1. Wynagrodzenie zasadnicze 2024: co to jest? Brutto czy netto?

Wynagrodzenie zasadnicze 2024: co to jest? Brutto czy netto?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wynagrodzenie zasadnicze, inaczej płaca zasadnicza, jest główną składową pensji każdego pracownika. To oznacza, że do wynagrodzenia zasadniczego nie wliczają się premie, nagrody, dodatek stażowy oraz pieniądze za nadgodziny i pracę w weekendy.

Czy wynagrodzenie zasadnicze podaje się w kwocie brutto czy netto? Co dokładnie wlicza się do niego, a co nie i czy to to samo, co pensja minimalna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym artykule. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to jest wynagrodzenie zasadnicze?

Najprościej rzecz ujmując, wynagrodzenie zasadnicze to po prostu kwota, którą uzgodniłeś z pracodawcą i masz wpisaną w umowie o pracę, umowie zlecenia czy też umowie o dzieło. W tej kwestii typ kontraktu nie ma znaczenia, bo chodzi po prostu o kwotę, którą zarabiasz wraz z podatkami i składkami do ZUS-u.

Dlatego też do wynagrodzenia zasadniczego nie wliczają się:

Wynagrodzenie zasadnicze — brutto czy netto?

Zastanawiasz się, czy kwotę wynagrodzenia zasadniczego podaje się w brutto czy netto? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Płaca zasadnicza to kwota brutto, co oznacza, że zawsze będziesz otrzymywał mniej pieniędzy, niż masz wpisane na umowie.

Dzieje się tak dlatego, że w skład wynagrodzenia zasadniczego (w przypadku umowy o pracę) wchodzą: 

  • Twoja pensja netto, czyli „na rękę”
  • podatek
  • składka emerytalno-rentowa
  • składka chorobową
  • składka wypadkowa
  • składka zdrowotna.

Gdy znajdziesz nową pracę i potencjalny pracodawca poda Ci widełki wynagrodzenia czy też złoży propozycję wypłaty — ta kwota również będzie podana w brutto. Chyba że prowadzisz własną działalność gospodarczą i podpiszesz tzw. umowę B2B.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wynagrodzenie zasadnicze a minimalne

Warto jasno podkreślić — wynagrodzenie zasadnicze nie jest tym samym, co pensja minimalna, zwana potocznie najniższą krajową. Ta druga narzucona jest odgórnie przez przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy lub rozporządzenia publikowane jesienią roku poprzedzającego.

Zgodnie z prawami pracowniczymi, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, umowę o dzieło czy też umowę zlecenie, ma prawo do otrzymywania minimalnego wynagrodzenia, które co roku jest negocjowane (i może zostać podniesione) przez Radę Dialogu Społecznego.

Od 1 stycznia 2024 roku najniższa krajowa (czyli minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę) będzie wynosić w Polsce 4242 zł, a od 1 lipca 2024 roku –  4300 zł. Jest to równowartość 3221,98 zł netto (od stycznia) i 3261,53 zł netto (od lipca).

Jaki ma to związek z wynagrodzeniem zasadniczym? Tylko taki, że przy zatrudnieniu pracodawca musi płacić Ci przynajmniej minimalną krajową — ale oczywiście płaca zasadnicza może być wyższa. 

3. Wynagrodzenie zasadnicze 2024 — co jeszcze musisz wiedzieć

Wynagrodzenie zasadnicze nie jest zatem w żaden sposób regulowane prawnie. Zależy po prostu od Twojej umowy z pracodawcą (i nie może być niższe niż pensja minimalna). Jednak na jego podstawie oblicza się m.in. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy dodatku stażowego.

Dodatek stażowy a wynagrodzenie zasadnicze

Dodatek stażowy to świadczenie, które obowiązkowo otrzymują pracownicy jednostek budżetowych za długi staż pracy. Stąd też nazywa się go dodatkiem za wysługę lat. W sektorze prywatnym nie jest obowiązkowy. 

Oczywiście wysokość dodatku stażowego nie zależy od widzimisię pracodawcy. Wylicza się go właśnie na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Pracownikom budżetówki przysługuje w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego po pierwszych pięciu latach pracy, a z każdym kolejnym rokiem wzrasta o 1%.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli nie jest określone przez ich zakład pracy. Podaje je natomiast Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Płaca zasadnicza nauczycieli jest stała, ale zależy od ich stopnia awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia. W 2021 wyglądało to następująco:

  • Nauczyciel stażysta — 2949 zł brutto
  • Nauczyciel kontraktowy — 3 034 zł brutto
  • Nauczyciel mianowany — 3445 zł brutto
  • Nauczyciel dyplomowany — 4046 zł brutto.

A zatem wszyscy Polscy nauczyciele na tym samym stopniu zawodowym zarabiają tyle samo. Natomiast wynagrodzenie zasadnicze pracowników innych branż zależy już od ich pracodawców.

Przeczytaj też: Trzynastka 2024: kiedy i dla kogoTwój e-PIT: jak się zalogować i rozliczyć z podatku?, PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2022 oraz PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? Rezygnacja.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wynagrodzenia zasadniczego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wynagrodzenie zasadnicze

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: