1. Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.? Porady

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praca psychoterapeuty wymaga empatii i ogromnej odpowiedzialności, ale jednocześnie może być ogromnym źródłem satysfakcji. W końcu wiąże się przede wszystkim z pomocą i poprawianiem jakości życia innych. 

W związku z tym najczęściej droga do zawodu terapeuty jest długa, pełna wyzwań i wymaga poświęceń. Jeśli jednak czujesz, że odnajdziesz się w takiej pracy, jesteś w idealnym miejscu. 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać psychoterapeutą, jakie studia i kursy trzeba skończyć, aby móc pracować w tym zawodzie. Dowiesz się również, jakie cechy i umiejętności powinien mieć dobry terapeuta oraz jak napisać CV, żeby dostać atrakcyjne zatrudnienie. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać psychoterapeutą? Wymagane studia i kursy

W Polsce zawód psychoterapeuty nie jest prawnie regulowany, chociaż wiele organizacji i osób uważa, że ustawa jest niezbędna, ponieważ wszystkie profesje związane ze zdrowiem psychicznym to zawody zaufania publicznego. 

Dlatego też nie ma jednej ścieżki do zostania psychoterapeutą, a na rynku jest wiele kursów — przy czym część z nich trwa dość krótko i może budzić wątpliwości, czy ich absolwent rzeczywiście będzie w stanie skutecznie pomagać osobom w kryzysach, czy po prostu zmagającym się z problemami psychicznymi. 

Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na realnej pomocy innym i zdobyciu wiedzy zgodnej z obowiązującym stanem nauki, warto rozważyć szkołę psychoterapii, najlepiej rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne

Przy czym, aby móc rozpocząć naukę w większości szkół psychoterapii należy ukończyć studia magisterskie — ale nie musi być to koniecznie psychologia. Zalecane są jednak kierunki związane z naukami społecznymi, jak pedagogika, socjologia czy resocjalizacja. 

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem do zostania psychoterapeutą, jest odbycie własnej terapii. Dlaczego? Specjaliści w dziedzinie uważają, że jest to niezbędne, aby nauczyć się radzić sobie z własnymi emocjami oraz nie projektować ich na pacjentów. 

W związku z tym wielu terapeutów podlega tzw. superwizji, czyli regularnej pracy z innym terapeutą, która ma pomóc radzić sobie z wyzwaniami w codziennej pracy z pacjentami. 

Zanim jednak wybierzesz ścieżkę edukacji, musisz też zastanowić się, w jakim nurcie psychoterapeutycznym chciałbyś pracować — to istotne, ponieważ każdy z nich przyjmuje inną metodologię pracy i podejścia do pacjentów. 

Oto krótkie wyjaśnienie, na czym polega część nurtów psychoterapeutycznych:

  • psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) — wychodzi z założenia, że spora część problemów psychicznych bierze się z niezdrowych i zniekształcających schematów myślenia oraz zachowania, których da się oduczyć i dzięki temu ulżyć cierpieniu. Badania pokazują, że terapia w tym nurcie jest skuteczna, m.in. w leczeniu zaburzeń lękowych, przewlekłego stresu oraz bulimii.
  • psychoterapia psychodynamiczna — wywodzi się z freudowskiej psychoanalizy i zakłada, że problemy natury psychologicznej biorą się z nieświadomych konfliktów wewnętrznych, które głównie powstają w dzieciństwie. Opiera się przede wszystkim na silnej relacji pacjenta z terapeutą. Zgodnie z badaniami sprawdza się przy leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania, niektórych zaburzeń lękowych i psychosomatycznych.
  • psychoterapia integracyjna — łączy w sobie techniki i teorię różnych nurtów terapeutycznych, tak aby jak najlepiej dopasować leczenie do pacjenta. 
  • psychoterapia systemowa — zakłada, że każdy człowiek żyje w systemie — np. rodzina może być systemem — i to on właśnie najsilniej wpływa na nasze zachowania i emocje. Często wykorzystywana jest w terapii par i terapii rodzin.

Oczywiście nie jest powiedziane, że przy danym zaburzeniu pomoże tylko jeden z nurtów psychoterapeutycznych. Analizy pokazują, że często o skuteczności psychoterapii bardziej decyduje relacja między terapeutą a pacjentem niż konkretna metodologia. 

Nurtów psychoterapeutycznych jest znacznie więcej, a wyżej wymienione również często dzielą się na bardziej specyficzne podejścia. Dlatego, jeśli chcesz zostać psychoterapeutą, musisz zrobić bardzo porządny research na ten temat i wybrać metodę terapii, która najbardziej Ci odpowiada. 

Powinieneś też wiedzieć, że rozpoczęcie pracy jako psychoterapeuta wymaga bardzo wiele czasu i sporych nakładów finansowych. Po pierwsze, należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie, a następnie szkołę psychoterapii, która również trwa kilka lat i sporo kosztuje (czasami nawet do kilkudziesięciu tysięcy). W wielu szkołach wymagane jest również odbycie praktyk, np. w szpitalu czy przychodni. Dodatkowo własna terapia to również niemały wydatek. 

Na pewno wiesz też, że ze względu na specyfikę pracy terapeuty, m.in. kontakt z pacjentami, ciągłą pracę emocjonalną, stres i odpowiedzialność za innych, w tym zawodzie bardzo ważne są specyficzne umiejętności i cechy charakteru. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie cechy i umiejętności trzeba mieć, żeby zostać psychoterapeutą? 

Chociaż każdy dobry psychoterapeuta musi mieć szeroką wiedzę psychologiczną i znać techniki pracy terapeutycznej, w tym zawodzie niezbędne również są umiejętności interpersonalne i kompetencje miękkie

Umiejętności, które pomogą Ci zostać psychoterapeutą to m.in.

  • szeroka wiedza psychologiczna
  • umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy
  • przeprowadzanie wywiadu z pacjentem
  • dobór odpowiednich technik terapeutycznych
  • prowadzenie psychoedukacji.

Cechy charakteru i osobowości ważne w tym zawodzie to m.in.

  • empatia
  • umiejętność aktywnego słuchania, bez wydawania sądów
  • odpowiedzialność
  • cierpliwość
  • asertywność i umiejętność stawiania granic
  • chęć niesienia pomocy
  • zdolności analityczne i obserwacji
  • introspekcja i świadomość własnych emocji
  • zdolności komunikacyjne
  • wysoka kultura osobista i etyka pracy.

A gdy już zdobędziesz odpowiednią wiedzę i ukończysz szkołę lub kurs, przyjdzie pora na szukanie zatrudnienia. Do tego zaś potrzebujesz profesjonalnego CV

3. Jak napisać CV, żeby zostać psychoterapeutą?

Chociaż wielu psychoterapeutów, przede wszystkim doświadczonych, otwiera prywatne praktyki, na początku drogi zawodowej na pewno łatwiej będzie Ci znaleźć pracę w centrum psychoterapeutycznym czy ośrodku świadczącym tego typu usługi.

Jak napisać CV, żeby zostać psychoterapeutą? Tak jak w każdym życiorysie zawodowym, na górze powinno znaleźć się tzw. podsumowanie zawodowe, czyli kilkuzdaniowa sekcja, w której wpiszesz najważniejsze informacje o sobie — swoje kluczowe kompetencje i kwalifikacje.

W CV psychologa bądź psychoterapeuty warto również podkreślić swoje wykształcenie i ukończone kursy oraz szkolenia. W końcu wiedza i profesjonalne przygotowanie do pracy w tym zawodzie to Twoje najważniejsze atuty, które muszą znaleźć się w curriculum vitae

Koniecznie więc zwróć uwagę na wymagania z oferty pracy! Idealne CV to takie, w którym kandydat pokaże, że spełnia oczekiwania przyszłego pracodawcy.

Jeśli przygotowujesz dokumenty aplikacyjne, gdy nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, w CV postaraj się podkreślić swoje cechy charakteru i umiejętności miękkie. Warto również wpisać wszystkie wolontariaty i praktyki zawodowe

W sekcji z doświadczeniem w CV koniecznie dokładnie opisz swoje obowiązki zawodowe z poprzednich miejsc pracy. Jeśli pracujesz z pacjentami z konkretnymi zaburzeniami i masz ekspertyzę w tym temacie, również warto podkreślić to w curriculum vitae

Chociaż obecnie niewielu pracodawców wymaga listów motywacyjnych, możesz dołączyć go do CV — to daje Ci możliwość bardziej szczegółowej prezentacji swojej kandydatury oraz pokazanie swojej pasji do pomagania innym. 

Przeczytaj też nasz poradnik: Jak zostać psychologiem? Studia i ścieżki kariery.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać psychoterapeutą? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac psychoterapeuta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.25  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: