1. Jak zostać ratownikiem medycznym w 2024 r.? Wymagania

Jak zostać ratownikiem medycznym w 2024 r.? Wymagania

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca ratownika medycznego jest bez wątpienia trudna i wymaga ogromnej odpowiedzialności oraz odporności na stres. Na pewno nie jest to zawód dla każdego. Z drugiej jednak strony może dawać ogromną satysfakcję z niesienia pomocy potrzebującym.

Dodatkowo, aby zostać ratownikiem medycznym, trzeba skończyć wymagające studia oraz utrzymywać wysoką formę fizyczną i mieć odpowiednie predyspozycje psychologiczne. 

Jeśli jednak taka ścieżka kariery wydaje Ci się atrakcyjna, trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule przeczytasz, jak zostać ratownikiem medycznym, oraz jak napisać dobre CV dla tego zawodu.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać ratownikiem medycznym? Ścieżka edukacji i wymagania

Na początek warto wspomnieć, że w Polsce jest ogromny deficyt wszystkich zawodów medycznych, również ratowników. To znaczy, że po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie. 

Ale, żeby zostać ratownikiem medycznym, trzeba ukończyć studia, przynajmniej licencjackie (w Polsce lub w Unii Europejskiej) na kierunku ratownictwo medyczne oraz odbyć półroczne praktyki w odpowiedniej placówce. Kwestie te reguluje Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Dodatkowo, od roku akademickiego 2018/2019, aby móc pracować jako ratownik medyczny, trzeba zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego (PERM). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, obejmuje on pytania z następujących gałęzi medycyny: 

 • medycznych czynności ratunkowych
 • medycyny ratunkowej
 • pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy
 • medycyny katastrof
 • anatomii i fizjologii
 • psychiatrii, psychologii i neurologii
 • chorób wewnętrznych
 • chirurgii
 • pediatrii.

W Polsce bardzo wiele uniwersytetów oferuje studia z ratownictwa medycznego, m.in.:

Czy trudno zostać ratownikiem medycznym? Chyba nie. Studia, jak studia. Na politechnice jednym jest trudno, a innym nie. Ważniejsze jest, jak bardzo to chcesz robić i jak długo. Dwadzieścia osób zacznie studia, skończy dziesięć, ale niekoniecznie dlatego, że nie podołają. Rozmyślą się, pójdą gdzieś indziej. Siedmioro podejmie pracę. Trójka może popracuje 3 lata i odejdą. To bardzo ciężki zawód. Wolę mówić prawdę, że jest to praca bardzo wymagająca i kiepsko płatna. Jak będzie w przyszłości? Zobaczymy.

Ponadto, aby zostać ratownikiem medycznym, należy:

 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
 • posiadać stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu
 • wykazać się znajomością języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu i złożyć oświadczenie o następującej treści: „Oświadczam, że władam językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego”.

Jak zostać ratownikiem medycznym bez studiów i bez matury?


Niestety, obecnie nie jest to możliwe. Aby pracować jako ratownik medyczny musisz zdać maturę i skończyć studia licencjackie oraz odbyć praktyki zawodowe i zdać PERM. Nie ma innej drogi.

Wcześniej, do 2013 r., wykształcenie wyższe nie było wymagane — mogłeś wykonywać ten zawód po ukończeniu 2-letniej szkoły policealnej i zdaniu odpowiedniego egzaminu zawodowego. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie cechy i kwalifikacje trzeba posiadać, aby zostać ratownikiem medycznym?

Oczywiście praca to nie tylko wykształcenie i doświadczenie. Aby zostać ratownikiem medycznym, musisz mieć nie tylko odpowiednie kompetencje zawodowe, ale również zdolności interpersonalne oraz cechy charakteru.

Ogólnopolska klasyfikacja zawodów i specjalności wyróżnia m.in. następujące kwalifikacje zawodowe i obowiązki dla ratowników medycznych: 

 • zabezpieczanie osób znajdujących się w miejscu zagrożenia, wypadku, katastrofy
 • udzielanie szybkiej i sprawnej pomocy o charakterze ratowniczym w nagłych stanach zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach
 • planowanie, organizowanie i nadzorowanie działań ratowniczych w miejscu zdarzenia
 • posługiwanie się sprzętem ochrony osobistej
 • ocenianie stopnia utraty przytomności i zabezpieczanie funkcji życiowych nieprzytomnego
 • przeprowadzanie prawidłowo wywiadu dyspozytorskiego
 • przeprowadzanie kontroli leków, materiałów opatrunkowych, środków i sprzętu ratowniczego
 • prowadzenie i gromadzenie dokumentacji udzielonej pomocy
 • wykonywanie na zlecenie kierownika zespołu czynności i zabiegów ratowniczych w stanach zagrożenia życia
 • zapobieganie zakażeniom przez stosowanie zasad aseptyki i antyseptyki. 

Przy pracy ratownika medycznego bardzo ważna jest również dobra kondycja i siła fizyczna, m.in. żeby podnosić i transportować bezpiecznie pacjentów czy po prostu sprawnie udzielać im pierwszej pomocy. 

Ważne może być również prawo jazdy i umiejętność pływania — to daje Ci szersze możliwości znalezienia pracy w zawodzie, np. jako ratownik WOPR czy kierowca karetki. 

Oczywiście, kandydaci na ratowników medycznych muszą również mieć odpowiednie predyspozycje psychologiczne i cechy charakteru. Jest to w końcu praca wymagającą ogromnej odpowiedzialności i silnie związana z pomocą drugiemu człowiekowi.

W pracy ratownika medycznego zdecydowanie najważniejsza jest empatia do ludzi — właściwie chyba tylko. Reszty można się nauczyć. Empatii nie. Albo lubisz ludzi, albo nie. Jeśli ich nie lubisz, to z pewnością ta praca nie jest dla Ciebie.

Ponadto, z pewnością bardzo istotne w tym zawodzie są:

 • umiejętność radzenia sobie ze stresem
 • umiejętności komunikacyjne
 • odpowiedzialność
 • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych
 • opanowanie i spokój, nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach
 • współpraca z zespołem
 • wyrozumiałość, cierpliwość i życzliwość
 • dyspozycyjność do pracy w weekendy i święta
 • dokładność i staranność
 • chęć rozwoju i zdobywania nowych kompetencji
 • wysoka kultura osobista.

A gdy już wybierzesz i skończysz studia, pozostaje Ci zacząć szukać pracy — a żeby ją dostać, potrzebujesz CV i listu motywacyjnego. Jak je przygotować? Przeczytaj następną część artykułu.

3. Jak napisać CV i list motywacyjny, żeby zostać ratownikiem medycznym?

Ze względu na ogromny deficyt ratowników medycznych, tak naprawdę nie jest trudno dostać pracę w szpitalu czy przychodni. Jednak i tak będziesz musiał przygotować CV i inne dokumenty aplikacyjne. Oto kilka porad, które z pewnością ułatwią Ci to zadanie. 

Przy pisaniu CV ratownika medycznego tak naprawdę na niewiele trzeba zwracać uwagę, właściwie prawie na nic. Jest taki deficyt medyków na rynku, że standardy CV prawie nikogo nie interesują. Dodatkowo osoby, które czytają CV, nie zawsze wiedzą, jak ono powinno wyglądać. Natomiast koniecznie trzeba pamiętać o zgodzie na przetwarzanie danych na potrzeby rekrutacji.

Na początku kariery, aby zostać ratownikiem medycznym, przy pisaniu CV bez doświadczenia, warto przede wszystkim podkreślić swoje wykształcenie — jak już wiesz, bez niego nie ma szans na zatrudnienie.

Pamiętaj, aby koniecznie napisać, w jakich latach studiowałeś, na jakiej uczelni, a także podać uzyskany tytuł (licencjat bądź magister) oraz wspomnieć o zdanym egzaminie PERM.

Dlatego w podsumowaniu zawodowym w CV (czyli krótkiej sekcji z najważniejszymi informacjami, którą umieszcza się na samej górze dokumentu) również warto wspomnieć o swojej ścieżce edukacji.

Musisz również oczywiście wymienić swoje kompetencje. Nie zapomnij o umiejętnościach miękkich — jak już wiesz, są bardzo ważne w tej pracy. Jeśli ukończyłeś dodatkowe kursy czy szkolenia związane z zawodem, również wpisz je do CV

Gdy masz już za sobą kilka lat pracy, w CV starannie opisz swoje doświadczenie zawodowe — wymień krótko swoje codziennie obowiązki. Pamiętaj też, aby stworzyć tzw. CV chronologiczne — a więc najświeższe miejsce pracy podać na górze tej sekcji. 

Każde curriculum vitae, niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz, powinno być dostosowane do oferty pracy i wymagań pracodawcy. Nie wysyłaj masowo tych samych dokumentów aplikacyjnych — do pracy w państwowym szpitalu potrzebujesz trochę innych kompetencji niż do pracy w prywatnej przychodni. 

Nie zapomnij też o klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych — bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji

Jeśli chcesz dodatkowo zaimponować przyszłemu pracodawcy, wraz z życiorysem zawodowym wyślij list motywacyjny. Pamiętaj, żeby nie powielać w nim słowo w słowo informacji z CV. Napisz, dlaczego chcesz zostać ratownikiem medycznym i dlaczego zależy Ci na zatrudnieniu w miejscu, do którego aplikujesz. 

Zobacz też: Jak zostać trenerem personalnym krok po kroku?, Jak zostać podologiem w Polsce? Uprawnienia, kursy i Jak zostać lekarzem (np. medycyny estetycznej)? Wymagania.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać ratownikiem medycznym, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac ratownikiem medycznym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: