1. Zasiłek macierzyński 2024: kalkulator, wniosek, ZUS

Zasiłek macierzyński 2024: kalkulator, wniosek, ZUS

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Każda świeżo upieczona mama ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście, żeby otrzymać takie świadczenie, musisz spełnić kilka warunków i złożyć odpowiednie dokumenty. Bez tego pieniądze przejdą Ci koło nosa.

W tym artykule przeczytasz, jak wypełnić wniosek o zasiłek macierzyński w 2024 r. i wyliczyć wysokość świadczenia. Dowiesz się również, kto może liczyć na jego wypłatę i co musisz zrobić, aby je otrzymać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ile wynosi zasiłek macierzyński? Kalkulator

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim podstawą do obliczenia wysokości tego świadczenia jest pensja, stąd też polskie prawo nie określa minimalnej ani maksymalnej kwoty, którą możesz w ramach niego otrzymać.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i urlopu na prawach macierzyńskiego otrzymasz zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenia (średnią z 12 przepracowanych miesięcy). 

Mówiąc prościej — dostaniesz po prostu tyle, ile wynosi Twoja miesięczna pensja. Gdy pracujesz krócej niż rok, kwota, którą otrzymasz, zostanie odpowiednio wyliczona. Dlatego też do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego kalkulator nie będzie Ci potrzebny. 

Zasiłek można jednak dostać także w trakcie urlopu rodzicielskiego albo wychowawczego, a nie tylko macierzyńskiego. Wtedy stawka jest trochę niższa. Powyżej szóstego tygodnia urlopu rodzicielskiego spada do 70% podstawy wymiaru. Chyba że wniosek o zasiłek macierzyński złożysz maksymalnie do 21 dni po porodzie — wtedy za cały okres urlopu (macierzyńskiego i rodzicielskiego łącznie) otrzymasz 81,5% podstawy wymiaru świadczenia.

Jak obliczyć zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe (bez tego nie możesz otrzymać świadczenia), sprawa zasiłku macierzyńskiego nieco się komplikuje i zależy od wysokości składki, którą zdecydujesz się wpłacać.

Gdy prowadzisz działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy przed porodem i płacisz podwyższoną składkę chorobową, otrzymasz 100% kwoty zasiłku macierzyńskiego, obliczoną z podstawy wynagrodzenia.

Natomiast jeśli prowadzisz działalność krócej niż 12 miesięcy przed porodem, otrzymasz minimalną możliwą kwotę zasiłku, która z każdym miesiącem płacenia składek na ubezpieczenie chorobowe, będzie rosła o 1/12. 

Co ważne, możesz samodzielnie zdecydować, w jakiej wysokości będziesz płacić składkę, na podstawie której obliczona zostanie kwota zasiłku macierzyńskiego. Jest tylko jedno ale — nie możesz wpłacać na ubezpieczenie chorobowe więcej niż 13 067,50 zł miesięcznie.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wniosek o zasiłek macierzyński 2024

Wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS-u składa Twój pracodawca — jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę. Wzór dokumentu możesz znaleźć pod tym linkiem. Wraz z wnioskiem w ZUS-ie wymagane są również: 

  • zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu — gdy chcesz dostać zasiłek macierzyński przed porodem
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka — jeśli chcesz dostać zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.

Zasiłek macierzyński — ZUS

Pieniądze, które dostaniesz w ramach zasiłku macierzyńskiego, wypłaca bezpośrednio ZUS, gdy w Twoim zakładzie pracy do końca roku poprzedzającego złożenie wniosku zatrudnionych było 21 osób. Natomiast jeśli w firmie pracuje więcej osób, świadczenie przekaże Ci pracodawca i sam rozliczy się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek macierzyński? Obowiązkowo najpóźniej 30 dni od momentu potwierdzenia Twojego prawa do otrzymywania świadczenia. 

3. Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Do 2016 r. zasiłek macierzyński mogły otrzymywać jedynie osoby opłacające składki na ubezpieczenie chorobowe, czyli: zatrudnieni na umowę o pracę lub płacący je dobrowolnie zleceniobiorcy i prowadzący własną działalność gospodarczą. 

Obecnie, jeśli jesteś bezrobotny, a nawet gdy nie zarejestrujesz się w urzędzie pracy, możesz otrzymać tak zwane kosiniakowe — czyli 1000 zł miesięcznie na dziecko. I to netto, czyli do ręki.

Prawa pracownicze przewidują również możliwość otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, gdy z różnych powodów osoba uprawniona do jego otrzymywania nie będzie zatrudniona na umowę o pracę (i, w związku z tym, nie będzie opłacała składek na ubezpieczenie chorobowe).

Taka sytuacja ma miejsce, gdy:

  • umowa o pracę wygasła w dniu porodu
  • tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
  • umowa wygasła w trakcie ciąży wskutek upadłości zakładu pracy
  • zatrudnienie ustało w czasie ciąży i z naruszeniem przepisów prawa
  • dziecko urodziło się (lub zostało adoptowane) w czasie urlopu wychowawczego.

4. Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Oczywiście wszystkim świeżo upieczonym matkom (inaczej niż becikowe), które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe do ZUS-u. Dokładanie tę kwestię reguluje art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko
  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do 10. roku życia.

W ściśle określonych sytuacjach zasiłek macierzyński może również pobierać ojciec dziecka (jeśli jest ubezpieczony w ZUS-ie):

  • gdy matka dziecka zrezygnuje z prawa do pobierania zasiłku po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie
  • gdy matka dziecka zrezygnuje z prawa do pobierania zasiłku po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie i legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • gdy matka dziecka zrezygnuje z prawa do pobierania zasiłku po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem
  • gdy matka dziecka umrze
  • gdy matka porzuci dziecko.

Zobacz też, jak wpisać urlop macierzyński do CV.

Sprawdź również, jak złożyć wniosek o becikowe (w urzędzie i przez internet) i przeczytaj artykuły: Świadczenie rehabilitacyjne 2024 — jaki wniosek, ile wynosi, Urlop opiekuńczy na dziecko: ile trwa, dla kogo [+ wniosek] oraz PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2023.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące zasiłku macierzyńskiego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zasilek macierzynski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: