1. Utrata pracy — co zrobić? [jaki zasiłek, co z ubezpieczeniem]

Utrata pracy — co zrobić? [jaki zasiłek, co z ubezpieczeniem]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Utrata pracy to trudne doświadczenie — zarówno pod względem psychicznym, jak i finansowym. Osoba bezrobotna często traci pewność siebie, a jej poczucie wartości spada. Zatem co zrobić, by utrata zatrudnienia okazała się tylko chwilowym kryzysem?

W tym artykule przedstawię Ci prosty, 5-stopniowy plan działania na wypadek utraty pracy. Podpowiem Ci też, jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, zachować ubezpieczenie zdrowotne i co robić, jeśli masz kredyt, a straciłeś pracę. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy szybko wyjdziesz na prostą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Utrata pracy — co dalej? 5 praktycznych porad

A więc stało się — właśnie straciłeś pracę. Otrzymanie wypowiedzenia nigdy nie jest przyjemne, ale to nie znaczy, że znalazłeś się w sytuacji bez wyjścia. Zobacz, jak w 5 prostych krokach stawić jej czoła i wrócić na rynek pracy.

1. Zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotny

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po utracie pracy, jest rejestracja jako bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy (np. online przez stronę praca.gov.pl). Pamiętaj — masz do tego prawo, a zwolnienie to jeszcze nie powód do wstydu. Tym bardziej że w dobie koronawirusa utrata pracy to częste zjawisko — według GUS bezrobocie rejestrowane w styczniu 2021 roku wynosiło już 6,5%.

Rejestracja w urzędzie pracy ma wiele zalet. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych albo o płatny staż z urzędu pracy. To pozwoli Ci nie wypaść z rynku, rozwinąć niektóre umiejętności do CV i zarobić niewielką sumę pieniędzy.

Ponadto zachowasz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego po utracie pracy. Bo musisz wiedzieć, że w normalnych warunkach ubezpieczenie wygasa po 30 dniach od rozwiązania umowy o pracę — mówi o tym art. 67 ustawy z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

2. Rozważ przyczyny utraty pracy

Po utracie pracy warto też rozważyć jej przyczyny — gdy w przyszłości będziesz miał rozmowę kwalifikacyjną, rekruter na pewno Cię o to zapyta. Poza tym pogłębiona refleksja pozwoli Ci uniknąć tych samych błędów i świadomie pokierować dalszą karierą.

Jeśli sam napisałeś do szefa podanie o rozwiązanie umowy o pracę albo zwolnienie Cię z pracy było efektem redukcji etatów, np. w wyniku pandemii koronawirusa, utratę pracy łatwo wytłumaczyć. Ale być może towarzyszy Ci poczucie krzywdy. Dlatego poczekaj, aż opadną emocje i spójrz na to z dystansem. Czy to stanowisko naprawdę było spełnieniem Twoich marzeń? Jeżeli nie, zmiana pracy może być dla Ciebie życiową szansą!

Gorzej, jeśli utrata pracy nastąpiła z Twojej winy, np. dostałeś zwolnienie dyscyplinarne. Jednak nikt nie jest doskonały i rekruterzy dobrze o tym wiedzą. Dla kolejnego pracodawcy najważniejsze będzie to, czy zrozumiałeś swój błąd i usiłowałeś go naprawić — np. przepraszając, oferując rekompensatę albo podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli tak, to jest to Twoja mocna strona i ktoś z pewnością ją doceni.

3. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne

Dbanie o ciało i umysł w trakcie bezrobocia jest bardzo ważne. Dlatego nie spędzaj całych dni przed telewizorem albo leżąc bezczynnie na kanapie. W zamian za to zajmij się domem, zacznij uprawiać sport, rozwijaj swoje pasje i dokończ sprawy, które zawsze odkładałeś na później. Wstawaj z samego rana — tak samo jak wtedy, gdy miałeś pracę.

Dzięki takim działaniom nie wypadniesz z rytmu i łatwiej będzie Ci wrócić na rynek pracy. Unikniesz lenistwa i poczucia beznadziei, bo odzyskasz kontrolę nad swoim życiem. A tym samym będziesz miał więcej energii do szukania pracy.

4. Po utracie pracy zajmij się finansami

To oczywiste — utrata pracy oznacza brak źródła utrzymania. Oczywiście najlepiej, jeśli udało Ci się zaoszczędzić równowartość co najmniej 3 miesięcznych pensji — to pozwoliłoby Ci przetrwać krótki okres bezrobocia na dotychczasowym poziomie. Ale w praktyce niewielu z nas może sobie na to pozwolić.

Dlatego spróbuj na jakiś czas zrezygnować z rzeczy, które nie są niezbędne, a sporo kosztują — samochód zamień na komunikację miejską, a delikatesy na tani supermarket. Sprzedaj przez Internet rzeczy, których już nie potrzebujesz (np. stare ubrania, biżuterię, książki, ozdoby i zabawki). Poszukaj pieniędzy wśród znajomych — być może ktoś ma wobec Ciebie dług, który właśnie teraz powinien zwrócić?

5. Aktywnie szukaj nowej pracy

I najważniejsze — spróbuj znaleźć nową pracę. Jak to zrobić?

Na początku zastanów się, co właściwie mógłbyś robić. Potem znajdź kilka ogłoszeń, które brzmią interesująco i odpowiadają Twoim kwalifikacjom (a wcześniej sprawdź, gdzie szukać pracy w Internecie). Pamiętaj: szukanie zatrudnienia to też praca!

Następnie przygotuj CV i list motywacyjny dopasowane do konkretnej oferty pracy — napisanie samego CV albo wysłanie tych samych dokumentów masowo do różnych firm jest mało skuteczne i tylko wydłuży cały proces. A jeśli rozstałeś się z przełożonym w dobrej atmosferze, poproś go o referencje do CV — dzięki temu nowy pracodawca odniesie wrażenie, że mimo utraty pracy jesteś cennym i wiarygodnym kandydatem.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Możesz też poszukać firm, dla których chciałbyś pracować, ale które obecnie nie prowadzą rekrutacji na dane stanowisko. W takim wypadku do curriculum vitae załącz profesjonalne podanie o pracę zamiast listu motywacyjnego, a w treści maila z CV wyjaśnij powód swojej aplikacji — np. że Twój cel zawodowy pokrywa się z profilem i działaniami firmy.

Chcesz spróbować czegoś nowego? Sprawdź, jak się przekwalifikować — pomoże Ci w tym m.in. PUP i kursy przeznaczone dla bezrobotnych. A jeśli nie interesuje Cię praca na etacie, poszukaj innych możliwości zarobku. Przykładowo, możesz pracować i zarabiać przez Internet albo założyć własną firmę, korzystając z unijnych i rządowych dotacji.

2. Utrata pracy a zasiłek dla bezrobotnych. Kiedy przysługuje i jak go dostać?

Jeśli straciłeś pracę i nie znalazłeś nowej, to bardzo możliwe, że przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych. W 2021 roku wynosi on 1200 zł brutto i jest wypłacany w trzech stawkach, które zależą od stażu pracy:

  • 80% — jeśli bezrobotny przepracował mniej niż 5 lat
  • 100% jeśli bezrobotny przepracował od 5 do 20 lat
  • 120% — jeśli bezrobotny przepracował ponad 20 lat.

Co istotne, najwyższy możliwy zasiłek dla bezrobotnych przysługuje Ci przez pierwsze 90 dni (potem ta kwota maleje). Dlatego osoba, której staż pracy wynosi 5 do 20 lat, przez pierwszy kwartał będzie otrzymywać 1200 zł brutto miesięcznie, a później już tylko 942,30 zł brutto miesięcznie. Nie są to duże kwoty, ale pomogą Ci przetrwać po utracie pracy.

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych po utracie pracy, musisz spełnić kilka wymagań:

  • zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny
  • przepracować co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w PUP (bez względu na rodzaj umowy)
  • otrzymywać za tę pracę co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Po utracie pracy możesz też liczyć na inną pomoc finansową PUP — np. dodatek aktywizacyjny dla osób, które podjęły pracę zarobkową, mając prawo do zasiłku dla bezrobotnych (w wysokości do 50% zasiłku) oraz stypendia w okresie odbywania szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych (maksymalnie 120% zasiłku dla bezrobotnych).

3. Utrata pracy a kredyt 

Czy musisz informować bank o stracie pracy? Tak — w wielu przypadkach zobowiązuje Cię do tego umowa kredytowa. Ale i tak warto to zrobić, bo spłata kredytu (np. hipotecznego) po utracie pracy może być trudniejsza. Jeśli więc szybko poinformujesz swój bank o zaistniałej sytuacji, unikniesz nawarstwiania się problemów.

Pamiętaj, że nie tylko Tobie zależy na spłacie długu. Bank też ma w tym swój interes — dlatego z pewnością skieruje Cię na rozmowę z pracownikiem, żebyście wspólnie znaleźli najlepsze rozwiązanie. Przykładowo, bank może Ci zaoferować wydłużenie okresu kredytowania o wakacje kredytowe.

A jeśli dopiero zaciągasz pożyczkę, ale obawiasz się utraty pracy w przyszłości, rozważ wybór tzw. rat malejących. Dzięki temu początkowe raty będą dość wysokie (w zakresie, który umożliwia Ci zdolność kredytowa), ale Twój dług będzie szybko malał, a same raty będą się stopniowo zmniejszać.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty jak wspominasz utratę pracę? Czy miałeś problem z dostaniem zasiłku dla bezrobotnych albo znalezieniem nowej posady? Podziel się swoją historią w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Utrata pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.17  (24 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: