Urlop macierzyński 2021 - wniosek, ile trwa, wysokość zasiłku

Wychowywanie dzieci to ciężka i długa praca. Świeżo upieczonym mamom przysługuje urlop macierzyński (i inne świadczenia). Żebyś mogła z niego skorzystać, musisz załatwić trochę formalności — skompletować, wypełnić i złożyć do pracodawcy odpowiednie dokumenty.

 

Przeprowadzę Cię przez te wszystkie meandry związane z urlopem macierzyńskim. W artykule znajdziesz wzór wniosku o urlop macierzyński, praktyczne wskazówki, jak go wypełnić oraz dawkę innych ważnych informacji. Dowiesz się m.in. ile trwa, komu przysługuje i jak otrzymać zasiłek macierzyński z ZUS-u.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Wniosek o urlop macierzyński — wzór

 

Warszawa, 17.05.20

Joanna Nowak

Sprzedawca

Adres zamieszkania

Nr telefonu

Adres e-mail

Krystian Kowalski

Dyrektor działu sprzedaży

Nazwa firmy

Adres firmy

 

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI

 

W związku z urodzeniem dziecka Macieja Nowaka w dniu 17.05.2021 wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni.
.............................

(podpis pracownika)

 

Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński? To nic trudnego. Podanie jest bardzo proste. Wystarczy wpisać: datę i miejscowość (w prawym górnym rogu pisma), swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane pracodawcy. 

 

We wniosku wystarczy podać imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, a także wpisać wymiar urlopu macierzyńskiego, jaki chcesz wykorzystać. Na koniec podpis i gotowe. Do pisma powinnaś dołączyć akt urodzenia oraz oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.

 

Ile trwa urlop macierzyński w 2021 r.?

 

Wymiar urlop macierzyńskiego reguluje art. 180 Kodeksu pracy. W przypadku mnogiej ciąży kobiecie przysługuje dłuższy urlop macierzyński. Kalkulator do obliczenia długości nie będzie Ci jednak potrzebny — długość urlopu jasno określa polskie prawo:

 

  • 20 tygodni — w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
  • 31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
  • 33 tygodni — w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie
  • 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
  • 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie. 

 

Najczęściej urlop macierzyński zaczyna się w dniu porodu, ale prawo przewiduje możliwość wzięcia go wcześniej — do 6 tygodni przed przewidywaną datą przyjścia potomka na świat. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, po porodzie przysługuje Ci pozostały czas urlopu.

 

Każda matka musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (nie może z niego zrezygnować). Pozostałe 6 może oddać ojcu dziecka, lub innemu członkowi rodziny, który zajmie się wychowaniem pociechy.

 

Ale uwaga. Na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim jednocześnie może przebywać tylko jeden rodzic. Gdy matka dziecka chce wykorzystać pełne 20 tygodni, ojciec nie może w tym samym czasie być na urlopie.

 

Matkom, które poroniły lub urodziły martwe dziecko, również przysługuje urlop — i również nazywa się go macierzyńskim. Jego wymiar to 8 tygodni od dnia porodu lub poronienia (lub najpóźniej 7 dni po nim). 

 

Urlop macierzyński i rodzicielski

 

Po zakończeniu macierzyńskiego dobrowolnie możesz wziąć urlop rodzicielski (jeśli pracujesz na umowie o pracę lub opłacasz składki zdrowotne do ZUS-u). Przy jednym dziecku trwa on 32 dni.

 

Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom i mogą wziąć go w tym samym czasie — wtedy dni wolne, które wykorzystają, sumują się, czyli 16 dla mamy i 16 dla taty. 

 

Gdy chcesz wziąć urlop rodzicielski, oczywiście musisz również złożyć odpowiedni wniosek. Wzór znajdziesz poniżej:

 

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski — wzór:

 

Warszawa, 17.05.20

Joanna Nowak

Sprzedawca

Adres zamieszkania

Nr telefonu

Adres e-mail

Krystian Kowalski

Dyrektor działu sprzedaży

Nazwa firmy

Adres firmy

 

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI i RODZICIELSKI

 

W związku z urodzeniem dziecka Macieja Nowaka w dniu 17.05.2021 r. wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni.

 

Na podstawie art. 1821a Kodeksu pracy wnoszę również o udzielenie mi bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielonym na dziecko Macieja Nowaka, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tj. 32 tygodni.

 

Łącznie wnoszę o urlop w wymiarze 52 tygodni – od 17.05.2021 r. do 15.05.2022 r.

 

Jednocześnie oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka..............................

(podpis pracownika)

 

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (Kodeks pracy)

 

Tutaj natomiast znajdziesz informację, jak napisać wniosek o urlop ojcowski.

 

Roczny urlop macierzyński

 

Muszę Cię zmartwić. Coś takiego nie istnieje. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni (lub więcej przy ciąży mnogiej) i koniec. Natomiast łącznie z urlopem rodzicielskim na opiekę nad dzieckiem możesz (lub możecie) mieć 52 tygodnie, czyli właśnie rok.

 

Po upływie tego czasu rodzicom przysługuje jeszcze urlop wychowawczy. Łącznie może trwać aż 36 miesięcy — trzy lata, ale jest bezpłatny.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

 

Podczas urlopu macierzyńskiego nie dostajesz wynagrodzenia. Ale każdej mamie, której pracodawca opłaca składki chorobowe na ZUS, należy się zasiłek macierzyński. Wypłaca go albo zakład ubezpieczeń społecznych, albo pracodawca — w obu przypadkach pieniądze pochodzą ze składek. 

 

To, kto wypłaca zasiłek, zależy od wielkości firmy. Gdybyś urodziła dziecko w 2021 r., a do 30 listopada Twoja firma zatrudniałaby do 21 pracowników, pieniądze dostaniesz bezpośrednio od ZUS-u. Gdy pracowników jest więcej, zasiłek musi płacić Ci pracodawca i rozliczać się Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zasiłek macierzyński przysługuje również osobom, które zdecydowały się na przysposobienie dziecka — adopcję.

 

Zasiłek macierzyński — wysokość

 

Przez pierwsze 20 tygodni urlopu macierzyńskiego otrzymasz zasiłek macierzyński w wysokości 100% Twojego wynagrodzenia. Chyba że jesteś zatrudniona w danej firmie krócej niż rok. W tej sytuacji kwota, którą dostaniesz, będzie obliczona proporcjonalnie do przepracowanego czasu.

 

Natomiast gdy złożysz wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (52 tygodnie) do 21. dnia po porodzie, przez cały okres trwania urlopu będziesz otrzymywała 80% podstawy wymiaru obliczanego tak, jak zasiłek chorobowy.

 

Gdy spóźnisz się z wnioskiem, kwota zasiłku macierzyńskiego spadnie do 60%. Co ważne, świadczenie nie przysługuje jedynie zatrudnionym na umowę o pracę. Każdy, kto opłaca składki do ZUS-u, może je otrzymać. 

 

I chociaż zasiłek nazywa się macierzyński — mogą dostawać go również ojcowie, którzy opiekują się dzieckiem w ramach urlopu rodzicielskiego.

 

Wniosek o zasiłek macierzyński

 

Gdy zasiłek macierzyński będzie wypłacać Ci pracodawca, wtedy dokumenty musisz złożyć w zakładzie pracy — na ich podstawie pracodawca ustala prawo do zasiłku i przekazuje informacje do ZUS-u. Ma on też obowiązek przechowywać całą dokumentację i w razie kontroli ją przedstawić.

 

Wniosek o zasiłek macierzyński do złożenia do ZUS-u, znajdziesz na stronie instytucji.

 

Pamiętaj również, że prawa pracownicze chronią świeżo upieczone mamy i kobiety w ciąży. Masz m.in. prawo do dwóch, wliczanych w czas pracy, półgodzinnych przerw na nakarmienie dziecka czy też zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem.

 

Przeczytaj również nasze poradniki: Kosiniakowe 2021: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie? i Wczasy pod gruszą 2021 — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące urlopu macierzyńskiego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Oceń ten artykuł: urlop macierzynski
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo