1. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór i przepisy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór i przepisy

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy to jedno z uprawnień pracodawcy. Aby uniknąć wątpliwości i niedomówień, warto poinformować pracownika o tej decyzji na piśmie.

W tym artykule pokażę Ci wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, który będziesz mógł za darmo pobrać na swój komputer. Wyjaśnię Ci również, co na ten temat mówią przepisy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy — wzór

…………………………………

(miejscowość, data)

…………………………………

…………………………………

…………………………………

…………………………………

(imię i nazwisko oraz dane kontaktowe pracownika)

…………………………………

…………………………………

…………………………………

…………………………………

(imię i nazwisko pracodawcy, stanowisko pracodawcy oraz nazwa i adres firmy)

ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU ŚWIADCZENIA PRACY

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu ………….., na podstawie art. 36 2; Kodeksu pracy zwalniam Pana/Panią* z obowiązku świadczenia pracy w okresie od ………….. do ………….. .

…………………………………………….

Podpis i pieczątka pracodawcy

* Niepotrzebne skreślić.

Powyższy wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy możesz pobrać w PDF, klikając w ten link. W dalszej części artykułu wyjaśnię Ci, kiedy i jak możesz go zastosować.

1. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Zacznijmy od początku, czyli — co oznacza zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

W życiu zawodowym zdarzają się sytuacje, gdy dalsze wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika staje się trudne, a nawet niemożliwe. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być m.in.: 

  • niemożność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków do pracy
  • utrata przez pracownika zdolności do wykonywania pracy (np. na skutek choroby)
  • poważny konflikt z przełożonym
  • obawa, że zwolniony pracownik nie będzie miał motywacji do pracy albo zacznie działać na szkodę firmy.

Dlatego po wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, który — w zależności od stażu pracy w danej firmie i rodzaju umowy — może wynosić od 3 dni do nawet 3 miesięcy. Tę kwestię reguluje art. 362 Kodeksu pracy:

Art. 36 2. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przepisy nie regulują, czy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Ale warto to zrobić w ten właśnie sposób — chociażby po to, by później uniknąć niedomówień.

Jedynym formalnym warunkiem zwolnienia jest konieczność wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. W takim wypadku nie ma znaczenia:

  • czas, na jaki zawarto umowę (może to być umowa na okres próbny, czas określony lub nieokreślony)
  • charakter świadczonej pracy
  • jak długo dana osoba była zatrudniona w firmie
  • która ze stron wypowiedziała umowę: pracownik czy pracodawca.

Należy jednak pamiętać, że zwolnienie pracownika z obowiązków służbowych to jedynie uprawnienie, a nie obowiązek pracodawcy — nie jest on więc zobligowany, by z tego prawa korzystać.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy poza okresem wypowiedzenia

Obecne przepisy nie pozwalają pracodawcy bezpiecznie (bez ryzyka sporu) zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bez związku z formalnym wypowiedzeniem umowy.

Jednak na życzenie pracodawcy już z chwilą otrzymania dokumentu — nie czekając, aż oficjalnie rozpocznie się okres wypowiedzenia (czyli do pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, który nastąpi po wręczeniu wypowiedzenia) — pracownik może zaprzestać wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli pracodawca mu na to pozwoli.

Czy pracownik może poprosić o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Uregulowane w Kodeksie pracy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ma charakter jednostronny, czyli opiera się wyłącznie na decyzji pracodawcy. Oczywiście, pracownik może o nie poprosić, jednak to do pracodawcy należy ostateczna decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązków służbowych.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a świadectwo pracy

Zgodnie z prawem pracodawca nie może umieszczać informacji o zwolnieniu pracownika z obowiązków w jego świadectwie pracy. Jest to bowiem uznawane za usprawiedliwioną i płatną nieobecność w pracy.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

Przepisy stanowią, że przez cały okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy zachowuje on prawo do wynagrodzenia.

W takim wypadku jego pensja powinna zostać wyliczona tak samo jak za urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że na wysokość wypłaty w okresie zwolnienia wpłynie nie tylko wynagrodzenie zasadnicze pracownika, ale również: 

Przy obliczaniu dodatkowych składników wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązków zawodowych należy wziąć pod uwagę okres 3 miesięcy, które poprzedzały miesiąc wypowiedzenia umowy o pracę.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a odprawa

Odprawy z pracy związane ze zwolnieniem pracownika precyzuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 roku. W takim wypadku nie ma znaczenia, czy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, czy też nie — jeżeli zgodnie z prawem przysługuje mu odprawa, powinna zostać wypłacona.

3. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop i zwolnienie lekarskie

Zgodnie z prawem pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w okresie zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy. Ponadto jeśli pracownik nie wykorzystał przysługujących mu dni wolnych, to przed jego odejściem z pracy pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Dlatego przed rozwiązaniem umowy o pracę warto rozważyć, czy zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy rzeczywiście się opłaca — być może lepiej wysłać go na zaległy urlop wypoczynkowy.

Natomiast w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (i potwierdzoną zwolnieniem lekarskim) pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

A jeśli L4 w czasie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy uniemożliwiło pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego, zachowuje on prawo do ekwiwalentu pieniężnego.

Zobacz też, czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Czy otrzymałeś kiedyś zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? A może sam wręczyłeś je swojemu pracownikowi? Zostaw komentarz pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zwolnienie z obowiazku swiadczenia pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: