1. Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i bez rejestracji w UP

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i bez rejestracji w UP

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zatrudnienie w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenie ma wiele zalet, a jedną z nich jest ubezpieczenie zdrowotne. Bez pracy również możesz z niego skorzystać, ale wymaga to nakładów finansowych i przebrnięcia przez szereg biurokratycznych procedur.

W tym artykule przeczytasz, co zrobić, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy oraz bez rejestracji w urzędzie pracy. Dowiesz się również, ile kosztuje ubezpieczenie się w NFZ na własną rękę oraz poznasz dogodne alternatywy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy 2022

W Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne przez Narodowy Fundusz Zdrowia muszą opłacać pracodawcy i prowadzący działalność gospodarczą, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zleceniobiorcy, dzieci, uczniowie, studenci, emeryci i renciści oraz bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę lub zamknięciu działalności gospodarczej tracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie ono ważne jednak jeszcze przez 30 dni od momentu utraty tytułu do ubezpieczenia. 

Co zrobić w tej sytuacji? Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego bez pracy możesz uzyskać rejestrując się jako bezrobotny w PUP. Można to zrobić online lub w odpowiedniej placówce. Co ważne, żeby móc się zarejestrować, nie możesz pobierać renty ani emerytury oraz innych świadczeń, jak również prowadzić działalności gospodarczej. W tej sytuacji Twoje składki opłaci Urząd Pracy. Dodatkowo będziesz mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Jeśli jednak po stracie pracy nie chcesz rejestrować się w urzędzie, możesz również skorzystać z prawa do ubezpieczenia swojego współmałżonka. Musi on zgłosić chęć włączenia w ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny swojemu płatnikowi składek, czyli pracodawcy.

Ma na to 7 dni od momentu utracenia przez Ciebie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokładny opis procedury i obowiązujących przepisów znajdziesz na stronie internetowej ZUS-u. Co więcej, gdy już odzyskasz prawo do ubezpieczenia, pamiętaj, że mąż lub żona będą musieli Cię wyrejestrować u płatnika składek.

Dlaczego warto postarać się o ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Bez ubezpieczenia zdrowotnego musisz płacić za wizyty u lekarza rodzinnego oraz specjalistów i wszystkie usługi wykonane na NFZ. O ile pojedyncza wizyta to zazwyczaj niewielki wydatek, tak długotrwałe leczenie może poważnie nadwyrężyć Twoje finanse.

Również pobyt w szpitalu lub pomoc w razie wypadku i przyjazd karetki to naprawdę wysokie koszta. Przy hospitalizacji trzeba zapłacić za każdy dzień pobytu oraz badania i zabiegi. 

Co więcej, jeśli przez jakiś czas nie obowiązywało Cię ubezpieczenie zdrowotne w NFZ ze względu na brak pracy, gdy dobrowolnie będziesz chciał z niego skorzystać, będziesz musiał zapłacić wyrównanie za czas, w którym mu nie podlegałeś. Przy długim okresie bez prawa do świadczenia, to naprawdę niebagatelna kwota.

Dlatego też, naprawdę warto spróbować zyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego bez pracy. Oszczędzi Ci to z pewnością dużo stresu i wydatków oraz, przede wszystkim, zabezpieczy Twoje zdrowie i życie w nagłych wypadkach.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w urzędzie pracy 2022

Niestety przy wykonywaniu pracy w ramach umowy o dzieło, również nie obowiązuje Cię składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia w tej sytuacji nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny i z tego tytułu zyskać prawa do ubezpieczenia. 

Tak jak przeczytałeś wyżej, masz prawo zyskać ubezpieczenie zdrowotne bez rejestracji w urzędzie pracy, jeśli zgłosi Cię do niego Twój współmałżonek. Do tego jednak oczywiście potrzebujesz obrączki na palcu.

NFZ daje też możliwość skorzystania z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego bez pracy i bez rejestracji w UP. Jeśli się na to zdecydujesz, będziesz musiał samodzielnie opłacać składki do ZUS-u.

Możesz skorzystać z tej opcji tylko w sytuacji, gdy nie jesteś ​​objęty obowiązkowym ubezpieczeniem, członkiem rodziny osoby ubezpieczonej, objęty powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z krajów Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Jak ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne bez pracy? Najpierw musisz przygotować odpowiednie dokumenty: dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (lub kopię, gdy chcesz załatwić sprawę przez internet) i wniosek, który pobierzesz ze strony NFZ.

Dodatkowo, jeśli wcześniej podlegałeś pod obowiązkowe ubezpieczenie, musisz również przedłożyć dokumenty, które o tym zaświadczają, np. świadectwo pracy, dawną umowę zlecenie wraz z potwierdzeniem wcześniejszego ubezpieczenia, wydruk z CEiDG, gdy prowadziłeś działalność gospodarczą, czy decyzję o utracie statusu bezrobotnego. Szczegółową listę niezbędnych dokumentów znajdziesz pod tym linkiem.

Dokumenty musisz dostarczyć do odpowiedniej placówki NFZ. Możesz to zrobić osobiście, mailem lub przez internetową platformę ePUAP. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz umowę do podpisania. 

Później powinieneś złożyć druk ZUS ZZA w placówce. Za każdy miesiąc będziesz musiał również składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA i, oczywiście, opłacać składki. 

Ile wynoszą składki za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i rejestracji w urzędzie?

Od 2022 wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, zmienił się sposób rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie wynosi ona 9% podstawy wymiaru składki (czyli deklarowanego miesięcznego dochodu lub, jeśli jest on niższy, przeciętnego wynagrodzenia). 

Zgodnie z danymi GUS, w ostatnim kwartale 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 6221,04 zł, a więc składka na ubezpieczenie zdrowotne na początku 2022 r. wynosi 559,89 zł.

Pamiętaj również, że przy ubezpieczeniu zdrowotnym bez pracy w NFZ będziesz musiał zapłacić tzw. opłatę dodatkową — czyli wyrównanie za wszystkie miesiące, w których nie miałeś prawa do ubezpieczenia. 

Opłata dodatkowa wynosi:

  • nie mniej niż 1244,21 zł (za brak ubezpieczenia przez 3 miesiące do roku)
  • nie mniej niż 3110,52 zł (za brak ubezpieczenia powyżej roku do 2 lat)
  • nie mniej niż 6221,04 zł (za brak ubezpieczenia od 2 do 5 lat)
  • nie mniej niż 9331,56 zł (za brak ubezpieczenia od 5 do 10 lat)
  • nie mniej niż 12 442,08 zł (za brak ubezpieczenia dłuższy niż 10 lat).

Dlatego też, po utracie pracy czy z innego powodu, dla którego straciłeś prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, warto szybko o nie zadbać. Oczywiście nie musisz korzystać z ubezpieczenia na NFZ, a zamiast tego wybrać prywatną polisę.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne bez pracy i rejestracji w urzędzie

Kolejną alternatywą jest prywatna polisa ubezpieczeniowa albo pakiet medyczny. Pamiętaj jednak, że te opcje zazwyczaj nie obejmują opłaty za pobyt w szpitalu czy przyjazd karetki. Z drugiej strony pomagają unikać długich kolejek do lekarzy, specjalistów i badań diagnostycznych. 

Ceny prywatnego ubezpieczenia są naprawdę różne (mniej więcej od 40 do 350 zł miesięcznie), w zależności od tego, jakie usługi obejmuje polisa — oczywiście im droższa, tym więcej świadczeń i usług będzie Ci przysługiwało. 

Przeczytaj też: Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem - jak wygląda?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości związane z ubezpieczeniem zdrowotnym bez pracy? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: