1. Certyfikat angielski [FCE, IELTS, CAE, TOEFL]: o egzaminach

Certyfikat angielski [FCE, IELTS, CAE, TOEFL]: o egzaminach

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Certyfikat angielski to dobry sposób, by udowodnić swoje kompetencje językowe. Jeśli wpiszesz do CV certyfikat FCE, IELTS lub inny, wypadniesz wiarygodniej od innych kandydatów. Ale inny egzamin powinna zdać osoba, która wybiera się na studia za granicą, a inny ta, która pracuje w międzynarodowej firmie.

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak określić swój poziom znajomości angielskiego i który certyfikat językowy warto wybrać. Podpowiem Ci też, ile kosztują i jak wyglądają egzaminy Cambridge i innych cenionych ośrodków. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie certyfikat z angielskiego.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Zobacz też inne nasze poradniki, które mogą Cię zainteresować:

1. Certyfikat angielski a poziom znajomości języka obcego

Certyfikat z angielskiego potwierdza Twoją znajomość języka obcego na określonym poziomie. O stopniu zaawansowania najczęściej świadczy sama nazwa certyfikatu (np. FCE to egzamin na poziomie średniozaawansowanym wyższym, a CAE — na zaawansowanym).

Jednak w celu uproszczenia komunikacji na terenie Unii Europejskiej zwykło się określać poziom zaawansowania języka według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). W tym systemie znajomość języka obcego opisuje się na 6-stopniowej skali:

 • A1 (Beginner)— poziom początkujący
 • A2 (Elementary/Pre-intermediate) — poziom podstawowy
 • B1 (Intermediate) — poziom średniozaawansowany
 • B2 (Upper-intermediate) — poziom średniozaawansowany wyższy
 • C1 (Advanced) — poziom zaawansowany
 • C2 (Nearly native-speaker level) — poziom zaawansowany wyższy, prawie native speaker.

Zatem litera A określa poziom początkujący, B — średniozaawansowany, a C — zaawansowany. Każde z tych oznaczeń ma określone wymagania, które obejmują rozumienie, mówienie i pisanie w danym języku obcym. Taką skalę możesz więc śmiało wykorzystać np. w sekcji CV Umiejętności (ale o tym później).

Co istotne, większość egzaminów zdaje się na maksymalnie określonym poziomie znajomości angielskiego. W praktyce oznacza to, że nawet najlepszy wynik egzaminu FCE (czyli na poziomie B2) nie sprawi, że automatycznie uzyskasz poziom C1.

2. FCE, CAE, CPE, IELTS, TOEFL — który certyfikat z języka angielskiego wybrać?

No dobrze — ale jaki certyfikat z angielskiego warto wybrać? Żeby podjąć słuszną decyzję, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. W jakim celu potrzebuję certyfikatu z angielskiego?
 2. Gdzie chcę go złożyć?
 3. Na jakim poziomie zaawansowania chcę zdać egzamin?
 4. Kiedy mój certyfikat straci ważność?

A to najpopularniejsze certyfikaty z angielskiego:

 • FCE (First Certyficate in English)
 • CAE (Certyficate in Advanced English)
 • CPE (Certyficate of Proficiency in English)
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
 • PET (Preliminary English Test)
 • KET (Key English Test)
 • IELTS (International English Language Testing System).

Wyposażony w tę wiedzę powinieneś rozważyć, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeżeli np. chcesz studiować w Wielkiej Brytanii, powinieneś zdać egzamin IELTS, FCE albo CAE lub CPE (o ile bardzo dobrze znasz język angielski). Z kolei w Stanach Zjednoczonych bardziej przyda Ci się egzamin TOEFL. Ale jeśli interesuje Cię tylko język biznesowy, lepiej rozważyć mniej znane certyfikaty EFB lub TOEIC.

Typowy egzamin składa się z pięciu części:

 • reading (czytanie)
 • use of English (test leksykalno-gramatyczny)
 • writing (pisanie)
 • listening (czytanie)
 • speaking (mówienie).

Język angielski jest dziś podstawą komunikacji międzynarodowej, dlatego na rynku jest dostępnych wiele certyfikatów. Oto najpopularniejsze z nich.

Certyfikat z angielskiego na B2 — egzamin FCE

FCE to inaczej First Certificate English. Ten certyfikat potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie B2, czyli średniozaawansowanym wyższym.

Egzamin FCE obejmuje czytanie ze zrozumieniem, pisanie, test z gramatyki, mówienie i słuchanie. Trwa on 3 i pół godziny, a można się na niego zapisać w jednym z autoryzowanych centrów Cambridge. Koszt certyfikatu FCE wynosi od 625 do 645 zł i jest on ważny dożywotnio.

Certyfikat językowy FCE nie zwalnia Cię z matury z angielskiego. Jest jednak honorowany na studiach (również jako zaliczenie zajęć językowych). Obejmuje on także wystarczający poziom znajomości języka, by pochwalić się nim w CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Certyfikat z angielskiego na C1 — egzamin CAE

Chcesz zdać język angielski na poziomie C1? Możesz wybrać certyfikat CAE, czyli Certificate in Advanced English. Egzamin trwa prawie 4 godziny i kosztuje od 645 do 665 zł. Podobnie jak w przypadku innych certyfikatów wydawanych przez Cambridge, jest ważny bezterminowo.

CAE otwiera Ci drogę do awansu w pracy i studiowania za granicą. Taki certyfikat umożliwia Ci też nauczanie języka angielskiego w szkole. Ten poziom świadczy bowiem o wysokim stopniu zaawansowania językowego.

Certyfikat z angielskiego na C2 — egzamin CPE

CPE — czyli Certificate of Proficiency in English — to certyfikat angielski Cambridge na poziomie C2. Jest ważny dożywotnio, a koszt jego uzyskania waha się od 700 do 720 zł. I choć jest jest on mniej popularny niż FCE lub CAE, można go zdawać na terenie całej Polski przez okrągły rok. Całość trwa około 4 godzin.

Z certyfikatem CPE możesz zostać nauczycielem języka, pracować lub studiować za granicą, prowadzić negocjacje biznesowe i zostać menedżerem w międzynarodowej korporacji. Ten dyplom dowodzi, że językowo nie odstajesz od rodzimych użytkowników angielskiego.

Do egzaminu CPE warto podejść jeszcze z innego powodu — nawet jeśli uzyskasz ocenę niższą niż C (czyli uzyskasz od 55% do 59% punktów), otrzymasz niemal równie cenny certyfikat CAE, czyli na poziomie C1.

Certyfikat IELTS

IELTS to inaczej International English Language Testing System. Jest to najpopularniejszy na świecie test sprawdzający poziom języka angielskiego. Istnieje kilka jego rodzajów:

 • IELTS Academic — dla przyszłych studentów w kraju anglojęzycznym
 • IELTS General Training — dla osób, które chcą pracować lub podjąć naukę w kraju anglojęzycznym na poziomie niższym niż uniwersytecki
 • IELTS for UK Visas and Immigration (w wersji Academic lub General Training) — dla tych, którzy potrzebują wizy, aby studiować, pracować lub mieszkać w Wielkiej Brytanii
 • IELTS Life Skills (A1 lub B1) — dla osób, które muszą złożyć w agencji UK Visas and Immigration wniosek o wizę dla rodziny osoby osiedlonej (poziom A1) albo o pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony lub obywatelstwo (poziom B2).

Egzamin IELTS trwa około 3 godzin i można go zdać w 9 oficjalnych ośrodkach British Council na terenie całej Polski. Ceny testów wahają się od 730 do 910 zł. Certyfikat IELTS jest ważny przez 2 lata.

Certyfikat TOEFL

TOEFL — czyli Test of English as a Foreign Language — to najstarszy na świecie certyfikat językowy z angielskiego, wydawany przez amerykańską organizację Educational Testing Service. Jest popularny głównie w USA, ale akceptują go ośrodki na całym świecie.

Egzamin trwa 4 godziny i kosztuje 205 dolarów (około 765 zł). Nie posiada części ustnej. Można go zdać stacjonarnie lub online (jako TOEFL iBT). W zależności od liczby uzyskanych punktów, zdający ma szansę otrzymać certyfikat TOEFL na poziomie od A1 do C2. Jest on ważny przez 2 lata.

Zdanie egzaminu TOEFL uprawnia m.in. do prowadzenia badań naukowych, otrzymania wizy, podjęcia studiów lub pracy w kraju anglojęzycznym.

Certyfikat z angielskiego biznesowego [LCCI, ETS, Cambridge]

Na rynku istnieją też certyfikaty językowe, które sprawdzają angielski biznesowy. Taki dyplom przyda Ci się m.in. w karierze zawodowej za granicą. 

Oto najpopularniejsze angielskie certyfikaty tego typu:

 • EFB (English for Business) — egzamin organizowany na pięciu poziomach zaawansowania przez London Chamber of Commerce and Industry (LCCI), certyfikat jest ważny przez 5 lat
 • TOEIC (Test of English for International Communication) — certyfikat wydawany przez Educational Testing Service na okres 2 lat, przygotowany z myślą o pracownikach międzynarodowych firm
 • BEC (Business English Certificate) — egzamin Cambridge organizowany na trzech poziomach trudności, certyfikat jest ważny bezterminowo
 • TOLES (Test of Legal English Skills) — certyfikat Uniwersytetu Cambridge dla branży prawniczej, który bada znajomość słownictwa branżowego.

3. Jak wpisać certyfikat angielski do CV?

Znasz już swój poziom angielskiego, zdałeś egzamin i dostałeś certyfikat? Teraz wystarczy, że napiszesz o tym w CV.

Znajomość języka obcego to jedna z kluczowych kompetencji na rynku pracy. Dlatego koniecznie uwzględnij je w podsekcji CV Umiejętności specjalistyczne. Postaraj się, by ta informacja była widoczna już na pierwszej stronie Twojego curriculum vitae — dzięki temu pracodawca łatwiej ją zauważy.

Swój poziom znajomości angielskiego możesz opisać na dwa sposoby: słownie (np. język angielski — poziom zaawansowany) lub za pomocą skali CEFR (np. język angielski — poziom C1). W kreatywnym CV możesz dodatkowo pokusić się o zobrazowanie umiejętności na wykresie lub poprzez odpowiednie dla CV ikony — oczywiście pod warunkiem, że pozostałe kompetencje wyróżnisz w ten sam sposób.

Swój angielski certyfikat uwzględnij również w sekcji CV Kursy i szkolenia. W tym celu podaj pełną nazwę dokumentu i datę jego uzyskania. Możesz to zrobić w następujący sposób:

Kursy i szkolenia

 • 10.2019 — Certificate in Advanced English (CAE)

A jeśli język angielski jest w Twojej pracy kluczowy, wspomnij o nim również w sekcji CV Podsumowanie i cele zawodowe (nazywanej też rubryką CV O mnie). W Polsce większość kandydatów wciąż pomija ten element CV, więc łatwo zyskasz nad nimi przewagę!

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Masz więcej pytań na temat certyfikatów z angielskiego? A może już zdałeś egzamin i chciałbyś podzielić się doświadczeniem? Zostaw swój komentarz na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Certyfikat angielski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.56  (9 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: