1. Urlop ojcowski 2024: wniosek, ile dni, ile płatny, kto płaci, ZUS

Urlop ojcowski 2024: wniosek, ile dni, ile płatny, kto płaci, ZUS

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Właśnie zostałeś tatą i chciałbyś spędzić czas ze swoim nowo narodzonym dzieckiem? Nie musisz wykorzystywać swoich dni wolnych — możesz wziąć urlop ojcowski. Oczywiście wiąże się to z pewnymi formalnościami.

W tym artykule znajdziesz wzór wniosku o urlop ojcowski i wszystkie niezbędne informacje — ile dni trwa, ile jest płatny, jak wygląda kwestia z ZUS-em i kto płaci za taki urlop.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop ojcowski — wzór

Warszawa, 18.05.2023

Krzysztof Kozłowski

Stanowisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Jan Bukowski

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmy

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego

Proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego na syna, Michała Kozłowskiego,

ur. 15.05.2023 r., w wymiarze 2 tygodni, w okresie od 20 maja do 3 czerwca 2023 r.

Podpis pracownika

Załączniki:

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

 

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski? Dokumenty

Chcesz wziąć urlop ojcowski? Musisz koniecznie dostarczyć pracodawcy pisemny wniosek, na przykład taki jak powyżej — bez tego nie dostaniesz urlopu, co jasno wynika z artykułu 182(3) Kodeksu pracy. Nie jest to skomplikowany dokument do przygotowania, ale powinieneś zawrzeć w nim pewne informacje.

Tak jak w każdym oficjalnym dokumencie, np. podaniu o pracę czy w piśmie o przejście na emeryturę, w prawym górnym rogu wpisz miejscowość i datę, a poniżej swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane pracodawcy.

W treści wniosku o urlop ojcowski musisz podać imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia oraz liczbę dni wolnych, które chcesz wziąć i datę początkową oraz końcową urlopu. Później wystarczy podpis i gotowe. 

Co istotne, wniosek o urlop ojcowski musisz złożyć maksymalnie 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Jeśli dokument będzie poprawny i przekazany w wymaganym czasie, zgodnie z prawami pracowniczymi szef nie ma prawa odmówić Ci udzielenia urlopu.

Urlop ojcowski — dokumenty

Wraz z wnioskiem powinieneś również przekazać pracodawcy następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię
  • rodzic adopcyjny powinien załączyć kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka
  • oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części
  • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (gdy dotyczy to Twojej pociechy).

Zasady przyznawania urlopu ojcowskiego. Ile jest płatny i ile dni obejmuje?

Urlop ojcowski to jeden z przewidzianych w Kodeksie pracy urlopów, które przysługują mężczyznom opiekującym się dziećmi — należy się on również rodzicom adopcyjnym. 

Chociaż nazwa może być myląca, urlop ojcowski to nie to samo co urlop tacierzyński. Ten drugi to część urlopu macierzyńskiego, z którego matka dziecka może zrzec się na rzecz ojca. Obejmuje maksymalnie 6 tygodni.

O urlop ojcowski mogą ubiegać się tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę. Nie ma natomiast znaczenia wymiar czasu pracy, na jaki jesteś zatrudniony — praca na pół etatu lub mniejszą jego część pozwala na ten przywilej.

Znaczenia nie ma również typ umowy — urlop ojcowski przysługuje zatrudnionym na umowie na okres próbny, na czas określony i nieokreślony.

Gdy wykorzystasz już urlop ojcowski, a wcześniej także tacierzyński, ale wciąż chciałbyś spędzić więcej czasu na opiekę nad swoim dzieckiem, zawsze możesz wziąć urlop wychowawczy. Niestety nie jest on płatny (chyba że spełniasz kryterium dochodowe do zasiłku wychowawczego), ale za to możesz podzielić się nim z partnerką.

Urlop ojcowski — ile dni obejmuje?

Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi maksymalnie 2 tygodnie (14 dni kalendarzowych). Ojciec dziecka może go odebrać naraz lub podzielić na pół (dwa razy po 7 dni). To już zależy wyłącznie od preferencji i potrzeb świeżo upieczonego taty.

Co ważne, na wykorzystanie urlopu ojcowskiego masz 12 miesięcy od narodzin lub przysposobienia dziecka. Po tym okresie niestety przepada. Świadczenie to jest natomiast niezależne od urlopu macierzyńskiego — oboje rodzice mogą być w tym samym czasie na urlopie.

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Tymczasem urlop ojcowski zawsze wynosi 14 dni wolnych.

Urlop ojcowski — ile płatny?

Obawiasz się, że decydując się na opiekę nad dzieckiem, zmniejszy się Twoje wynagrodzenie zasadnicze? Nie ma się czego bać! Za okres spędzony na urlopie ojcowskim należy Ci się 100% wynagrodzenia.

Za ten czas dostaniesz zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy, który oblicza się na podstawie średniej wysokości wynagrodzenia z 12 miesięcy, poprzedzających moment przejścia na urlop ojcowski. 

Kto płaci za urlop ojcowski? ZUS czy pracodawca?

Pieniądze dostaniesz ze składek chorobowych i zdrowotnych, które co miesiąc Twój pracodawca odprowadza do ZUS-u. Wzór wniosku o zasiłek macierzyński znajdziesz na stronie instytucji — ale nie musisz go składać. Ta formalność leży po stronie zatrudniającego Cię.

Co ważne, chociaż urlop ojcowski przysługuje jedynie mężczyznom zatrudnionym na umowę o pracę, o zasiłek macierzyński mogą również ubiegać się zatrudnieni na umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Kiedy ZUS wypłaca pieniądze za urlop ojcowski? Według prawa powinieneś dostać pieniądze niezwłocznie — maksymalnie 30 dni od momentu złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Przeczytaj również, jak wpisać do CV urlop macierzyński i ojcowski.

Zobacz również nasze artykuły: Urlop opiekuńczy na dziecko: ile trwa, dla kogo [+ wniosek]Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni i Urlop na żądanie: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek. Dowiedz się również, czym jest i czy przysługuje Ci tzw. becikowe oraz jak złożyć wniosek o becikowe przez internet.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące urlopu ojcowskiego? Napisz komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop ojcowski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: