1. Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2024: wzór PDF

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2024: wzór PDF

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jeśli pracownikowi urodziło się dziecko, przysługuje mu prawo do kilku tygodni urlopu. Musi on jednak złożyć do pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski oraz odpowiednie dokumenty, które potwierdzają narodziny potomka.

Za chwilę zobaczysz dwa wzory wniosków o urlop macierzyński i rodzicielski do pobrania za darmo (w formacie PDF lub DOC). Wyjaśnię Ci również, jak wypełnić oraz kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski — do pracodawcy i ZUS-u.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop macierzyński — wzór [PDF/DOC]

…..………………………………..

(miejscowość, data)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracownika)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracodawcy)

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI 

W związku z narodzinami mojego dziecka ………………………………………….…..…… (imię i nazwisko dziecka) w dniu ……………….……...….…. (data urodzenia dziecka) zwracam się z prośbą o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze ………………. tygodni, począwszy od dnia …………………… (data rozpoczęcia urlopu) do dnia ………………………. (data zakończenia urlopu). 

…………………………………...

(podpis pracownika)

Wzór wniosku o urlop macierzyński możesz pobrać tutaj (w formacie PDF) i tutaj (w formacie DOC).

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski — wzór [PDF/DOC]

…..………………………………..

(miejscowość, data)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracownika)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracodawcy)

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI 

W związku z narodzinami mojego dziecka ………………………………………….…..…… (imię i nazwisko dziecka) w dniu ……………….……...….…. (data urodzenia dziecka) zwracam się z prośbą o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni.

Łącznie wnoszę o urlop w wymiarze 52 tygodni, począwszy od dnia …………………… (data rozpoczęcia urlopu) do dnia ………………………. (data zakończenia urlopu). 

Jednocześnie oświadczam, że drugi rodzic dziecka nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego.

…………………………………...

(podpis pracownika)

Wzór wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski możesz pobrać za darmo, klikając tutaj (format PDF) i tutaj (format DOC).

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

1. Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Według przepisów urlop macierzyński rozpoczyna się najpóźniej w dniu porodu i trwa przez kolejne 20 tygodni. Ale na życzenie matki dziecka może zostać przedłużony o urlop rodzicielski w wymiarze 41 tygodni (z czego matka dziecka może wykorzystać tylko 32 tygodnie, a kolejne 9 musi przypaść ojcu). 

To oznacza, że na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem można przeznaczyć aż 61 tygodni, czyli ponad rok (a im większa liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tym dłuższy wymiar urlopu macierzyńskiego — nawet do 37 tygodni!).

Sam urlop macierzyński jest obowiązkowy — to oznacza, że pracodawca nie może Ci go odmówić, a Ty musisz przeznaczyć na niego minimum 14 tygodni (z pozostałych 6 tygodni możesz rezygnować na rzecz ojca dziecka lub innego członka najbliższej rodziny). 

Mimo to musisz złożyć do pracodawcy wniosek o urlop macierzyński, w którym poinformujesz go o wymiarze i datach planowanego urlopu.

Co istotne — Kodeks pracy dopuszcza możliwość wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przed planowaną datą porodu (w wymiarze nie dłuższym niż 6 tygodni):

Art. 180. § 2. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

§ 3. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru, o którym mowa w § 1.

Ale przepisy nie określają, kiedy należy złożyć wniosek o urlop macierzyński, bo z założenia przysługuje on najpóźniej od dnia porodu. Kodeks pracy podaje jednak termin złożenia u pracodawcy wniosku o urlop rodzicielski: do 21 dni po porodzie.

Wtedy — zgodnie z ustawą z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa — będziesz otrzymywać zasiłek w wysokości 80% pensji za łączny okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jeśli nie zachowasz tego terminu, najpierw będziesz dostawać 100% zasiłku za urlop macierzyński, a potem 60% za urlop rodzicielski.

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski do ZUS?

Jeśli nie jesteś zatrudniona, ale płacisz składki chorobowe, to możesz złożyć wniosek o urlop macierzyński do ZUS-u. Również w tym wypadku musisz to zrobić do 21 dni po porodzie.

Ale jeśli jesteś zarejestrowaną bezrobotną albo pracujesz, ale nie opłacasz składek chorobowych, to zamiast zasiłku macierzyńskiego przysługuje Ci tzw. kosiniakowe.

2. Jak wypełnić wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski?

Wypełnienie wzoru wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski jest bardzo proste. Musisz tylko pamiętać, żeby zalazły się w nim następujące elementy:

 • miejscowość i data sporządzenia wniosku
 • Twoje imię i nazwisko
 • Twoje dane kontaktowe (np. numer telefonu)
 • dane pracodawcy (nazwisko przełożonego, nazwa i adres firmy)
 • imię i nazwisko Twojego dziecka
 • data urodzenia dziecka
 • wymiar planowanego urlopu
 • daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego
 • Twój podpis.

Ponadto do wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski musisz załączyć:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego rodzica dziecka przez okres wskazany w Twoim wniosku.

Zobacz też, jak wpisać urlop macierzyński do CV.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Składasz wniosek o urlop macierzyński i/lub rodzicielski i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu, a ja chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o urlop macierzynski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: