1. Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zmiana pracy często wiąże się z wieloma formalnościami — wypowiedzeniem umowy, negocjacjami z nowym pracodawcą czy też kilkoma konkurencyjnymi ofertami do wyboru. Niektórzy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, aby ułatwić sobie ten proces i mieć pewność, że uda się go sfinalizować, decydują się podpisać tzw. promesę zatrudnienia.

W tym artykule przeczytasz, co to jest i w jakich sytuacjach warto ją podpisać. Znajdziesz również wzory promesy do pobrania w formatach PDF i Word (.doc).

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word

Miejscowość, data

Dane i adres firmy

PROMESA ZATRUDNIENIA

Zaświadcza się, że Pan/Pani (imię i nazwisko), ur. dnia (data urodzenia) w (miejscowość), zamieszkała (adres zamieszkania) jest zatrudniona w (nazwa i adres firmy) od dnia (data rozpoczęcia zatrudnienia) na stanowisku (nazwa stanowiska) na (typ umowy) na (wymiar etatu pracy) z zarobkami wynoszącymi (pensja). 

(Podpis osoby wystawiającej dokument)

Stąd możesz pobrać powyższy wzór promesy zatrudnienia w Wordzie, a pod tym linkiem znajdziesz go w formacie PDF.

1. Co to jest promesa zatrudnienia i kiedy się ją podpisuje?

Promesa zatrudnienia, inaczej zwana umową przedwstępną, to typ umowy cywilno-prawnej (dlatego też tę kwestię reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy), którą podpisuje pracownik z przyszłym pracodawcą, aby mieć pewność, że dojdzie do zatrudnienia w przyszłości. 

Zgodnie z artykułem 389. Kodeksu cywilnego:

  • umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
  • jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Co to znaczy? Na początek rozprawmy się z prawniczymi terminami: umowa przyrzeczona to po prostu docelowa umowa o pracę, którą zgodnie z postanowieniami promesy zatrudnienia, zawrze pracodawca z pracownikiem.

Zgodnie z pierwszą częścią wyżej zacytowanego artykułu, w promesie zatrudnienia powinny znaleźć się podstawowe informacje na temat przyszłej umowy między pracownikiem i pracodawcą:

  • nazwa i adres zatrudniającego
  • dane osobowe pracownika (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania)
  • data zawarcia umowy przyrzeczonej
  • typ umowy (na czas określony/nieokreślony)
  • wymiar czasu pracy
  • stanowisko na jakie pracownik zostanie zatrudniony
  • zarobki
  • opcjonalnie: informacja o odszkodowaniu w przypadku złamania postanowień promesy.

W drugim fragmencie Kodeksu czytamy o obowiązku wyznaczenia terminu zawarcia umowy o podjęciu stosunku pracy, jeśli nie został on podany w promesie zatrudnienia. Zażądać wskazania daty podpisania umowy może zarówno pracodawca, jak i pracownik. 

Konsekwencje zerwania promesy zatrudnienia

Tak, jak w przypadku zerwania każdej umowy, również umowy na zastępstwo, za niedotrzymanie postanowień promesy zatrudnienia poniesiesz konsekwencje — będziesz musiał zapłacić odszkodowanie. Czasami informację o jego wysokości umieszcza się w treści dokumentu.

Jeśli jej nie ma, wysokość kary ustala się pomiędzy stronami umowy. Najczęściej wiąże się z wysokością wynagrodzenia za nieprzepracowane miesiące.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kiedy warto podpisać promesę zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia powstała, aby zabezpieczyć pracodawcę i pracownika — przy jej podpisaniu obie strony mogą być pewne, że w wyznaczonym terminie rozpoczną stosunek pracy.

Oczywiście to rozwiązanie najczęściej stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, a nie po każdym sfinalizowanym procesie rekrutacji

Niektórzy decydują się na podpisanie promesy, gdy pracownik nie zakończył jeszcze stosunku pracy z poprzednim pracodawcą, złożył wypowiedzenie umowy, ale wciąż obowiązuje go okres wypowiedzenia. 

Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że kandydat nie zmieni zdania i nie poszuka innej pracy, a pracownik, że stanowisko będzie na niego czekało i w trakcie okresu wypowiedzenia nikt inny go nie dostanie.

Promesę zatrudnienia podpisują też często obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej w oczekiwaniu na pozwolenie na pobyt w Polsce. Dzięki temu pracodawca wie, że zobowiązują się podjąć zatrudnienie u niego, gdy tylko uda im się załatwić formalności związane z przeprowadzką. Kandydatom natomiast ułatwia to otrzymanie odpowiednich dokumentów, uprawniających do pobytu w kraju.

Promesa zatrudnienia skazanego

Promesę zatrudnienia można również wystawić osobie, która odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym (zatrudnienie skazanego jest w Polsce legalne). Jeśli otrzyma dokument od pracodawcy, będzie mogła złożyć wniosek w sądzie o wcześniejsze opuszczenie zakładu lub pozwolenie na odbywanie części kary poza jego murami.

Promesa zatrudnienia do kredytu (też hipotecznego)

Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę na czas określony, możesz mieć problem z otrzymaniem kredytu — bank chce mieć pewność, że będziesz mógł go spłacić i miał stałe (i ciągłe) źródło dochodu.

W takiej sytuacji warto poprosić o podpisanie promesy zatrudnienia — gdy wiesz, że w przyszłości dostaniesz albo umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony do momentu spłacenia zobowiązania do banku. 

Zobacz też: Relokacja pracownika: co to znaczy? i Lista obecności pracownika — wzór PDF.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące promesy zatrudnienia? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Promesa zatrudnienia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: