1. Zasiłek wychowawczy 2024 — ile wynosi, dokumenty, wniosek

Zasiłek wychowawczy 2024 — ile wynosi, dokumenty, wniosek

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zasiłek wychowawczy, inaczej dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, to świadczenie, które przysługuje pod pewnymi warunkami rodzicom dziecka, przebywającym na urlopie wychowawczym. 

W tym artykule przeczytasz, ile wynosi zasiłek wychowawczy oraz komu przysługuje. Dowiesz się również, jak złożyć wniosek o świadczenie i jakich dokumentów potrzebujesz, aby się o nie ubiegać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Podstawowe informacje o zasiłku wychowawczym 2024 r.

Musisz wiedzieć, że zasiłek wychowawczy nie jest samodzielnym świadczeniem. Jak sama nazwa wskazuje („dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego”), dostaje się go jako uzupełnienie do tzw. zasiłku rodzinnego.

Oczywiście, aby dostać zarówno zasiłek wychowawczy, jak i zasiłek rodzinny, należy spełnić odpowiednie warunki. Ten drugi uzależniony jest od kryterium dochodowego i ubiegać się mogą o niego jedynie rodziny w trudnej sytuacji materialnej. 

Aby móc go dostać, miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 674 zł, a przy opiece nad dzieckiem z niepełnosprawnością 764 zł. Dopiero gdy uzyskasz do niego prawo, będziesz mógł ubiegać się o zasiłek wychowawczy.

Komu przysługuje zasiłek wychowawczy?

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje:

 • matce lub ojcu dziecka
 • opiekunowi faktycznemu dziecka
 • opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką.

Zasiłek wychowawczy dostaniesz, gdy masz prawo do urlopu wychowawczego oraz przed przejściem na niego przez co najmniej 6 miesięcy pozostawałeś w stosunku pracy (a więc byłeś zatrudniony w ramach umowy o pracę).

Co ważne, jeśli oboje rodzice korzystają jednocześnie z urlopu wychowawczego, mogą dostać tylko jeden zasiłek wychowawczy. 

Dodatkowo to świadczenie można pobierać jedynie przez ograniczony czas. Zgodnie z polskim prawem:

 • 24 miesiące kalendarzowe
 • 36 miesięcy kalendarzowych, przy opiece nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu
 • 72 miesiące kalendarzowe, przy opiece nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Zasiłek wychowawczy nie przysługuje natomiast osobom, które:

 • bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawały w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy
 • podjęły lub kontynuują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
 • ich dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, oraz w innych przypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

Przy okazji warto przypomnieć, jakie warunki musisz spełnić, aby mieć prawo do urlopu wychowawczego. Może go otrzymać każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy na umowie o pracę (nie musi być to w jednym miejscu ani bez przerwy). Niestety nie przysługuje on zatrudnionym na umowę o zlecenie lub dzieło, bezrobotnym i ubezpieczonym w KRUS.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Ile wynosi zasiłek wychowawczy?

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie. Nie ma znaczenia, ile masz dzieci — kwota ta zawsze pozostaje taka sama. 

Ponadto zgodnie z ustawą: kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Kto wypłaca zasiłek wychowawczy?

Przelew z zasiłkiem wychowawczym i zasiłkiem rodzinnym dostaniesz raz w miesiącu na konto wskazane we wniosku. Świadczenia wypłaca ośrodek pomocy społecznej lub urząd gminy albo urząd miasta.

Zasiłek wychowawczy a 500+

Świadczenie wychowawcze, potocznie zwane 500+, przysługuje wszystkim rodzicom na każde dziecko i nie wlicza się do dochodu. W związku z tym, otrzymując je, nie tracisz prawa do zasiłku rodzinnego, a zatem i zasiłku wychowawczego.

3. Wniosek o zasiłek wychowawczy

Oczywiście, aby otrzymać świadczenie, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Na szczęście nie musisz sam go przygotowywać. Wzór wniosku o zasiłek wychowawczy do wypełnienia znajdziesz na stronie portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pod tym linkiem.

Zasiłek wychowawczy — dokumenty

Wraz z powyższym pismem musisz złożyć odpowiednie dokumenty, aby móc ubiegać się o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Są to:

 • zaświadczenie lub oświadczenie o udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki został on udzielony
 • zaświadczenie lub oświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego
 • zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych: kopię imiennego raportu miesięcznego osoby ubezpieczonej, która potwierdza odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o dodatek.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące zasiłku wychowawczego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zasilek wychowawczy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: