1. Wniosek o becikowe 2024: wzór PDF i online. Jak wypełnić?

Wniosek o becikowe 2024: wzór PDF i online. Jak wypełnić?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Becikowe to jednorazowa zapomoga od państwa w wysokości 1000 zł dla rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych nowonarodzonego dziecka. Jednak żeby ją otrzymać, trzeba spełnić określone warunki — m.in. złożyć wniosek o becikowe.

Dlatego w tym artykule pokażę Ci, jak pobrać i wypełnić aktualny wzór wniosku o becikowe w PDF. Dowiesz się także, jak złożyć wniosek o becikowe przez internet i w urzędzie oraz jakie dokumenty powinieneś załączyć, by Twoje pismo zostało przyjęte.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak pobrać wzór wniosku o becikowe w PDF?

Aktualny wzór wniosku o becikowe obowiązuje od 1 listopada 2021 roku.

Pobranie wniosku w PDF jest bardzo proste. Możesz to zrobić online pod tym linkiem — wystarczy, że klikniesz pierwszy dokument na liście. Ten plik musisz pobrać na swój komputer, wydrukować i wypełnić odręcznie.

W powyższym linku, oprócz wniosku o becikowe, znajdziesz też niezbędne załączniki — w tym oświadczenie wnioskodawcy o dochodach osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Becikowe przysługuje bowiem wyłącznie rodzicom lub opiekunom o określonych dochodach — reguluje to ustawa z dn. 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Wniosek o becikowe w wersji papierowej możesz również otrzymać w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej, o ile władze gminy zleciły jej realizację świadczeń rodzinnych.

2. Jak wypełnić i złożyć wniosek o becikowe?

No dobrze — a jak wypełnić wniosek o becikowe?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby poprawnie wpisać we wniosku wszystkie dane osobowe i kontaktowe, m.in.:

 • swoje imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL
 • imię i nazwisko, datę urodzenia oraz PESEL dziecka
 • dane pozostałych członków rodziny (czyli drugiego rodzica lub opiekuna dziecka oraz pozostałych dzieci pozostających pod Waszą opieką)
 • swój adres zamieszkania
 • nazwę i adres organu, który będzie rozpatrywał Twój wniosek o becikowe
 • informację o dochodach poszczególnych członków rodziny.

Zgodnie z umieszczoną w dokumencie instrukcją, powinieneś to zrobić wielkimi drukowanymi literami, a w pola wyboru wpisywać wyłącznie znaki „V” lub „X” — w przeciwnym wypadku Twój wniosek może zostać odrzucony.

Poza tym wniosek o becikowe musisz złożyć w odpowiednim terminie:

Art. 15b. § 3. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

To oznacza, że jeśli dziecko urodziło się lub zostało objęte opieką np. 5 lutego 2023 roku, to wniosek o becikowe musisz złożyć najpóźniej do 5 lutego 2024 roku. A wcześniej załatwić niezbędne formalności (np. nadać dziecku numer PESEL).

Tak wypełniony wniosek o becikowe — wraz z załącznikami — musisz złożyć we właściwym urzędzie lub przez internet. Jeśli zrobisz to do dziesiątego dnia danego miesiąca, zapomogę otrzymasz najpóźniej za 3 tygodnie, a jeśli po dziesiątym — pieniądze dostaniesz w następnym miesiącu.

Jak złożyć wniosek o becikowe przez internet?

Chcesz załatwić sprawę bez wychodzenia z domu? Zobacz, jak wypełnić wniosek o becikowe online:

 1. Zaloguj się do ePUAP za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości internetowej. Następnie kliknij pole Sprawy obywatelskie.

wniosek o becikowe

 1. Z rozwijanego menu wybierz Narodziny dziecka, a potem Jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe).

wniosek o becikowe

 1. Wpisz nazwę właściwego organu, który wydaje zapomogę (a jeśli nie wiesz, gdzie złożyć wniosek o becikowe, wybierz instytucję z rozwijanej listy). Następnie kliknij przycisk Załatw sprawę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

wniosek o becikowe

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. O czym jeszcze pamiętać, składając wniosek o becikowe?

Bez względu na to, gdzie składasz wniosek o becikowe — w urzędzie czy przez internet — musisz do niego załączyć kilka dokumentów. Dlatego przed złożeniem wniosku przygotuj:

 • ksero dokumentów tożsamości obojga rodziców lub opiekunów dziecka
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • oświadczenie, że nie pobraliście becikowego na dane dziecko
 • dokument potwierdzający wysokość Waszych dochodów 
 • zaświadczenie lekarskie lub od położnej, które potwierdzi, że matka dziecka była pod opieką lekarską przynajmniej od 10. tygodnia ciąży.

Poza tym upewnij się, że przysługuje Ci prawo do zapomogi. Nawet jeśli spełniasz wszystkie warunki, to nie otrzymasz becikowego, jeśli:

 • mieszkasz za granicą i przysługuje Ci inne świadczenie z tytułu urodzenia dziecka (o ile odpowiednie przepisy nie stanowią inaczej)
 • wychowujesz dziecko samotnie i nie zostało ustalone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego rodzica (chyba że spełniasz jeden z warunków określonych we wniosku — np. gdy drugi rodzic dziecka nie żyje albo ojciec dziecka nie jest znany).

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Chcesz złożyć wniosek o becikowe i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o becikowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: