1. Jak wpisać urlop macierzyński w CV i czy warto? Porady

Jak wpisać urlop macierzyński w CV i czy warto? Porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wiele młodych mam zadaje sobie pytanie, czy w CV wpisać urlop macierzyński. Czy tak długa przerwa w pracy nie będzie przeszkodą do znalezienia nowej? Czy pracodawca musi wiedzieć, że mam małe dziecko? A jeśli tak — to jak wpisać urlop macierzyński do CV?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

W kreatorze LiveCareer przygotujesz dobre CV niezależnie od poziomu Twojego doświadczenia i umiejętności. Wybierz szablon CV i stwórz życiorys z pomocą wskazówek i gotowych treści od ekspertów kariery.

Stwórz CV teraz

Zobacz wzory CV dla 70+ zawodów i branż.

1. Czy w CV pisać urlop macierzyński?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być trudny. Według badań aż 37% pracodawców ma obawy, że młode mamy będą mniej zaangażowane i elastyczne, 33% — że wkrótce znów zajdą w ciążę i odejdą z pracy, a 24% — że brakuje im odpowiednich umiejętności. Z tego powodu jeszcze w 2015 roku niechętnie zatrudniano kobiety, które niedawno urodziły dziecko.

Na szczęście świat się zmienia. A podział obowiązków rodzinnych oraz większa liczba żłobków i przedszkoli będą dodatkowo sprzyjać stabilniejszej sytuacji kobiet na rynku pracy. Poza tym matki dysponują takimi umiejętnościami w CV, o których inni kandydaci często mogą jedynie pomarzyć. Jakimi?

Macierzyństwo uczy przede wszystkim umiejętności miękkich: perfekcyjnego zarządzania czasem, cierpliwości, błyskawicznego ustalania priorytetów, podzielności uwagi, zaangażowania, prowadzenia negocjacji, rozwiązywania konfliktów, delegowania zadań, empatii, umiejętności komunikacyjnych i zaufania do własnej intuicji.

Te kompetencje przydadzą Ci się niemal w każdym zawodzie i warto się nimi pochwalić — zwłaszcza jeśli wpiszesz urlop macierzyński do CV. A kiedy warto to zrobić?

Zawsze powinnaś wpisać w CV urlop macierzyński i/lub urlop wychowawczy, jeżeli:

  • spowodował on długą lukę w Twojej historii zatrudnienia
  • pracodawca wymaga kilku lat doświadczenia, a Ty go tak naprawdę nie masz, bo przez jakiś czas przebywałaś na urlopie (ukrywanie ważnych informacji w CV to bardzo zły pomysł!).

Ale jeśli możesz pochwalić się ciągłością zatrudnienia i nadal pracujesz w tej samej firmie — np. masz 6-letni staż pracy, a na urlopie przebywałaś przez rok 3 lata temu — to uwzględnianie urlopu macierzyńskiego w CV nie ma sensu i tylko rozproszy uwagę rekrutera.

Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak wzór CV dla matki. Prawda jest taka, że w dla rekrutera najważniejsze będą Twoje kwalifikacje zawodowe, a nie fakt, czy opiekujesz się dzieckiem.

Jednak czy naprawdę chciałabyś pracować w firmie, która nie jest przyjaźnie nastawiona do młodych mam? Domyślam się, że odpowiedź brzmi: nie. Dlatego w dalszej części tekstu wyjaśnię Ci, jak wpisać urlop macierzyński w CV, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

2. Jak wpisać urlop macierzyński w CV? Przykłady

Jeśli zdecydowałaś się wpisać urlop macierzyński w CV, możesz to zrobić w dwóch miejscach: podsumowaniu zawodowym (nazywanym też profilem zawodowym lub sekcją O mnie w CV) oraz sekcji CV z doświadczeniem.

Zatem jak napisać w CV o wychowywaniu dziecka?

Zacznijmy od profilu zawodowego. Jest to krótka, kilkuzdaniowa reklama kandydata, w której prezentuje on swoje kluczowe kompetencje, doświadczenie i osiągnięcia zawodowe. To również dobre miejsce na to, by rozwiać ewentualne obawy i wątpliwości rekrutera. 

Jednak musisz pamiętać, że informacja o Twoim macierzyństwie to tylko dodatek do CV. W curriculum vitae zawsze najważniejsze powinny być Twoje umiejętności i doświadczenie.

Oto przykład, jak uwzględnić urlop macierzyński w tej sekcji CV:

Urlop macierzyński w CV — profil zawodowy

Jestem nauczycielką wychowania fizycznego z 3-letnim doświadczeniem pracy w liceum ogólnokształcącym. Potrafię skutecznie realizować podstawę programową i wzbudzić w uczniach pasję do sportu — do tej pory 10 moich uczniów wzięło udział w wojewódzkich zawodach sportowych. Przez ostatni rok przebywałam na urlopie macierzyńskim. Obecnie moje dzieci chodzą do żłobka, w związku z czym jestem już w pełni gotowa na powrót na pracy.

Urlop macierzyński warto uwzględnić również — a nawet przede wszystkim — w sekcji CV z doświadczeniem. Możesz to zrobić na dwa sposoby: jako dodatkową uwagę w opisie stanowiska (jeśli nadal przebywasz na urlopie) albo jako osobny punkt (żeby wyjaśnić długą lukę w zatrudnieniu sprzed paru lat).

Oto przykłady:

Urlop macierzyński w CV — doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe

01.2016–obecnie InterPolka 

Stanowisko: samodzielna księgowa

Obowiązki:

  • księgowanie faktur zakupu
  • kontrola rejestrów VAT
  • uzgadnianie sald kont
  • kontrola obiegu dokumentów
  • nadzór nad pracą młodszej księgowej

Osiągnięcia:

  • 100% terminowość przez cały okres zatrudnienia
  • awans na stanowisko samodzielnej księgowej po 6 miesiącach pracy

Dodatkowe uwagi: od 10.2021 przebywam na urlopie macierzyńskim

A tak możesz wpisać w CV urlop macierzyński i wychowawczy, który już się zakończył:

05.2020–05.2022 Urlop macierzyński i wychowawczy

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. O czym jeszcze pamiętać, pisząc CV po urlopie macierzyńskim?

Żeby Twoje CV po urlopie macierzyńskim nie wzbudzało wątpliwości, warto uwzględnić w nim kilka dodatkowych elementów.

Przede wszystkim wymień kompetencje, które zdobyłaś w trakcie opieki nad dzieckiem i które przydadzą Ci się w nowej pracy (większość z nich znajdziesz w treści ogłoszenia). Możesz to zrobić nie tylko w sekcji CV Umiejętności, ale też w podsumowaniu zawodowym. Oto przykład:

Przez ostatni rok zajmowałam się małym dzieckiem. W tym czasie nauczyłam się świetnej organizacji pracy i ustalania priorytetów, co z przyjemnością wykorzystam w pracy dla Państwa.

Dobrym pomysłem jest też wymienienie w CV kursów i szkoleń zawodowych — również tych, które zrobiłaś np. online w trakcie urlopu macierzyńskiego. Jeżeli w inny sposób rozwinęłaś swoje umiejętności albo poszerzyłaś wiedzę branżową (np. czytając blogi), również napisz o tym w CV — dla pracodawcy będzie to sygnał, że jesteś na bieżąco i szybko wdrożysz się w nowe obowiązki.

Do swojej aplikacji możesz załączyć też list motywacyjny, w którym szerzej opiszesz swoje umiejętności i jeszcze skuteczniej podkreślisz motywację do pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

kreator listu motywacyjnego

Nie jesteś pewna, czy w Twoim przypadku uwzględniać urlop macierzyński w CV? Napisz komentarz poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop macierzynski cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (7 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: