1. Urlopy w Kodeksie pracy: wypoczynkowy, okolicznościowy itp.

Urlopy w Kodeksie pracy: wypoczynkowy, okolicznościowy itp.

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Urlop to według Kodeksu pracy jeden z podstawowych przywilejów każdego pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Prawo do urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, rodzicielskiego i innych rodzajów urlopów jest niezbywalne.

 

W tym artykule przeczytasz, jakie rodzaje urlopów wyróżnia polski Kodeks pracy i w jakim wymiarze. Dowiesz się również, jak wziąć poszczególne urlopy zgodnie z prawem i na jakich zasadach przysługują.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Urlopy pracownicze w Kodeksie pracy

 

Kwestię urlopów pracowniczych i wypoczynkowych regulują art. 152–173 Kodeksu pracy. Każdy zatrudniony na umowę o pracę pracownik ma prawo do wypoczynku i nieprzerwanego, płatnego urlopu.

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i może wynosić 20 lub 26 dni roboczych. Jest płatny w 100% wynagrodzenia pracownika. Za niewykorzystany urlop pracodawca powinien wypłacić Ci ekwiwalent.

 

I chociaż urlop potocznie kojarzy nam się właśnie z wypoczynkiem, Kodeks pracy i inne akty prawne przyznają również inne urlopy — dla rodziców, konkretnych grup zawodowych czy też związane z nagłymi i nieprzewidzianymi sytuacjami życiowymi.

 

Polskie prawo dokładnie określa komu i w jakich warunkach przysługuje dany rodzaj urlopu, jak się o niego ubiegać, ile wynosi wymiar poszczególnych rodzajów urlopów i czy są płatne (i jaka część wynagrodzenia Ci przysługuje). 

 

Jakie urlopy wyróżnia Kodeks pracy? Przeczytaj poniżej:

 

Urlop okolicznościowy

 

Urlop okolicznościowy, zgodnie ze swoją nazwą, przysługuje pracownikom w związku z jakąś okolicznością czy też ważnym życiowym wydarzeniem. Może to być np. ślub (Twój lub Twojego dziecka), narodziny potomka czy pogrzeb w rodzinie.

 

Potrzebujesz więcej informacji na temat urlopów okolicznościowych? Zobacz: Urlop okolicznościowy 2021 [śmierć, ślub, urodzenie dziecka] i Wniosek o urlop okolicznościowy [ślub, śmierć] — wzór.

 

Urlop wychowawczy

 

To najdłuższy urlop, do którego prawo mają rodzice — zarówno matki, jak i ojcowie. Można wziąć go po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (lub ojcowskiego) i rodzicielskiego. 

 

Wszystkie niezbędne informacje na temat urlopu wychowawczego znajdziesz tutaj: Urlop wychowawczy 2021 — wniosek, ile trwa, czy jest płatnyWniosek o urlop wychowawczy 2021: wzór PDF do pobrania i Zasiłek wychowawczy — ile wynosi, dokumenty, wniosek.

 

Urlop na żądanie

 

Jest częścią urlopu wypoczynkowego i bierze się go w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach. W związku z tym możesz zgłosić go do pracodawcy w dniu, w którym potrzebujesz wolnego. 

 

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat: Urlop na żądanie 2021: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek.

 

Urlop wypoczynkowy

 

Czyli ten, który weźmiesz, gdy zamarzą Ci się wakacje nad morzem albo po prostu dłuższy odpoczynek od pracy. 

 

Potrzebujesz informacjo o urlopie wypoczynkowym? Przeczytaj: Urlop wypoczynkowy 2021 — wniosek, kodeks pracy, ile dni i Wniosek o urlop wypoczynkowy 2021: wzór PDF.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Urlop macierzyński

 

Przysługuje mamom nowo narodzonych dzieci. Jego wymiar to 20 tygodni (lub więcej w przypadku ciąży mnogiej). Matki zatrudnione o pracę po porodzie muszą go wykorzystać.

 

Zobacz nasze poradniki na ten temat: Urlop macierzyński 2021 - wniosek, ile trwa, wysokość zasiłku i Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021: wzór PDF.

 

Urlop tacierzyński

 

To potoczna nazwa niewykorzystanej przez matkę części urlopu macierzyńskiego. Może obejmować maksymalnie 6 tygodni. 

 

Przeczytaj też: Urlop tacierzyński: ile trwa, czym różni się od ojcowskiego i Wniosek o urlop tacierzyński 2021 — wzór PDF i porady.

 

Urlop ojcowski

 

To nie to samo, co urlop tacierzyński. Obejmuje zaledwie dwa tygodnie i przysługuje każdemu świeżo upieczonemu tacie na opiekę nad maluchem.

 

Zobacz nasze poradniki na ten temat: Urlop ojcowski 2021: wniosek, ile dni, ile płatny, kto płaci, ZUS oraz Wniosek o urlop ojcowski 2021: wzór [+PDF] i omówienie.

 

Urlop rodzicielski 

 

Tym razem coś i dla mam i dla ojców. Urlop rodzicielski można wziąć po zakończeniu macierzyńskiego. Wynosi 32 tygodnie, a rodzice mogą się nim podzielić.

 

Zobacz: Urlop rodzicielski 2021: ile trwa, ile płatny, dla ojca, wniosek.

 

Urlop bezpłatny

 

Chociaż w Kodeksie pracy znajdziesz informację, że urlop wypoczynkowy i inne rodzaje urlopów zasadniczo są płatne, gdy wyczerpiesz przysługujący Ci wymiar urlopu, możesz wziąć dodatkowe wolne, ale bez pobierania pensji.

 

Przeczytaj też: Urlop bezpłatny 2021: ile dni, dla kogo, co z ubezpieczeniem? i Wniosek o urlop bezpłatny - wzór [+PDF], uzasadnienie.

 

Urlop dla poratowania zdrowia:

 

Przysługuje nauczycielom, którzy przepracowali co najmniej 7 lat i zmagają się z problemami zdrowotnymi w związku ze swoim zawodem. 

 

Zobacz również: Urlop dla poratowania zdrowia — wniosek, jakie choroby, Sabbatical leave — co to znaczy po polsku? Urlop sabatowy oraz Bon turystyczny 2023: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Mam nadzieję, że teraz wszystkie kwestią związane z urlopami są dla Ciebie jasne. Jeśli nie, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: