1. Wniosek o urlop ojcowski 2024: wzór [+PDF] i omówienie

Wniosek o urlop ojcowski 2024: wzór [+PDF] i omówienie

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Młodzi ojcowie, którzy chcą spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi i odpocząć od pracy, mogą przygotować wniosek o urlop ojcowski i skorzystać z dodatkowego wolnego na opiekę nad maluchem. 

W tym artykule przeczytasz, jak napisać wniosek o urlop ojcowski i jakie informacje w nim zawrzeć. Znajdziesz również wzór dokumentu, który pomoże Ci przygotować taki dokument poprawnie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop ojcowski — wzór [+PDF do pobrania]

21 sierpnia 2024, Warszawa

Krzysztof Kisiel

Adres 

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Filip Słowik

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmyWniosek o udzielenie urlopu ojcowskiegoProszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego na syna, Michała Kisiela ur. 10.06.2024 r. w wymiarze dwóch tygodni, w okresie od 30.08 do 13.09.2024 r.

Krzysztof Kisiel

(odręczny podpis)

Załączniki:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  • oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części


Na podstawie powyższego wzoru możesz przygotować własny wniosek o urlop ojcowski. PDF z dokumentem pobierzesz pod tym linkiem.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek o urlop ojcowski musisz złożyć do swojego pracodawcy w formie pisemnej — inaczej nie będziesz mógł skorzystać z tego przywileju. Tę kwestię reguluje art. 182(3) Kodeksu pracy

Dlatego też wniosek musi zawierać podstawowe informacje, które wpisuje się w formalnych dokumentach (np. podaniu o pracę czy też podaniu o przedłużenie umowy) — miejscowość i datę, Twoje imię, nazwisko i dane kontaktowe, dane pracodawcy, odpowiedni nagłówek oraz czytelny podpis.

W treści wniosku o urlop ojcowski powinieneś natomiast zawrzeć prośbę o udzielenie urlopu, imię i nazwisko dziecka (bo pracodawca musi wiedzieć, kim będziesz się opiekować w trakcie dni wolnych od pracy) oraz jego datę urodzenia.

Ojcowie, którym przysługuje prawo do urlopu, mogą wykorzystać 2 tygodnie (14 dni kalendarzowych) — naraz lub w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. 

Dlatego we wniosku musisz napisać, w jakim wymiarze chcesz wziąć urlop i podać datę jego początku i końca. Tak, aby pracodawca wiedział, czy brałeś urlop ojcowski wcześniej i ile dni wykorzystałeś. 

Co ważne, wniosek o urlop ojcowski musisz złożyć z wyprzedzeniem — co najmniej 7 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Inaczej pracodawca nie przyzna Ci wolnego. Ale, gdy dostarczysz wniosek w terminie, szef ma obowiązek uwzględnić Twoją prośbę.

Jeśli w tym terminie nie wykorzystasz urlopu ojcowskiego, pozostaje Ci wziąć urlop rodzicielski albo urlop wychowawczy

Urlopu ojcowskiego nie musisz wykorzystywać w pełnym wymiarze od razu. Możesz np. na początek wziąć tydzień wolnego, a dopiero po jakimś czasie wykorzystać kolejne dni. Co ważne, na wykorzystanie tego przywileju masz czas do ukończenia przez Twoją pociechę roku — czyli 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

O urlop ojcowski mogą również wnioskować rodzice adopcyjni. Im również przysługują 2 tygodnie wolnego — przez 12 miesięcy od momentu przysposobienia dziecka, ale zanim ukończy ono 7 lat.

Jakie dokumenty złożyć z wnioskiem o urlop ojcowski?

Żeby Twój wniosek o urlop ojcowski został rozpatrzony pozytywnie, musisz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (może być kopia)
  • oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części
  • kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (rodzice adopcyjni).

Możesz wpisać je pod treścią dokumentu jako załączniki. 

Wniosek o urlop ojcowski a ZUS

Urlop ojcowski to sprawa między Tobą a pracodawcą. Chcąc z niego skorzystać, nie musisz składać żadnych dokumentów do ZUS-u ani innych instytucji. 

Natomiast, gdy chcesz otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, a Twój pracodawca nie jest upoważniony do wypłacania go, musisz złożyć osobny wniosek do ZUS-u. Formularz znajdziesz na stronie instytucji.

W tym wypadku możesz dopisać do wniosku o urlop ojcowski informację, że nie pobierasz zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu — nie będziesz wtedy musiał przygotowywać osobnego oświadczenia.

Zobacz również nasze poradniki: Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie? i Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące urlopu ojcowskiego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o urlop ojcowski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: