1. Bon turystyczny 2024: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy

Bon turystyczny 2024: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Polski Bon Turystyczny to rządowy program, który miał wesprzeć finansowo polskie rodziny oraz branżę turystyczną, osłabioną skutkami pandemii COVID-19. Bon turystyczny wynosił jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia lub też 1000 zł, jeśli ma ono orzeczenie o niepełnosprawności.

W tym artykule prostymi słowami wyjaśnię Ci, jak działa bon turystyczny oraz do kiedy i gdzie możesz go wykorzystać. Podpowiem Ci również, jak pobrać wniosek o bon turystyczny z ZUS i jak go aktywować, by cieszyć się tańszymi wakacjami dla Twojego dziecka.

W 2024 r. raczej nie będzie już nowego bonu turystycznego. Termin zakończenia płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce minął 31 marca 2023 r. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Bon turystyczny — jak działa i do kiedy można go wykorzystać?

Zasada działania Polskiego Bonu Turystycznego jest prosta. Wystarczy, że aktywujesz bon na platformie usług elektronicznych PUE ZUS. W ten sposób otrzymasz kod obsługi płatności, który musisz okazać, płacąc za usługę hotelarską (najpóźniej w dniu zakwaterowania) albo imprezę turystyczną.

Co istotne, jednym bonem możesz płacić wielokrotnie aż do wyczerpania środków — czyli 500 zł na jedno dziecko (albo 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością).

Bon turystyczny nie jest wypłacany w formie gotówki. Nie można go też wymienić na pieniądze. Jednak — podobnie jak w przypadku świadczenia 500 Plus — bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów.

Bon turystyczny — do kiedy działa?

Polski Bon Turystyczny obowiązywał do 31 marca 2023 roku włącznie. Oznacza to, że tylko do tego dnia można było dokonać płatności przysługującym bonem.

Dotyczy to również rezerwacji i pokrycia kosztów wypoczynku dokonanych przed dniem 31 marca, nawet jeśli usługa zostanie zrealizowana po tym czasie. Oznacza to, że wakacje możesz zamówić i opłacić np. w lutym, ale wybrać się na nie dopiero w sierpniu.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny można wykorzystać wyłącznie na potrzeby dziecka, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 Plus. Według ustawy z dn. 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym, za jego pomocą opłacisz usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie całej Polski. Zaliczają się do nich m.in.:

 • pobyt dziecka w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym
 • zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów
 • wyjazd kolonijny lub półkolonia
 • obóz sportowy
 • obóz harcerski
 • obóz rekreacyjny
 • usługi przewodnickie w miastach i na szlakach górskich
 • przejazdy autokarem
 • rejsy statkiem
 • zajęcia rekreacyjne
 • jednodniowa wycieczka dziecka (bez noclegu).

Jednak za pomocą bonu turystycznego nie zapłacisz np. za obiad w restauracji. W ustawie jest napisane wyraźnie, że muszą to być usługi realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Szczegółową listę placówek, które respektują płatności za pomocą bonu turystycznego, znajdziesz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej pod tym linkiem.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Bon turystyczny — wniosek ZUS. Jak go pobrać i aktywować?

Żeby pobrać bon turystyczny, na ogół nie trzeba składać wniosku do ZUS, a jedynie go aktywować. Aby to zrobić, musisz mieć konto na portalu PUE ZUS.

Żeby się zalogować, będziesz potrzebować profilu zaufanego, dostępu do bankowości elektronicznej, e-dowodu albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego — w takim wypadku całą rejestrację możesz przeprowadzić przez internet. W przeciwnym razie najpierw będziesz musiał pójść do najbliższego oddziału ZUS-u.

Jak pobrać i aktywować bon turystyczny krok po kroku?

 1. Kliknij w ten link i zaloguj się na platformie PUE ZUS.
 2. Wybierz zakładkę Ogólny (w prawym górnym rogu ekranu).
 3. Z menu po lewej stronie kliknij w zakładkę Polski Bon Turystyczny, a następnie Mój bon.
 4. Na ekranie zobaczysz dane dotyczące Twojego bonu turystycznego (m.in. jego obecne saldo). Aby go aktywować, wybierz Aktywuj bon.
 5. Wpisz swój aktualny numer telefonu oraz adres e-mail, przeczytaj klauzulę RODO i ponownie kliknij przycisk Aktywuj bon.

Powyższe kroki zostały też zilustrowane w tym filmiku instruktażowym ZUS.

Wniosek o przyznanie bonu turystycznego należy złożyć tylko wówczas, gdy na koncie ZUS rodzica lub opiekuna dziecka brakuje zakładki Polski Bon Turystyczny, mimo że spełnia on wszystkie kryteria otrzymania świadczenia. Taki wniosek należy złożyć elektronicznie przez e-PUAP albo w wersji papierowej na adres Polskiej Organizacji Turystycznej (ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka). Gotowy wzór wniosku znajdziesz pod tym linkiem.

A jak wykorzystać bon turystyczny?

Kiedy będziesz płacić za wakacyjne usługi, wystarczy, że podasz kod obsługi płatności oraz kod potwierdzający płatność, który otrzymasz SMS-em. A jeśli rachunek będzie wyższy niż wartość bonu turystycznego, pozostałą część kwoty możesz dopłacić gotówką, kartą lub przelewem.

A jeśli chcesz połączyć pracę zawodową z urlopem, przeczytaj nasz poradnik: Workation - co to znaczy, jak znaleźć najlepsze miejsce? Zobacz też: Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Czy korzystałeś już z Polskiego Bonu Turystycznego? Co o nim myślisz? Podziel się swoimi doświadczeniami na naszym forum.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Bon turystyczny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: