1. Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — przykłady i wzór

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — przykłady i wzór

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Ciężko pracujesz, a Twoja firma odnosi sukcesy. Chciałbyś, żeby Twoje poświęcenie zostało docenione — i to czymś więcej niż tylko miłym słowem od szefa albo poszerzeniem zakresu obowiązków. Tymczasem Twoja pensja jest od dawna na takim samym poziomie. 

Zawsze możesz napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia. Jeśli dobrze je uargumentujesz, być może niebawem zobaczysz większą kwotę na swoim miesięcznym przelewie od firmy.

W tym artykule znajdziesz gotowy wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia, dowiesz się, jak napisać taki dokument i zobaczysz przykłady argumentów, dzięki którym łatwiej będzie Ci uzasadnić swoją prośbę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o podwyżkę — wzór

Kielce, 21.09.2021



Marianna Kowalewska

Front-end developerka

Krzysztof Paziński

IT Manager
Pragrampol sp.z.o.o
ul.Świętokrzyska 50

Kielce

 

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

Zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na stanowisku front-end developera.

Moją prośbę uzasadnia to, iż w firmie jestem zatrudniony od 3 lat i swoje obowiązki wykonywałam sumiennie, starannie i z zaangażowaniem. Potwierdzają to m.in. moje oceny kwartalne i dobre relacje z zespołem i przełożonymi.

Moje najważniejsze osiągnięcia w ostatnim okresie to:

  • udział w projektowaniu, przygotowaniu i wdrożeniu aplikacji webowej, która podniosła liczbę użytkowników produktów naszej firmy o 10%
  • optymalizacja wewnętrznego systemu, która podniosła wydajność zespołu IT o 15%.

Przez ostatnie pół roku powierzono mi dodatkowe obowiązki, a dzięki mojemu zaangażowaniu, umiejętnościom i wiedzy, od 3 miesięcy samodzielnie prowadzę projekt wprowadzenia nowych funkcjonalności do naszego flagowego produktu.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty są wystarczające do uzyskania podwyżki wynagrodzenia. Z przyjemnością spotkam się z Panem osobiście, aby omówić mój wniosek bardziej szczegółowo.

Z poważaniem,

Marianna Kowalewska
(odręczny podpis)

Na podstawie powyższego wzoru podania o podwyżkę możesz przygotować swój własny wniosek. Poniżej przeczytasz wskazówki, które Ci w tym pomogą oraz przykłady argumentów do uzasadnienia podania.

1. Jak napisać podanie o podwyżkę?

Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia to formalny dokument tak jak m.in. podanie o pracę, podanie o przedłużenie umowy o pracę czy też pismo o przejście na emeryturę. Każdy z tych dokumentów musi zawierać następujące elementy:

  • miejscowość i datę złożenia dokumentu
  • dane osobowe pracownika 
  • dane pracodawcy i firmy 
  • nagłówek (np. Podanie o podwyżkę wynagrodzenia albo Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia)
  • zwrot grzecznościowy (np. Z poważaniem)
  • odręczny podpis pracownika.

Treść podania o podwyżkę zacznij najlepiej od zwrotu zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na stanowisku… — i podaj swój tytuł zawodowy. 

Następnie możesz przejść do uzasadnienia, które przekona Twojego szefa, że rzeczywiście powinien podnieść Twoją pensję. Możesz zacząć od informacji o długości swojego stażu pracy w firmie oraz krótkiej wzmianki o swoim performansie.

Później warto przejść do konkretów i pokazać, jaki zysk Twoja praca przynosi firmie albo wpisać swoje największe osiągnięcia zawodowe z ostatniego okresu — dokładnie tak, jak przy pisaniu CV. Możesz to zrobić w punktach — wtedy podanie będzie czytelne i Twoje największe atuty od razu rzucą się w oczy przełożonemu.

Przy podawaniu osiągnięć i wyników najlepiej skupić się na wymiernych korzyściach. Dlatego też swoje osiągnięcia postaraj się opisać za pomocą liczb (zwiększenie sprzedaży o x%, podniesienie wydajności o y% itp.) lub twardych danych. 

W podaniu o podwyżkę wynagrodzenia możesz również pokazać pracodawcy, że chętnie się rozwijasz i stale podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe. Jeśli brałeś udział w szkoleniach i kursach, możesz je wymienić w dalszej części dokumentu. 

Mówiąc najprościej, Twój wniosek o podwyżkę powinien pokazać pracodawcy, że jesteś cennym pracownikiem, którego praca ma pozytywny wpływ na wyniki firmy. 

2. Kiedy złożyć podanie o podwyżkę?

W niektórych firmach podwyżki przyznawane są tylko w określonym momencie — na przykład 2 razy do roku. Jeśli taka jest polityka Twojego pracodawcy, pamiętaj, żeby złożyć podanie o podwyżkę odpowiednio wcześnie i dać szefowi czas do namysłu.

Ponadto, powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Warto prosić o podniesienie wynagrodzenia przed ustaleniem budżetu firmy na dany rok — tak, aby Twoja podwyżka mogła zostać wzięta pod uwagę w wydatkach przedsiębiorstwa. 

Dobrze jest również złożyć wniosek o podwyżkę wynagrodzenia, gdy sytuacja finansowa firmy jest stabilna, a najlepiej, gdy przekroczyła planowany zysk. Wtedy pracodawca przychylniej popatrzy na Twoją prośbę. 

Pamiętaj również, że negocjacje są stresujące zarówno dla Ciebie, jak i Twojego szefa, dlatego zadbaj o odpowiedni moment — nie próbuj pytać go o podwyżkę, gdy ma dużo na głowie i w gorących okresach. To również ma znaczenie! 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Grupowe podanie o podwyżkę — wzór

Cały Twój zespół jest niezadowolony ze swoich zarobków? Możecie rozważyć złożenie zbiorowego podania o podwyżkę. Napiszcie je według wzoru, który znajdziecie powyżej, ale uwzględnijcie wyniki i perspektywę wszystkich osób.

Możecie również napisać indywidualne podania i złożyć je w tym samym momencie. Efekt będzie podobny, a pracodawca zobaczy, że nie tylko Ty uważasz swoje wynagrodzenie za niewystarczające. 

4. Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — przykłady argumentów 

Pisząc podanie o podwyżkę wynagrodzenia, argumenty, które podasz, muszą być naprawdę przekonujące. Tak, aby pracodawca wiedział, że dodatkowe koszty, które poniesie w związku z podniesieniem Twojej pensji, będą dla niego opłacalne.

I chociaż według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2021 r. znacznie wzrosło (co oczywiście nie jest związane jedynie z podwyżkami), aż 35% pracowników nigdy nie zapytało o podniesienie pensji!

Jaki z tego wniosek? Nie jest to niestety takie proste, dlatego przygotowałam listę przykładowych argumentów, które możesz wykorzystać w swoim podaniu o podwyżkę.

Pokaż pracodawcy swoje największe osiągnięcia

Dzięki Tobie firma zdobyła nowych klientów albo zarobiła więcej? Koniecznie napisz o tym w podaniu o podwyżkę. Wymierne efekty pracy to coś, co pracodawcy lubią najbardziej. Możesz też pochwalić się usprawnieniem jakiegoś procesu wewnętrznego albo wypracowaniem nowego rozwiązania problemu.

Chętnie się rozwijasz a Twoje dodatkowe kwalifikacje mają pozytywny wpływ na działanie firmy

Pracownik, który chętnie rozwija swoje kompetencje zawodowe i wychodzi z inicjatywą, to wartościowy pracownik. Jeśli brałeś udział w kursach i szkoleniach albo samodzielnie nauczyłeś się nowych umiejętności, warto napisać o tym we wniosku o podwyżkę.

Dostałeś nowe obowiązki i więcej odpowiedzialności

Jesteś skuteczny i świetnie wykonujesz swoje obowiązki, więc pracodawca obarczył Cię nowymi zadaniami, ale nie dał Ci podwyżki? Napisz o tym w podaniu — za szerszym wachlarzem wykonywanej pracy i odpowiedzialności, powinno pójść podniesienie wypłaty.

Twoje kompetencje są wyższe niż pozostałych pracowników na tym samym stanowisku

Oczywiście tylko wtedy, gdy to prawda. Jeśli rzeczywiście rozwijasz się szybciej niż Twoi koledzy, ale macie pensję na tym samym poziomie, możesz wspomnieć o tym w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia.

Dostałeś awans, ale Twoje wynagrodzenie nie wzrosło

Nie we wszystkich firmach, wraz z awansem, automatycznie dostaje się podwyżkę wynagrodzenia — ale, nowe stanowisko to dobry argument i punkt wyjścia przy negocjowaniu wyższej wypłaty.

Twoja praca jest kluczowa dla funkcjonowania firmy

Jeśli Twoja praca przynosi wymierne efekty i wiesz, że Twój zespół nie będzie sprawnie funkcjonował bez Ciebie, śmiało napisz o tym w podaniu o podwyżkę.

Nigdy (lub dawno) nie dostałeś podwyżki

Jeśli jest to Twój jedyny argument, to ciężko będzie Ci przekonać pracodawcę do podniesienia Twojej pensji. Ale jeśli wiesz, że szef ceni Twoją pracę, możesz delikatnie zasugerować, że warto, aby docenił Cię również podnosząc Ci pensję. Nie proś jednak o podwyżkę częściej niż raz do roku, chyba że w absolutnie wyjątkowych sytuacjach.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o podanie o podwyżkę? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o podwyzke

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: