebie i kompetentną, przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. W pierwszej kolejności zastanów się:

  • ile chciałbyś zarabiać
  • jakie są Twoje mocne i słabe strony
  • jaką wartość wniesiesz do firmy
  • co do tej pory udało Ci się osiągnąć
  • jaki masz cel zawodowy.

Przygotuj swoją odpowiedź w taki sposób, by każdy sukces, a także twarde i miękkie umiejętności podeprzeć przykładem ze swojej dotychczasowej kariery — dzięki temu będziesz bardziej wiarygodny. Następnie przećwicz swoją wypowiedź przed lustrem lub z zaufaną osobą. Upewnij się, że nie przesadzasz z gestykulacją.

Przygotuj też odpowiedź awaryjną na wypadek, gdyby jakieś pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej było trudne lub zaskakujące. W takich sytuacjach nie bój się dopytywać rekrutera o szczegóły albo poprosić go o czas do namysłu, mówiąc: To bardzo ciekawy problem, muszę się nad nim zastanowić. To lepsze niż trwanie w niezręcznej ciszy.

Aplikujesz na stanowisko kierownicze? Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj pomysł na usprawnienie pracy w zespole, którym miałbyś zarządzać. Przygotuj się też na pytania o sytuacje kryzysowe.

A jeśli nie wiesz, co to jest atut u czlowieka i jak go podkreślić w CV, poszukaj inspiracji w dobrze napisanym podsumowaniu zawodowym, czyli krótkim opisie siebie w CV.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

 

4. Sprawdź swój wizerunek w internecie, zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną

Z sieci korzysta obecnie ponad 70% Polaków. Nic więc dziwnego, że Internet to dla rekrutera kopalnia wiedzy o kandydatach do pracy.

Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie wpisz w Google swoje imię i nazwisko i sprawdź, czy nie pojawiają się tam żadne treści, które mogą mieć negatywny wpływ na Twój wizerunek. Zmień ustawienia prywatności na swoich profilach w mediach społecznościowych — pracodawca nie musi wiedzieć, co jadłeś dziś na śniadanie albo na kogo głosowałeś w ostatnich wyborach.

Na koniec zadbaj, by Twój profil na LinkedIn lub GoldenLine był spójny z Twoim curriculum vitae — jeśli pojawią się między nimi rozbieżności (np. w datach zatrudnienia), rekruter może zechcieć Cię o nie dopytać.

5. Przygotuj swoje CV i portfolio przed rozmową kwalifikacyjną

Oczywiście, rekruter prawdopodobnie będzie miał Twój życiorys zawodowy pod ręką. Jednak może się zdarzyć, że w biurze zepsuje się drukarka albo laptop i wtedy gotowy druk CV będzie jak znalazł. Taki dokument pomoże Ci też uporządkować myśli w drodze na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli aplikujesz na stanowisko kreatywne, weź ze sobą kilka wybranych prac swojego autorstwa — grafik, artykułów, fotografii itd. Możesz je pokazać na rozmowie kwalifikacyjnej, opisując swoje doświadczenie zawodowe z CV — dzięki temu wypadniesz bardziej wiarygodnie, a rekruter łatwiej Cię zapamięta.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

 

6. Przemyśl pytania, które zadasz rekruterowi

Twoja rozmowa kwalifikacyjna dobiegła końca? Teraz to Ty możesz uzyskać od pracodawcy odpowiedzi na interesujące Cię pytania. W ten sposób pokażesz, że naprawdę zależy Ci na tej pracy.

Oto przykłady pytań, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej:

  • Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
  • Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku?
  • Jakie są cele firmy i strategia rozwoju?
  • Ile osób pracuje w danym zespole?
  • Jak firma mierzy efektywność pracowników?
  • Jakie wyzwania czekają mnie na danym stanowisku?
  • Jaki styl zarządzania ma mój potencjalny przełożony?

Na rozmowie o pracę nie należy za to pytać o urlop, podwyżkę, pracę zdalną, elastyczny czas pracy czy możliwość współpracy z inną firmą w tym samym czasie.

Jednym słowem — unikaj pytań, które mogą stawiać Cię w pozycji osoby już przyjętej do pracy. Nikt nie lubi czuć presji — rekruter także!

7. Przygotuj ubranie na rozmowę kwalifikacyjną

Na pewno znasz stare przysłowie: jak cię widzą, tak cię piszą. Pamiętaj o tym, przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną — rekruter jest tylko człowiekiem i podobnie jak inni, będzie oceniał Cię również po wyglądzie.

Twój strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być formalny, schludny i wygodny (nawet jeśli w firmie, do której aplikujesz, nie obowiązuje dress code) — dzięki temu będziesz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie i kompetentnej, a to dobrze wpłynie na przebieg całej rozmowy. Aby ograniczyć niepotrzebny stres, ubranie przygotuj co najmniej dzień przed spotkaniem. Przygotuj sobie również wszystkie przedmioty, które powinieneś zabrać na rozmowę kwalifikacyjną!

8. Ułóż plan dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną

Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną to błąd, którego łatwo uniknąć, a jednak wielu kandydatów wciąż go popełnia. W takiej sytuacji rekruter może odnieść wrażenie, że nie zależy Ci na stanowisku. Dlatego wyznaczenie trasy i czasu dojazdu jest ważnym elementem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to zrobić?

Dzień przed spotkaniem sprawdź w Internecie możliwe utrudnienia — korki, objazdy, roboty drogowe, demonstracje, spóźniony autobus — a potem zaplanuj czas wyjścia w taki sposób, by dotrzeć na miejsce co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem spotkania. Taki zapas dodatkowo pozwoli Ci uspokoić oddech i skorzystać z toalety, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się skupić na rozmowie z rekruterem.

9. Ogranicz poziom stresu przed rozmową kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresujący moment rekrutacji. Na szczęście większość firm informuje o planowanym spotkaniu odpowiednio wcześniej. Jak możesz wykorzystać ten czas, żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Spróbuj się wyciszyć. W tym celu ogranicz informacje, które mogą Cię stresować (czytanie niepochlebnych komentarzy o firmie, oglądanie wiadomości). W wieczór poprzedzający spotkanie wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych, a potem weź ciepłą kąpiel i wypij napar z melisy. Wyznacz sobie co najmniej 7 godzin snu — wypoczęty mózg działa efektywniej.

Poza tym pamiętaj, że im lepiej przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej (np. przećwiczysz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania), tym Twój stres będzie mniejszy. Niewielkie napięcie możesz zaś rozładować w trakcie spotkania poprzez zwykły uśmiech.

2. O czym jeszcze pamiętać w trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim potraktuj rozmowę kwalifikacyjną jak spotkanie biznesowe, a nie policyjne przesłuchanie. Im większy spokój zachowasz, tym łatwiej będzie Ci zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Mogą Ci w tym pomóc proste ćwiczenia — np. wyobrażanie sobie siebie jako osoby już zatrudnionej.

Poza tym pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie wolno kłamać. Doświadczony rekruter łatwo zweryfikuje przedstawione przez Ciebie informacje. Zatem jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, by móc swobodnie mówić o swoich słabościach?

Jeśli popełniłeś kiedyś błąd w swojej karierze, więcej zyskasz, przygotowując sobie dobre (i prawdziwe) argumenty, dzięki którym wady obrócisz w zalety. Możesz np. powiedzieć, czego dana sytuacja Cię nauczyła i co zrobiłeś, żeby rozwiązać problem. Zaznacz, że dzięki temu nie doprowadzisz już do podobnej sytuacji.

Nie radzisz sobie wystarczająco dobrze w jakiejś dziedzinie? Najpierw szczerze się do tego przyznaj, a potem udowodnij rekruterowi, że szybko opanujesz nowe umiejętności, bazując na przykładach ze swojej dotychczasowej kariery.

Aplikujesz do zagranicznej firmy? Wcześniej sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku lub w innym języku obcym.

Zapoznaj się też z innymi naszymi poradnikami: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących,  Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi.

A może masz własne sposoby, żeby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Podziel się nimi w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak przygotowac sie do rozmowy kwalifikacyjnej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.41  (17 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: