1. Wniosek o urlop wypoczynkowy 2024: wzór PDF

Wniosek o urlop wypoczynkowy 2024: wzór PDF

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przydałoby Ci się kilka dni wolnego? Standardową procedurą w większości firm jest napisanie i złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy. Ale jak to zrobić poprawnie? 

W tym artykule znajdziesz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy w PDF (również po urlopie macierzyńskim) do pobrania za darmo. Dowiesz się także, jak wypełnić i kiedy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, by pracodawca chętniej przystał na Twoją prośbę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop wypoczynkowy — wzór PDF

…..........................................

(miejscowość, data)

…..........................................

(imię i nazwisko pracownika)WNIOSEK URLOPOWY
Proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego za rok ..................... w liczbie .................... dni, w terminie od dnia ..................... do dnia .................... 

….......................................... 

(podpis pracownika) Wyrażam zgodę na urlop wypoczynkowy w terminie i wymiarze wskazanym we wniosku. 

 

…..........................................

(podpis osoby upoważnionej)

Powyższy wzór wniosku o urlop wypoczynkowy w PDF możesz pobrać za darmo, klikając w ten link.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

1. Wniosek o urlop wypoczynkowy — kiedy złożyć?

Każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę przysługuje prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, który powinien być coroczny, płatny i nieprzerwany. Wymiar urlopu w zależności od stażu pracy określa Kodeks pracy w art. 154:

Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi: 

1) 20 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat; 

2) 26 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. 

 § 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. 

 § 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.

Kodeks pracy tylko w niektórych przypadkach dopuszcza zamianę przysługujących dni wolnych na ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Dlatego pracodawca ma obowiązek udzielić Ci urlopu w naturze — wystarczy, że odpowiednio wcześnie złożysz do pracodawcy pisemny wniosek o urlop wypoczynkowy i tym samym powiadomisz go o swoich zamiarach.

Przepisy nie precyzują, kiedy należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy — każda firma stosuje własne regulacje w tym zakresie. 

Ale jeśli chcesz dostać wolne, pamiętaj, że Twój urlop nie powinien zaburzać pracy Twojego zespołu, a tym samym całej firmy. Dlatego im dłuższą przerwę planujesz, z tym większym wyprzedzeniem powinieneś złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (wzór)

Wniosek o urlop wypoczynkowy możesz złożyć bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Mówi o tym art. 163 Kodeksu pracy:

Art. 163. § 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika — ojca wychowującego dziecko lub pracownika — innego członka najbliższej rodziny, o którym mowa w art. 1751 pkt. 3, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Jest to wygodne rozwiązanie, dlatego niektóre kobiety się na nie decydują — zwłaszcza że większość z nich rezygnuje z bezpłatnego urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego.

Oto wzór wniosku o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim:

…..........................................

(miejscowość, data)

…..........................................

(imię i nazwisko pracownika)WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYPOCZYNKOWEGO
PO ZAKOŃCZENIU URLOPU MACIERZYŃSKIEGO / RODZICIELSKIEGO*
Proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego za rok ..................... w liczbie .................... dni, w terminie od dnia ..................... do dnia .................... 

Urlop wypoczynkowy zamierzam wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego*, który zakończy się w dniu .................... ….......................................... 

(podpis pracownika) Wyrażam zgodę na urlop wypoczynkowy w terminie i wymiarze wskazanym we wniosku. 

 

…..........................................

(podpis osoby upoważnionej)

* Niepotrzebne skreślić.

Powyższy wzór wniosku o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim możesz pobrać w formacie PDF pod tym linkiem.

2. Jak wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy?

Wypełnienie wniosku o urlop wypoczynkowy jest bardzo proste. Wystarczy, że umieścisz w nim następujące informacje:

  • miejscowość i datę złożenia wniosku
  • Twoje imię i nazwisko
  • liczbę dni urlopu, które chcesz wykorzystać
  • informację, za jaki rok kalendarzowy chcesz wykorzystać urlop
  • dokładne daty pierwszego i ostatniego dnia urlopu (dzień, miesiąc i rok)
  • Twój podpis
  • miejsce na decyzję i podpis pracodawcy.

Na górze dokumentu możesz również umieścić dane pracodawcy (np. imię i nazwisko przełożonego oraz nazwę i adres firmy).

Jeśli natomiast składasz wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, tę informację powinieneś zawrzeć w tytule oraz treści wniosku.

Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że Twoja firma nie ma własnego wzoru wniosku o urlop wypoczynkowy (np. składanego online).

Zobacz też: Bon turystyczny: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy i Wniosek o urlop okolicznościowy [ślub, śmierć] — wzór.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Wypełniasz wniosek o urlop wypoczynkowy i masz więcej pytań? Zadaj mi je na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: