Praca w korporacji: na czym polega? Co to jest korporacja?

Praca w korporacji to dla niektórych satysfakcjonująca ścieżka kariery. Cenią poczucie bezpieczeństwa, stabilność i dobre zarobki. Dla innych oznacza nudę, powtarzalność, brak wyzwań i śmierć kreatywności. 

 

Czy warto pracować w korporacji? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć samodzielnie. Ale chcemy Ci trochę pomóc — w tym artykule przeczytasz, jak wygląda praca w korporacji, jakie ma wady i zalety, i dlaczego dla niektórych jest atrakcyjna, a dla innych wydaje się najgorszym koszmarem.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Co to jest korporacja? Definicja

 

Korporacja to albo organizacja społeczna albo rodzaj przedsiębiorstwa, posiadający osobowość prawną i, najczęściej, opierający się na kapitale złożonym z udziałów (akcji na giełdzie). W Polsce potocznie korporacjami określa się po prostu duże, międzynarodowe firmy, które zatrudniają wielu pracowników. 

 

Przykładami największych korporacji w Polsce są: PKN Orlen, Jeronimo Martins (właściciel sieci sklepów Biedronka), PGE, PGNiG i Eurocash. Natomiast największe korporacje na świecie to m.in. Walmart, State Grid, Amazon, CNPC i Apple. 

 

Jak wygląda praca w korporacji?

 

Pracując w korporacji możesz wykonywać naprawdę wiele zajęć. Duże firmy zatrudniają programistów, copywriterów, prawników, księgowych oraz specjalistów z przeróżnych dziedzin. Co zatem charakteryzuje pracę dla korporacji?

 

Wielu osobom taka praca kojarzy się z przeszklonymi wielopiętrowymi wieżowcami, nowoczesnym sprzętem i długim siedzeniem przed komputerem — i jest w tym trochę racji. 

 

Ponieważ korporacje w Polsce często należą do zagranicznych firm, na stałe przyjęła się specyficzna nomenklatura — nie mamy księgowych, a accountów, zamiast programistów są developerzy, a swojski kierownik zamienił się w managera lub team leada, którzy zarządzają teamem — zespołem.

 

Anglojęzyczne nazwy stanowisk i specyficzny żargon to nie tylko domena zagranicznych firm z filiami w Polsce — zachodnia kultura korporacyjna przeniknęła również do rodzimych korporacji, a wiele typowych zwrotów uległo spolszczeniu. Być może pracując w korporacji spotkasz się z wyrażeniami: case (kejs) zamiast problem czy też sprawa do rozwiązania, target zamiast cel, czelendż (wyzwanie od angielskiego challenge). 

 

Ponadto wiele korporacji w Polsce przyjęło też zagraniczne praktyki zarządzania czasem i zadaniami — wypełniamy KPIs (key performace indicator — kluczowe wskaźniki efektywności) i realizujemy OKR-y (objective key results — cele i kluczowe wyniki) czy pracujemy zgodnie z metodologią agile — tzw. zwinną.

 

Ponadto praca w korporacji związana jest z dużą hierarchizacją i jasną ścieżką awansu oraz stabilnymi i konkurencyjnymi zarobkami.

 

Wiele osób łączy też korporacyjne środowisko z dużą rotacją pracowników, zwłaszcza na niższych stanowiskach, nadgodzinami oraz pracą w stałych godzinach, np. od 9 do 17, chociaż to coraz bardziej się zmienia i wiele dużych firm przechodzi na elastyczny czas pracy.

 

Wielu osobom korporacje niestety nie kojarzą się pozytywnie, zresztą niebezpodstawnie. Wiele z nich płaci podatki w rajach podatkowych, zanieczyszcza środowisko czy też korzysta z taniej siły roboczej w krajach Trzeciego Świata

 

Wady i zalety pracy w korporacji 

 

Na łamach LiveCareer.pl przeprowadziliśmy badanie „Korporacje z piekła rodem”, gdzie respondenci m.in. wskazali na wady i zalety pracy w korporacji.

 

Za plusy pracy w korporacji uznali: stabilne zatrudnienie, zarobki wyższe niż w innych firmach, duże możliwości rozwoju, imprezy integracyjne i benefity, prestiż związany z pracą w znanej firmie i możliwość poznania osób z całego świata.

 

Jako wady korporacyjnego zatrudnienia wskazali natomiast: duży stres, rywalizację ze współpracownikami, niski wpływ pracowników na firmę, sztywne reguły, m.in. dress code, nadgodziny i trudne do realizacji cele, na które jest mało czasu. 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Jak i gdzie szukać pracy w korporacji?

 

Według Ciebie plusy pracy w korporacji przeważają nad minusami i chciałbyś znaleźć dla siebie zatrudnienie w takiej firmie? Rozglądaj się przede wszystkim po największych job bordach (wyszukiwarkach ofert pracy), np. Pracuj.pl, OLX (gdzie możesz bezpośrednio wysłać CV przez portal), InfoPraca.pl, Gumtree, Indeed oraz Jooble.

 

Duże firmy z rozbudowanymi działami HR najczęściej ogłaszają się właśnie na dużych i zaufanych portalach. Szukając na nich pracy, masz też większą pewność, że oferta jest uczciwa. 

 

Ponadto, wiele ofert pracy w korporacji znajdziesz na LinkedInie, gdzie największe firmy mają swoje profile i często wrzucają oferty. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza że możesz dodatkowo nawiązać kontakt z HR managerem i dopytać o szczegóły procesu rekrutacyjnego

 

Jeśli natomiast masz upatrzoną jedną konkretną firmę, w której chciałbyś pracować — zajrzyj na jej stronę internetową. Wiele korporacji ma zakładkę z aktualnymi ofertami pracy. 

 

Gdy te metody Cię zawiodą, możesz spróbować poszukać po prostu w wyszukiwarce. Wpisz w Google np. „praca w korporacji Warszawa” lub „praca w korporacji Kraków”. W ten sposób również znajdziesz atrakcyjne oferty.

 

Ile można zarobić, pracując w korporacji?

 

Wiele osób chce pracować w korporacjach ze względu na konkurencyjne zarobki. Zobaczmy zatem, jakie pensje w Polsce proponują najwięksi rynkowi gracze i czy pracownicy korporacji mają najlepiej płatne zawody. 

 

Serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana zarobków w korporacjach wynosi 3500 zł brutto — to sporo mniej niż ogólnopolska mediana, która w 2020 r. wynosiła 5100 zł brutto. GUS natomiast podaje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2019 r. wynosiło 5169,06 zł brutto.

 

Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę to, że wysokość pensji zależy od wielu zmiennych: doświadczenia i stanowiska (menadżerzy w najbardziej dochodowych sektorach gospodarki mogą liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie) oraz branży. 

 

Jeśli jednak takie zarobki są dla Ciebie kuszące i chciałbyś spróbować pracy w korporacji, pamiętaj o napisaniu dobrego CV oraz listu motywacyjnego. Duże firmy szukają najlepszych pracowników, dlatego przygotowując dokumenty aplikacyjne, musisz się naprawdę postarać.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Pracujesz albo pracowałeś w korporacji i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.

Oceń ten artykuł: praca w korporacji
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo