1. Przeciętne wynagrodzenie 2022 (miesięczne) - netto i brutto

Przeciętne wynagrodzenie 2022 (miesięczne) - netto i brutto

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przeciętne wynagrodzenie to inaczej średnia krajowa. Jest to podstawowy miernik poziomu zarobków w Polsce. Oblicza się je, dzieląc sumę zarobków wszystkich pracowników, którzy pozostają w stosunku pracy przez ich liczbę.

W tym artykule przeczytasz, jak dokładnie w Polsce wylicza się przeciętne wynagrodzenie, również miesięczne oraz ile wynosiło ono w ostatnich latach, zarówno brutto, jak i netto.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Kwoty netto i brutto

Wiele osób sądzi, że przeciętne wynagrodzenie tak naprawdę nie oddaje zbyt dobrze realnej sytuacji finansowej polskich pracowników. I nie jest to całkiem nieprawdziwe założenie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że średnia krajowa wyliczana jest w specyficzny sposób.

Na pewno pamiętasz z lekcji matematyki, jak wylicza się średnią arytmetyczną — dodaje się wszystkie liczby z danego zbioru i uzyskany wynik dzieli przez ich liczbę. Przeciętne wynagrodzenie to właśnie średnia arytmetyczna zarobków zatrudnionych w kraju. 

Średnia krajowa obejmuje więc zarówno najlepiej zarabiających, jak i tych o najniższych dochodach (stąd wielu osobom może wydawać się zbyt wysoka lub zbyt niska). Ponadto dane, które podaje Główny Urząd Statystyczny, nie dotyczą wszystkich polskich pracowników.

Średnie wynagrodzenie nie obejmuje prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudnionych na podstawie B2B, umów zlecenia i umów o dzieło oraz pracowników administracji publicznej.

Innym miernikiem wynagrodzenia jest tzw. mediana. W statystyce oznacza wartość, która w danym zbiorze liczb znajduje się pośrodku — tzn. poniżej i powyżej niej jest dokładnie tyle samo liczb. Niektórzy uważają, że mediana wynagrodzeń lepiej pokazuje poziom zamożności w danym społeczeństwie. 

Odchodząc od sporów statystycznych, zobaczymy, jak kształtowało się w Polsce w ostatnich latach przeciętne wynagrodzenie netto i brutto.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie 2022 — netto i brutto

W Polsce dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto publikuje Główny Urząd Statystyczny. Informacje z ostatnich 50 lat znajdziesz również na stronie ZUS-u.

Oto, jak kształtowało się przeciętne wynagrodzenie w Polsce w ostatnich latach:

Rok 

Przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne wynagrodzenie netto

2021

5662,53 zł

4083,44 zł

2020

5167,47 zł 

3731,32 zł

2019

4918,17 zł

3492,80 zł

2018

4585,03 zł

3261,31 zł

2017

4271,51 zł 

3042,75 zł

2016

4047,21 zł 

2885,85 zł

2015

3899,78 zł 

2783,64 zł

2014

3783,46 zł 

2702,55 zł 

2013

3650,06 zł 

2610,11 zł 

2012

3521,67 zł 

2519,82 zł 

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu 2022 roku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6064,24 zł brutto (4364,88 zł netto). Jednak wysokość przeciętnego wynagrodzenia w całym 2022 roku poznamy w pierwszym kwartale roku 2023.

Co jednak istotne, w 2022 r. wzrosła najniższa krajowa, czyli najmniejsza kwota, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. W związku z tym wyższe będzie również przeciętne wynagrodzenie.

W 2021 r. minimalna krajowa wynosiła 2800 zł brutto (2061,66 zł netto). W 2022 została podwyższona o 210 zł, co daje 3010 zł brutto (2363,56 zł netto).

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak czytać dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu?

Jeśli interesują Cię bardziej szczegółowe dane na temat średniego wynagrodzenia, powinieneś zaprzyjaźnić się ze stroną Głównego Urzędu Statystycznego. Znajdziesz na niej informacje o poziomie płac nie tylko w całym kraju, ale również w mniejszych jednostkach administracyjnych — gminach i powiatach.

Ponadto na stronie GUS sprawdzisz również przeciętne wynagrodzenie w kolejnych miesiącach, a nie tylko latach i kwartałach danego roku. 

Jak to zrobić? Otwórz zakładkę Bank Danych Lokalnych, wybierz interesujący Cię rok, a następnie znajdź sekcję Wynagrodzenia i świadczenia społeczne. Później możesz dalej zawęzić swoje poszukiwania. 

Co ważne GUS mierzy średnią krajową na 2 sposoby — podaje przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw. Brzmi to dość enigmatycznie, prawda?

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej to szerszy wskaźnik. Dotyczy wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy jedynie pracowników firm, które zatrudniają powyżej 9 osób. 

Wszystkie dane o średnim wynagrodzeniu w GUS podawane są w kwocie brutto, czyli uwzględniającej składkę ZUS oraz podatek dochodowy. Kwota netto — na rękę — to pieniądze, które zobaczysz na koncie pod koniec miesiąca. 

3. Do czego potrzebne są dane o przeciętnym wynagrodzeniu?

Chociaż wiele osób interesuje jedynie własny portfel albo konto bankowe, dane o średnim wynagrodzeniu są istotne przede wszystkim na poziomie państwowym. Dlaczego?

To na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wylicza się wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych, maksymalną stawkę za czynność notarialną, wysokość świadczeń przedemerytalnych, kar i grzywien pieniężnych oraz odszkodowania za wypadki przy pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w Polsce? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę i odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Przecietne wynagrodzenie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: