1. Przebranżowienie i zmiana zawodu: jak się przekwalifikować?

Przebranżowienie i zmiana zawodu: jak się przekwalifikować?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twoja praca od dawna nie sprawia Ci satysfakcji, a myśl o codziennych obowiązkach doprowadza Cię do łez? Czujesz, że Twoja kariera stoi w miejscu? To znak, że warto na poważnie rozważyć przebranżowienie lub przekwalifikowanie zawodowe. Weź to pod uwagę, zanim rzucisz wszystko i wyjedziesz w Bieszczady.

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak się przekwalifikować — nawet po 30, 40 lub 50 roku życia. Poznasz też 5 najpopularniejszych błędów popełnianych przez osoby zmieniające zawód. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom już wkrótce zaczniesz czerpać radość z codziennej pracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Przebranżowienie i przekwalifikowanie — kiedy warto je rozważyć?

Według badań aż 52% Polaków na pewnym etapie swojego życia doszło do wniosku, że minęło się z powołaniem zawodowym. Większość, bo 42% z nich, w takiej sytuacji zdecydowało się na przekwalifikowanie zawodowe. Co ciekawe, nie zawsze są to osoby młode — np. decyzję o przebranżowieniu do IT podejmują coraz starsze osoby, które nie są zadowolone z obecnego etatu.

Nic dziwnego — swoją ścieżkę kariery wybieramy zwykle w wieku 19 lat lub wcześniej, czyli na długo przed rozpoczęciem pierwszej pracy. A zanim ją dostaniemy, mogą się zmienić zarówno nasze preferencje, jak i sam rynek pracy (zarobki, możliwości zatrudnienia itd.). Poza tym pierwsze decyzje często są nietrafione. Dlatego dobrze jest zostawić sobie wentyl bezpieczeństwa w postaci zmiany zawodu.

Oto 15 sygnałów, które mogą świadczyć o konieczności przebranżowienia lub przekwalifikowania zawodowego:

 1. Czujesz się stale zmęczony i codziennie zastanawiasz się, jak nie zasnąć w pracy, ale z badań wynika, że nic Ci nie dolega.
 2. Masz wrażenie, że marnujesz swój talent.
 3. Odczuwasz brak motywacji do pracy.
 4. Nie jesteś zadowolony ze swojego wynagrodzenia, ale nie masz perspektyw na podwyżkę.
 5. Twoje codzienne obowiązki są Ci obojętne.
 6. W obecnej pracy odczuwasz „kryzys sumienia”.
 7. Nie jesteś zaangażowany w pracę.
 8. Zazdrościsz innym sposobu życia, perspektyw, firmy, szefa lub zarobków.
 9. Zadania, które wykonujesz, irytują Cię.
 10. Uważasz, że stać Cię na więcej, ale w obecnym zawodzie nie możesz się wykazać.
 11. W pracy czujesz się ciągle zestresowany i tracisz pewność siebie.
 12. Nie lubisz rozmawiać o swojej pracy.
 13. Czujesz, że w innej branży pensje są wyższe i bardziej adekwatne do wkładanego wysiłku.
 14. Kiedy wyobrażasz sobie swoje idealne życie, nie ma w nim miejsca na Twoją obecną pracę.
 15. Przestałeś planować swoją przyszłość zawodową i masz poczucie, że nic dobrego już Cię nie spotka.

Oczywiście, myśl o konieczności przebranżowienia może Cię przytłaczać. Nagle będziesz musiał wejść w zupełnie inną rolę i stać się kimś innym. Czeka Cię też konkurowanie z osobami, które mają znacznie bogatsze doświadczenie zawodowe w CV.

Dlatego w dalszej części tego poradnika podpowiem Ci, jak się przebranżowić krok po kroku, by odnieść sukces.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Przekwalifikowanie zawodowe — czego nie robić? 5 błędów, które popełniasz, gdy zmieniasz zawód

Przebranżowienie lub przekwalifikowanie na inny ciekawszy zawód to inwestycja, która zaprocentuje po miesiącach, a nawet latach pracy. Dlatego tak ważne jest, by robić to z głową. Oto 5 najpopularniejszych błędów popełnianych w trakcie zmiany zawodu, których lepiej się wystrzegać.

1. Rzucasz pracę przed znalezieniem nowej

Gdy praca Cię męczy, perspektywa rozwiązania umowy o pracę może wydawać się kusząca. Ale skuteczne przebranżowienie wymaga czasu i samozaparcia. Jeśli więc nie masz na koncie sporych oszczędności, to szybko może się okazać, że wkrótce będziesz zmuszony przyjąć pierwszą lepszą pracę. Nie ma sensu ryzykować!

2. Nie masz dobrego planu na przebranżowienie

Kluczem do sukcesu w trakcie zmiany zawodu jest jasno sprecyzowany cel zawodowy. To on pozwoli Ci ustalić, jak się przekwalifikować krok po kroku. Brak szczegółowego planu na przebranżowienie sprawi, że będziesz działać na oślep, a cały proces zajmie Ci jeszcze więcej czasu.

3. Nie znasz swoich mocnych i słabych stron

Zanim zmienisz zawód, powinieneś przeprowadzić dokładną analizę swoich mocnych i słabych stron — w tym sukcesów, porażek, cech charakteru (pozytywnych i negatywnych), zainteresowań, wykształcenia i kluczowych kompetencji. Powinien to być prawdziwy audyt zawodowy, a nie pobieżne przeskanowanie swojej sytuacji „w głowie”. Kandydaci, którzy tego nie robią, znacznie dłużej szukają nowej pracy.

4. Zniechęcasz się po pierwszych niepowodzeniach

Kolejnym błędem popełnianym w trakcie przebranżowienia jest oczekiwanie rewelacyjnych efektów w krótkim czasie. Niestety to tak nie działa — jeśli chcesz osiągnąć trwałe efekty, musisz liczyć się z długim, często niełatwym procesem. Zaakceptuj fakt, że zmiana wymaga czasu i wysiłku, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

5. Nie testujesz zawodu przed przekwalifikowaniem się

Wiele osób po przebranżowieniu czuje się rozczarowanych. To dlatego, że decyzję o przekwalifikowaniu podejmują na podstawie swoich wyobrażeń, a nie własnego doświadczenia. Dlatego przed zmianą zawodu tak ważne jest jego „przetestowanie” — np. w trakcie praktyk, stażu lub wolontariatu, które można potem wpisać do CV. Dzięki temu Twój wybór będzie świadomy i bardziej satysfakcjonujący.

3. Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?

No dobrze — już wiesz, czego nie robić w trakcie przebranżowienia. Ale jak się przekwalifikować zawodowo krok po kroku — nawet po 30, 40 i 50 roku życia?

1. Znajdź swoją niszę

Na początku znajdź coś, co Cię wyróżnia. Wybierz zawód, który Cię pasjonuje i zastanów się, w czym konkretnie możesz się wyspecjalizować (np. jeśli rozważasz przekwalifikowanie na programistę, wybierz konkretny język programowania). Sprawdź ranking zawodów przyszłości — być może wśród nich znajdziesz ten wymarzony?

Ale nie ograniczaj się do jednego pomysłu. Wymyśl kilka alternatywnych, spokrewnionych ze sobą ścieżek kariery — dzięki temu jeśli nie powiedzie się plan A, będziesz miał w zanadrzu plan B i C, a tym samym łatwiej się przekwalifikujesz.

2. Przeanalizuj swoją sytuację zawodową

Żeby pokazać się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony, musisz poznać swój potencjał. Dlatego dokładnie rozważ swoją sytuację zawodową — dzięki temu poznasz swoje możliwości i atuty do zamieszczenia w CV. Jak to zrobić?

Przypomnij sobie wszystkie, nawet najdrobniejsze doświadczenia (praktyki studenckie, wolontariat, staż z urzędu pracy, członkostwo w kole naukowym na studiach, prace dorywcze itd.). Pomyśl, czego Cię nauczyły i czy możesz je wykorzystać po zmianie pracy. Jakie miałeś osiągnięcia zawodowe? Za jakie cechy i umiejętności chwalili Cię przełożeni i współpracownicy, a co im w Tobie przeszkadzało?

W tym celu możesz też skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy zawodowego.

3. Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach

W trakcie przebranżowienia warto otaczać się ludźmi, którzy dany zawód znają od podszewki. Takie osoby mogą polecić Ci wartościowe szkolenia, podpowiedzieć, gdzie szukać pracy i wyjaśnić, jak dana profesja wygląda „od kuchni”. Dzięki tej wiedzy unikniesz rozczarowań i lepiej przygotujesz się do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Sieć kontaktów możesz zbudować m.in. przez LinkedIn.

4. Rozwiń umiejętności przydatne po zmianie zawodu

To kluczowy etap przekwalifikowania zawodowego — w końcu bez odpowiednich umiejętności nie zmienisz pracy. Ale jak skutecznie zadbać o swój rozwój, nadal pracując na etacie? Do dyspozycji masz m.in.:

Możesz też doszkalać się samodzielnie w domu, np. czytając branżowe książki i prasę. Jednak zdobytą w ten sposób wiedzę trudniej będzie Ci udowodnić przyszłemu pracodawcy. Dlatego tę metodę warto potraktować jako uzupełnienie wiedzy zdobytej w trakcie praktyk lub szkoleń — są one dostępne dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie zaawansowania.

5. Przygotuj dobre CV i list motywacyjny

Gdy zmieniasz branżę lub zawód, musisz napisać naprawdę dobre CV i list motywacyjny. Jak to zrobić?

Swój życiorys zawodowy powinieneś napisać tak samo jak CV bez doświadczenia — czyli skupić się na zdobytych w poprzednim zawodzie umiejętnościach twardych i miękkich, swoich cechach charakteru oraz zainteresowaniach, które popchnęły Cię w stronę innej branży (pracodawcy uwielbiają pasjonatów!).

Wypróbuj tzw. CV funkcjonalne — czyli takie, które kładzie nacisk na Twoje kwalifikacje zawodowe, a nie przebieg dotychczasowej kariery. To może Ci się przydać, jeśli chcesz się przebranżowić po 30-stce i masz na swoim koncie wiele różnych prac, których szczegółowe opisy mogłoby wyglądać chaotycznie.

Przygotuj też list motywacyjny z związku z przebranżowieniem — nawet jeśli w ogłoszeniu nie ma takiej prośby. W ten sposób łatwo wyróżnisz się na tle innych, nawet bardziej doświadczonych kandydatów. Pamiętaj tylko, by zarówno CV, jak i list motywacyjny każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy.

A jak podkreślić swoje atuty, jeśli brak Ci doświadczenia? To nie na takie trudne — wystarczy, że umiejętnie zaakcentujesz już zdobyte kwalifikacje. Przykład?

Jeśli chcesz jako nauczyciel się przekwalifikować i po prostu zajmować się innym niż do tej pory przedmiotem, nadal możesz podkreślić swoje doświadczenie pedagogiczne (dobry kontakt z uczniami, znajomość nowoczesnych metod nauczania itp.). Natomiast w przypadku przebranżowienia do IT możesz wspomnieć o pożądanych w tej branży kompetencjach, które zdobyłeś już wcześniej (np. dobra znajomość angielskiego, cierpliwość, skrupulatność, umiejętność pracy w zespole).

Jednym słowem — dokładnie przeczytaj ofertę pracy i zastanów się, które umiejętności już posiadasz, a potem wymień je w dokumentach aplikacyjnych.

Zobacz też: „Nie mogę znaleźć pracy”. Co robić? [po studiach i później].

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty, na jakie trudności się natknąłeś, zmieniając zawód? Czy uważasz, że decyzja o przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Przebranzowienie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.38  (21 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: