1. Kosiniakowe 2024: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe 2024: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie, możesz otrzymać po urodzeniu dziecka, gdy nie przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Oczywiście, żeby dostać świadczenie, musisz spełnić szereg wymogów formalnych.

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o kosiniakowym — dla kogo zostało przewidziane, ile wynosi, jak je dostać i gdzie złożyć wniosek. Dowiesz się również, komu nie przysługuje świadczenie rodzicielskie i z jakimi innymi zasiłkami koliduje.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to jest kosiniakowe? Dla kogo jest przeznaczone świadczenie rodzicielskie?

W Polsce świadczenie rodzicielskie (potocznie kosiniakowe, od Władysława Kosiniaka-Kamysza, pomysłodawcy projektu i ówczesnego Ministra Pracy i Polityki społecznej) wprowadzono w 2016 r. 

Celem kosiniakowego jest udzielenie pomocy materialnej młodym matkom i, w niektórych przypadkach, ojcom, którym nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość kosiniakowego to obecnie 1000 zł miesięcznie i wypłaca się je cyklicznie przez okres, który zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie:

  • przy jednym dziecku, świadczenie rodzicielskie dostaniesz przez 52 tygodnie, czyli rok
  • przy dwójce — przez 65 tygodni
  • trójce — 67 tygodni
  • czwórce — 69 tygodni
  • pięciorgu i większej liczbie dzieci — przez 71 tygodni.

Kosiniakowe — dla kogo?

Kosiniakowe przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli studentom i studentkom, osobom zatrudnionym na umowie cywilnoprawnej (umowie zlecenie lub umowie o dzieło), gdy nie opłacają składek chorobowych, rolnikom i rolniczkom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i bezrobotnym, nawet tym niezarejestrowanym w Urzędzie pracy.

Mówiąc prościej, świadczenie rodzicielskie otrzymują osoby, które nie pracują zawodowo lub pracują, ale nie odprowadzają składek chorobowych do ZUS-u. 

Według Ustawy o świadczeniach rodzinnych, na kosiniakowe może liczyć:

  • matka albo ojciec dziecka
  • opiekun faktyczny dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia
  • rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku  dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia
  • osoba, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia.

Ojciec może ubiegać się o kosiniakowe w sytuacji gdy matka umrze, porzuci dziecko lub zdecyduje się skrócić okres pobierania zasiłku macierzyńskiego bądź świadczenia rodzicielskiego.

Ta sama ustawa dokładnie określa również, komu nie przysługuje świadczenie rodzicielskie. Kosiniakowego nie mogą otrzymać rodzice bądź opiekunowie, którzy dostają zasiłek macierzyński, dodatek do zasiłku rodzinnego, świadczenie pielęgnacyjne czy zasiłek dla opiekuna lub zaprzestali opieki nad dzieckiem w związku z zatrudnieniem albo wykonywaniem innej pracy zarobkowej.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak otrzymać kosiniakowe? Wniosek online i potrzebne dokumenty

Żebyś mógł pobierać kosiniakowe, musisz złożyć w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej odpowiedni wniosek. Online znajdziesz go na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Nie jest specjalnie skomplikowany i wymaga podania danych osobowych — swoich i dziecka lub dzieci oraz podania informacji na temat innych świadczeń, które otrzymujesz. 

Wniosek powinieneś złożyć najpóźniej 3 miesiące od daty narodzin dziecka, a gdy opiekujesz się przysposobionym podopiecznym, masz na to tylko miesiąc. Gdy uda Ci się zmieścić w terminie, otrzymasz wyrównanie za czas do momentu złożenia wniosku. Gdy zrobisz to później, pieniądze dostaniesz tylko za okres od momentu przedłożenia dokumentu.

Przy składaniu wniosku o kosiniakowe osobiście, będziesz musiał mieć ze sobą dowód osobisty i akt urodzenia dziecka. Inne dokumenty nie będą Ci potrzebne. Możesz złożyć go również online, za pośrednictwem strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Do tego będzie Ci potrzebny profil zaufany (można go łatwo założyć na stronie rządowej bądź w banku) lub dowód elektroniczny. Oczywiście musisz dołączyć do wniosku wszystkie wymagane dokumenty.

3. Świadczenie rodzicielskie i inne zasiłki. Kosiniakowe a 500+ i zasiłek dla bezrobotnych

Wiesz już, że kosiniakowego nie dostaniesz, gdy pobierasz zasiłek macierzyński. Inaczej wygląda kwestia z innymi świadczeniami na dziecko — część koliduje z rodzicielskim, a część nie.

Co ważne, świadczenie rodzicielskie nie jest opodatkowane i nie trzeba rozliczać go w PIT. W związku z tym, co miesiąc dostaniesz na rękę 1000 zł. Gdy podejmiesz pracę zarobkową w trakcie otrzymywania kosiniakowego, zostanie obniżone o połowę.

Natomiast zgodnie z polskim prawem jeden opiekun dziecka może otrzymywać tylko jedno ze świadczeń rodzinnych (np. świadczenia rodzicielskiego, pielęgnacyjnego czy rehabilitacyjnego). Ponadto studenci i studentki otrzymujący kosiniakowe, mogą nie dostać stypendium socjalnego lub naukowego. 

Nie ma natomiast prawnych przeszkód, abyś dostawał równocześnie kosiniakowe i 500+ — to po prostu inne rodzaje pomocy, a 500+ należy się wszystkim rodzicom, niezależnie od ich dochodów i innych świadczeń.

Świadczenie rodzicielskie nie koliduje również z zasiłkiem dla bezrobotnych — można otrzymywać oba naraz, jeśli dziecko urodziło się w czasie pobierania zasiłku lub miesiąc po zakończeniu jego wypłat. 

W obu tych sytuacjach nie zmienia się kwota żadnego z zasiłków i świadczeń. Kosiniakowe to zawsze 1000 zł netto. Również w sytuacji, gdy pracujesz na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło i masz stały dochód.

Przeczytaj również: Wniosek o zasiłek macierzyński — wzór ZUS. Jak wypełnić?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o kosiniakowe? Napisz komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Kosiniakowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: