1. Praca w korporacji: na czym polega? Co to jest korporacja?

Praca w korporacji: na czym polega? Co to jest korporacja?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca w korporacji to dla niektórych satysfakcjonująca ścieżka kariery. Cenią poczucie bezpieczeństwa, stabilność i dobre zarobki. Dla innych oznacza nudę, powtarzalność, brak wyzwań i śmierć kreatywności. 

Czy warto pracować w korporacji? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć samodzielnie. Ale chcemy Ci trochę pomóc — w tym artykule przeczytasz, jak wygląda praca w korporacji, jakie ma wady i zalety, i dlaczego dla niektórych jest atrakcyjna, a dla innych wydaje się najgorszym koszmarem.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to jest korporacja? Definicja

Korporacja to albo organizacja społeczna albo rodzaj przedsiębiorstwa, posiadający osobowość prawną i, najczęściej, opierający się na kapitale złożonym z udziałów (akcji na giełdzie). W Polsce potocznie korporacjami określa się po prostu duże, międzynarodowe firmy, które zatrudniają wielu pracowników. 

Przykładami największych korporacji w Polsce są: PKN Orlen, Jeronimo Martins (właściciel sieci sklepów Biedronka), PGE, PGNiG i Eurocash. Natomiast największe korporacje na świecie to m.in. Walmart, State Grid, Amazon, CNPC i Apple. 

2. Jak wygląda praca w korporacji?

Pracując w korporacji, możesz wykonywać naprawdę wiele zajęć. Duże firmy zatrudniają programistów, copywriterów, prawników, księgowych oraz specjalistów z przeróżnych dziedzin (trzeba jednak przyznać, że są to głównie przedstawiciele klasy średniej i wyższej). Co zatem charakteryzuje pracę dla korporacji?

Wielu osobom taka praca kojarzy się z przeszklonymi wielopiętrowymi wieżowcami, nowoczesnym sprzętem i długim siedzeniem przed komputerem — i jest w tym trochę racji (niektóre firmy decydują się na wynajem własnych biur, inne na pracę w tzw. strefach coworkingu). 

Ponieważ korporacje w Polsce często należą do zagranicznych firm, na stałe przyjęła się specyficzna nomenklatura — nie mamy księgowych, a accountów, zamiast programistów są developerzy, a swojski kierownik zamienił się w managera lub team leada, którzy zarządzają teamem — zespołem.

Anglojęzyczne nazwy stanowisk i specyficzny żargon to nie tylko domena zagranicznych firm z filiami w Polsce — zachodnia kultura korporacyjna przeniknęła również do rodzimych korporacji, a wiele typowych zwrotów uległo spolszczeniu. Być może pracując w korporacji spotkasz się z wyrażeniami: case (kejs) zamiast problem czy też sprawa do rozwiązania, target zamiast cel, czelendż (wyzwanie od angielskiego challenge). 

Ponadto wiele korporacji w Polsce przyjęło też zagraniczne praktyki zarządzania czasem i zadaniami — wypełniamy KPIs (key performace indicator — kluczowe wskaźniki efektywności) i realizujemy OKR-y (objective key results — cele i kluczowe wyniki) czy pracujemy zgodnie z metodologią agile — tzw. zwinną.

Ponadto praca w korporacji związana jest z dużą hierarchizacją i jasną ścieżką awansu oraz stabilnymi i konkurencyjnymi zarobkami.

Wiele osób łączy też korporacyjne środowisko z dużą rotacją pracowników, zwłaszcza na niższych stanowiskach, nadgodzinami oraz pracą w stałych godzinach, np. od 9 do 17, chociaż to coraz bardziej się zmienia i wiele dużych firm przechodzi na elastyczny czas pracy.

Wielu osobom korporacje niestety nie kojarzą się pozytywnie, zresztą niebezpodstawnie. Wiele z nich płaci podatki w rajach podatkowych, zanieczyszcza środowisko czy też korzysta z taniej siły roboczej w krajach Trzeciego Świata

3. Wady i zalety pracy w korporacji 

Na łamach LiveCareer.pl przeprowadziliśmy badanie „Korporacje z piekła rodem”, gdzie respondenci m.in. wskazali na wady i zalety pracy w korporacji.

Za plusy pracy w korporacji uznali: stabilne zatrudnienie, zarobki wyższe niż w innych firmach, duże możliwości rozwoju, imprezy integracyjne i benefity (np. kartę MultiSport), prestiż związany z pracą w znanej firmie i możliwość poznania osób z całego świata.

Jako wady korporacyjnego zatrudnienia wskazali natomiast: duży stres, rywalizację ze współpracownikami, niski wpływ pracowników na firmę, sztywne reguły, m.in. dress code, nadgodziny i trudne do realizacji cele, na które jest mało czasu. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Jak i gdzie szukać pracy w korporacji?

Według Ciebie plusy pracy w korporacji przeważają nad minusami i chciałbyś znaleźć dla siebie zatrudnienie w takiej firmie? Rozglądaj się przede wszystkim po największych job bordach (wyszukiwarkach ofert pracy), np. Pracuj.pl, OLX (gdzie możesz bezpośrednio wysłać CV przez portal), InfoPraca.pl, Gumtree, Indeed oraz Jooble.

Duże firmy z rozbudowanymi działami HR najczęściej ogłaszają się właśnie na dużych i zaufanych portalach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy, to właśnie na nich masz też większą pewność, że oferta jest uczciwa. 

Ponadto, wiele ofert pracy w korporacji znajdziesz na LinkedInie, gdzie największe firmy mają swoje profile i często wrzucają oferty. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza że możesz dodatkowo nawiązać kontakt z HR managerem i dopytać o szczegóły procesu rekrutacyjnego

Jeśli natomiast masz upatrzoną jedną konkretną firmę, w której chciałbyś pracować — zajrzyj na jej stronę internetową. Wiele korporacji ma zakładkę z aktualnymi ofertami pracy. W takim wypadku szczególnie postaraj się, żeby Twoje CV do korporacji odpowiadało na potrzeby pracodawcy i nawiązywało do wartości oraz kultury organizacyjnej firmy.

Gdy te metody Cię zawiodą, możesz spróbować poszukać po prostu w wyszukiwarce. Wpisz w Google np. „praca w korporacji Warszawa” lub „praca w korporacji Kraków”. W ten sposób również znajdziesz atrakcyjne oferty.

5. Ile można zarobić, pracując w korporacji?

Wiele osób chce pracować w korporacjach ze względu na konkurencyjne zarobki. Zobaczmy zatem, jakie pensje w Polsce proponują najwięksi rynkowi gracze i czy pracownicy korporacji mają najlepiej płatne zawody

Serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana zarobków w korporacjach wynosi 3500 zł brutto — to sporo mniej niż ogólnopolska mediana, która w 2020 r. wynosiła 5100 zł brutto. GUS natomiast podaje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2019 r. wynosiło 5169,06 zł brutto.

Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę to, że wysokość pensji zależy od wielu zmiennych: doświadczenia i stanowiska (menadżerzy w najbardziej dochodowych sektorach gospodarki mogą liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie) oraz branży. Najwięcej pieniędzy mogą zarobić osoby na stanowiskach kierowniczych, np. CEO (dyrektor generalny), CFO (dyrektor finansowy), CTO (dyrektor techniczny) czy COO (dyrektor operacyjny).

Jeśli jednak takie zarobki są dla Ciebie kuszące i chciałbyś spróbować pracy w korporacji, pamiętaj o napisaniu dobrego CV oraz listu motywacyjnego. Duże firmy szukają najlepszych pracowników, dlatego przygotowując dokumenty aplikacyjne, musisz się naprawdę postarać.

Sprawdź też, jak napisać list motywacyjny do banku.

Przeczytaj też nasze inne poradniki: Praca w Google - zarobki, jak wygląda, gdzie szukać ofert, Crowdsourcing: co to? Definicja i przykłady z Polski i świata oraz Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Pracujesz albo pracowałeś w korporacji i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca w korporacji

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.05  (22 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: