1. Zwolnienie dyscyplinarne: konsekwencje, co z wypłatą, urlopem

Zwolnienie dyscyplinarne: konsekwencje, co z wypłatą, urlopem

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Grozi Ci zwolnienie dyscyplinarnie? Teraz pewnie zastanawiasz się, czy dostaniesz wypłatę, jakie konsekwencje poniesiesz i co powinieneś zrobić, żeby wpis o zwolenieniu dyscyplinarnym w świadectwie pracy nie przekreślił Twojej przyszłości zawodowej.

Trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule przeczytasz, co zrobić w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, jak sprawa wygląda z prawnego punktu widzenia i dlaczego można zostać wyrzuconym z pracy w ten sposób.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czym jest zwolnienie dyscyplinarne i jakie konsekwencje za nie grożą?

Zwolnienie dyscyplinarne to umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zacznijmy od podstaw. Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie z 3 powodów:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zobaczmy na przykładach, co konkretnie znaczą te zapisy.

Zwolnienie dyscyplinarne w przypadku ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych dotyczy np. sytuacji, gdybyś przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu (co wykazałoby np. badanie alkomatem) lub narkotyków. Ponadto nieuzasadnione nieobecności w pracy, notoryczne spóźnienia, niestosowanie się do poleceń służbowych, kradzież w miejscu pracy, zniszczenie mienia pracodawcy czy wykorzystanie służbowego sprzętu do celów prywatnych również mogą skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym.

Tak, za nieobecność w pracy możesz zostać dyscyplinarnie zwolniony. Pamiętaj, że masz obowiązek zgłaszać pracodawcy nieobecność (w drugim dniu niepojawienia się) i ją uzasadnić. 

Według orzecznictwa Sądu Najwyższego ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika wiąże się z naruszeniem czy wystawieniem na zagrożenie interesów pracodawcy, kiedy pracownikowi można przypisać winę umyślną czy rażące niedbalstwo.

Przepis o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadku popełnienia przestępstwa jest dość jasny. Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy czyn karalny ma miejsce w trakcie trwania umowy o pracę, uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych (np. jeśli warunkiem zatrudnienia jest bycie niekaranym), a przestępstwo jest oczywiste. To znaczy, że pracodawca albo musi przyłapać Cię na gorącym uczynku lub musisz być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym.

Trzeci przypadek dotyczy sytuacji, w której do wykonywania swojego zawodu potrzebujesz specjalnych uprawnień (np. prawa jazdy czy też prawa do wykonywania robót na wysokościach) i stracisz je z własnej winy. 

Warto też wiedzieć, że zwolnienie dyscyplinarne dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, niezależnie od jej typu (umowa na czas określony, nieokreślony czy też na część etatu).

Zwolnienie dyscyplinarne — konsekwencje

Któryś z powyższych trzech przypadków Cię dotyczy i zostałeś zwolniony dyscyplinarnie. Konsekwencje są naprawdę poważne i będziesz musiał mierzyć się z nimi przez całe życie zawodowe. 

Przede wszystkim zwolnienie dyscyplinarne zostanie wpisane do Twojego świadectwa pracy. Co oznacza, że każdy nowy pracodawca będzie o wiedział o dyscyplinarce, bo w nowym miejscu zatrudnienia trzeba najczęściej przedłożyć ten dokument. Nie masz jednak obowiązku informowania o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w procesie rekrutacji.

Ponadto wraz ze zwolnieniem dyscyplinarnym tracisz prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz nie będziesz mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych (ale nie ma przeszkód do zarejestrowania się jako bezrobotny w urzędzie pracy).

Oczywiście zwolnienie dyscyplinarne oznacza natychmiastową utratę pracy — bo odbywa się bez wypowiedzenia umowy. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Zwolnienie dyscyplinarne na zwolnieniu lekarskim 

Polskie prawo zakazuje wypowiedzenia umowy z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim. Ale zwolnienie dyscyplinarne to inna kwestia, bo nie odbywa się w trybie wypowiedzenia, a w trybie natychmiastowym. 

Jeśli jesteś na L4 i zostaniesz dyscyplinarnie zwolniony, decyzja przyjdzie pocztą. Tak samo będzie w przypadku urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Zwolnienie dyscyplinarne grozi Ci również, jeśli zbyt długo jesteś na zwolnieniu lekarskim, a po kontroli przez pracodawcę lub ZUS okaże się, że tylko symulowałeś chorobę.

2. Zwolnienie dyscyplinarne a wypłata, emerytura i urlop

Oczywiście, zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia Cię wszystkich praw pracowniczych. Wiele zależy od wewnętrznych przepisów firmy, ale przysługuje Ci wypłata za czas przepracowany do momentu zwolnienia. Nie dostaniesz natomiast odprawy. 

Ponieważ dyscyplinarka nie obejmuje okresu wypowiedzenia, nie będziesz mógł odebrać zaległego urlopu. W związku z tym przysługuje Ci za niego ekwiwalent finansowy. 

A emerytura? Samo dyscyplinarne zwolnienie nie przekreśla Twojego prawa do otrzymywania świadczenia. 

Chociaż prawo zakazuje zwalniać pracowników w trybie wypowiedzenia w okresie ochrony przedemerytalnej (4 lata przed zakończeniem pracy), nie dotyczy to zwolnienia dyscyplinarnego, bo ono odbywa się w trybie natychmiastowym. W tym przypadku nie otrzymasz odprawy emerytalnej.

3. Jakie prawa przysługują Ci w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego?

Po pierwsze, jeśli pracodawca chce zwolnić Cię dyscyplinarnie, ma na to miesiąc od momentu, w którym popełnisz czyn, który jest przesłanką do takiego zakończenia stosunku pracy.

Po drugie, o dyscyplinarce musisz zostać powiadomiony pisemnie. W dokumencie o tym informującym pracodawca musi zawrzeć: swoje dane lub pieczęć zakładu pracy, Twoje dane osobowe, informację o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, powód tej decyzji, informację o możliwości odwołania się do sądu pracy oraz swój i Twój podpis.

Skoro pracodawca musi pouczyć Cię o możliwości odwołania się do sądu pracy, masz takie prawo — 21 dni od otrzymania zawiadomienia o decyzji. Jeśli zostaniesz zwolniony bezzasadnie, możesz żądać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenia odszkodowania. 

Przed zwolnieniem dyscyplinarnie pracownika, pracodawca musi skonsultować się ze związkiem zawodowym, oczywiście w przypadku, gdy taki istnieje w zakładzie pracy, a zwalniany jest jego członkiem.

4. Co zrobić, kiedy zostaniesz zwolniony dyscyplinarnie?

Pamiętaj, że informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym nie ma sensu ukrywać przed nowym pracodawcą. Dowie się wszystkiego z Twojego świadectwa pracy. Jeśli więc na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o to, dlaczego już nie pracujesz w ostatnim miejscu zatrudnienia, przyznaj się. 

Przy okazji pokaż, że wyciągnąłeś z tego cenną naukę i drugi raz nie popełnisz tego samego błędu. 

To oczywiście nie znaczy, że zwolnieniem dyscyplinarnym musisz „chwalić się” na prawo i lewo. Nie masz obowiązku pisać o nim w CV ani w liście motywacyjnym. Jeśli po zakończeniu pracy szukasz nowej, przygotuj porządne dokumenty rekrutacyjne.

W swoim curriculum vitae i liście motywacyjnym podkreślaj przede wszystkim swoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia zawodowe. Potencjalny pracodawca może przestraszyć się, że zostałeś zwolniony dyscyplinarnie w przeszłości, ale to nie znaczy, że nie powinieneś próbować znaleźć nowej pracy. 

Zobacz też: Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia - wzór i przepisy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego? Napisz komentarz pod artykułem. Chętnie na niego odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zwolnienie dyscyplinarne

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.16  (31 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: