1. Jak zostać prawnikiem w Polsce krok po kroku? Porady

Jak zostać prawnikiem w Polsce krok po kroku? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Eleganckie, drogie garnitury, przeszklone wieżowce i absolutny brak skrupułów albo szlachetna praca pro bono i klepanie biedy — taką wizję profesji prawnika zobaczymy w popularnych amerykańskich serialach, np. W garniturach czy Sprawie idealnej.

I chociaż życie to nie bajka ani serial, prawo to bardzo popularny kierunek studiów i marzenie naprawdę wielu osób, również w Polsce. Prawników wciąż otacza nimb prestiżu, a wielu adwokatów in spe kusi wizja potencjalnie wysokich zarobków. 

W tym artykule przeczytasz, jak zostać prawnikiem. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat studiów prawniczych i dalszych możliwych ścieżek kariery. Dowiesz się również, jakie kompetencje są niezbędne w tym zawodzie i jak napisać skuteczne CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać prawnikiem w Polsce? Ile trwają studia?

Krótka piłka — musisz po prostu skończyć studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra. Nie da się zostać prawnikiem bez studiów. 

Studia prawnicze, inaczej niż większość kierunków w Polsce, są jednolite, a nie dwustopniowe. To znaczy, że trwają łącznie 5 lat i kończą się obroną pracy magisterskiej — po drodze nie ma licencjatu. 

W Polsce prawo można studiować na naprawdę wielu uczelniach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Według rankingu Perspektywy najwyżej oceniane są.:

I na tym właściwie mogłaby skończyć się ta część artykułu — prawnikiem zostaje każda osoba, która uzyskała tytuł magistra i skończyła prawo. Ale studia te oferują wiele możliwości rozwoju i wybór naprawdę różnych ścieżek kariery. 

Po pierwsze, po uzyskaniu tytułu możesz próbować zdać egzamin i dostać się na aplikację. To pozwala na wyspecjalizowanie się w konkretnej dziedzinie i zdobycie prawa do wykonywania jednego z zawodów prawniczych.

W Polsce masz do wyboru następujące aplikacje prawnicze, które trwają odpowiednio:

  • adwokacką (3 lata)
  • radcowską (3 lata)
  • sędziowską (3 lata)
  • prokuratorską (3 lata)
  • komorniczą (2 lata)
  • notarialną (3,5 roku)
  • legislacyjną (1 rok)
  • rzecznikowską (3 lata)
  • kuratorską (1 rok).

Po zakończeniu nauki i zajęć praktycznych w ramach aplikacji musisz przystąpić do egzaminu, aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Wszystkie aplikacje i egzaminy zawodowe prawnicze są w Polsce płatne

Szczegółowe informacje na temat egzaminów na aplikacje oraz egzaminów zawodowych (a także przykładowe pytania) znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Bez aplikacji oczywiście też możesz pracować w zawodzie, m.in. jako prawnik w korporacji czy kancelarii. Co więcej, w wielu profesjach (np. agentów nieruchomości) znajomość prawa naprawdę się przydaje.

Już w trakcie studiów warto wybrać sobie najbardziej interesującą dziedzinę prawa i się w niej rozwijać — to pozwoli Ci na szybkie wyspecjalizowanie się i łatwiejsze znalezienie pracy po zdobyciu wykształcenia. 

I chociaż biegła znajomość prawa jest absolutnie niezbędna, prawnikom przydadzą się również inne kompetencje, o których przeczytasz w kolejnej części tego artykułu.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie cechy i umiejętności są potrzebne, żeby zostać dobrym prawnikiem?

Na pewno nie raz słyszałeś, że studia prawnicze są bardzo trudne. Nie ulega wątpliwości, że wymagają systematycznej pracy, samozaparcia i dobrej pamięci — w końcu każdy prawnik musi świetnie znać przepisy. 

Poza tym aby zostać prawnikiem, na pewno przydadzą Ci się następujące kompetencje i cechy charakteru:

  • umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce
  • znajomość słownictwa branżowego
  • umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami
  • dyskrecja (prawnicy są objęci tajemnicą zawodową)
  • empatia
  • stała chęć nauki i poszerzania własnych kompetencji
  • umiejętność uczenia się
  • umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów
  • lojalność i nienaganna etyka pracy
  • zdolność wzbudzania zaufania
  • zdolności komunikacyjne
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem i presją
  • umiejętności negocjacyjne i perswazji.

Jeśli planujesz robić aplikację i np. zostać prokuratorem, dokumenty aplikacyjne nie będą Ci potrzebne — do pracy w wymiarze sprawiedliwości zostaje się mianowanym. Ale przy innych ścieżkach kariery prawniczej musisz wiedzieć, jak napisać CV. Dlatego zapraszam Cię do następnej części artykułu.

3. Jak napisać CV, żeby zostać prawnikiem?

Jaka jest najważniejsza cecha każdego prawnika? Skuteczność. Nikt nie będzie chciał zatrudnić osoby, która nie potrafi wykorzystać swojej wiedzy i ekspertyzy w praktyce oraz nie ma na koncie sukcesów zawodowych. 

To oczywiście nie znaczy, że nie masz szans na atrakcyjne zatrudnienie, jeśli nie przepracowałeś 15 lat oraz nie zgromadziłeś imponującego portfolio klientów i wygranych spraw. Kluczem do sukcesu będzie po prostu dobre CV prawnika, w którym przekonująco przedstawisz swoje kompetencje zawodowe.

Co ważne — nie ma prawników, którzy znają się na wszystkich działkach prawa. Dlatego szukając pracy, celuj w firmy poszukujące specjalistów od konkretnych zagadnień. A gdy już znajdziesz interesującą ofertę pracy, postaraj się zaprezentować jako kompetentny kandydat, którego zatrudnienie przyniesie pracodawcy wymierne korzyści. Jak to zrobić?

Przede wszystkim wyeksponuj swoje mocne strony i specjalistyczną wiedzę — najlepiej już na samym początku CV, czyli w profilu osobistym. Jest to krótka, kilkuzdaniowa sekcja życiorysu zawodowego, w której przedstawiasz swoje najważniejsze umiejętności, cel zawodowy, osiągnięcia i dotychczasową drogę zawodową.

Możesz pochwalić się w niej długim doświadczeniem i zawodowymi sukcesami. Warto również od razu napisać, w czym się specjalizujesz i w jakiej branży dotychczas pracowałeś. W ten sposób zachęcisz rekrutera do dalszej lektury Twojego curriculum vitae.

Pisząc CV, pamiętaj też o starannym i szczegółowym opisaniu swojego doświadczenia zawodowego. Podaj firmy, w których pracowałeś oraz daty zatrudnienia, a następnie (najlepiej w punktach) przedstaw zakres swoich obowiązków. Najlepiej tak, by pokazać pracodawcy, że wykonywałeś już zadania podobne do tych na stanowisku, o które się ubiegasz, i szybko wdrożysz się w nowe środowisko.

Nie musisz jednak martwić się, gdy piszesz pierwsze CV albo CV bez doświadczenia. Od tego są sekcje z umiejętnościami i wykształceniem. Postaraj się wyeksponować swoje najważniejsze kwalifikacje zawodowe, również kompetencje miękkie i zdolności interpersonalne — zwłaszcza te, które znajdziesz w wymaganiach w ofercie pracy.

W CV warto również pochwalić się ukończonymi kursami i szkoleniami. To pokaże pracodawcy, że chętnie się rozwijasz i zdobywasz nową wiedzę. Pamiętaj też, aby w sekcji z doświadczeniem w CV podać staże, praktyki i wolontariaty, szczególnie te związane z zawodem prawnika. 

W stopce CV koniecznie wstaw klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji oraz dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Wraz z CV możesz wysłać list motywacyjny. To świetna okazja do szerszego opisu swojej drogi zawodowej, planów rozwoju kariery i dodatkowych informacji, które nie zmieściły się w CV. Dzięki temu łatwiej przekonasz pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. 

Przeczytaj też: Jak zostać adwokatem krok po kroku? Wymagania i porady i Jak zostać rzeczoznawcą [majątkowym, samochodowym]?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać prawnikiem? Zostaw komentarz pod tym artykułem — chętnie Ci odpowiem i pomogę!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac prawnikiem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.4  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: