1. Praktyki studenckie — zasady, podanie i mail o praktyki [wzór]

Praktyki studenckie — zasady, podanie i mail o praktyki [wzór]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Praktyki studenckie to jeden z kluczowy etapów nauki. Dzięki nim możesz poznać specyfikę danej branży i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Idź na praktyki do dobrej firmy, a Twoja kariera nabierze tempa.

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie szukać ofert praktyk studenckich i jakie formalności musisz spełnić. Zobaczysz też wzór podania o praktyki studenckie. Skorzystaj z tych porad, a bezboleśnie przejdziesz przez ten etap swoich studiów.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czym są praktyki studenckie? Zasady oraz obowiązki pracodawcy, uczelni i studenta

Odbycie praktyk studenckich to niezbędny element zaliczenia studiów — taki sam jak kolokwia czy egzaminy. Mówi o tym § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 19 grudnia 1960 r. w sprawie praktyk studentów szkół wyższych:

Praktyki studenckie stanowią nieodłączną część programu nauczania i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu równorzędnie z innymi zajęciami obowiązkowymi.

Ich zadaniem jest m.in. poznanie środowiska pracy, nauka umiejętności zawodowych oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej zdobytej na studiach. W końcu to trening czyni mistrzawedług badań im częściej powtarzamy to samo zadanie, tym szybsi i dokładniejsi jesteśmy.

Dlatego nie warto zastanawiać się, jak załatwić praktyki studenckie na lewo. Bo choć to doświadczenie nie sprawi, że osiągniesz mistrzostwo w swojej dziedzinie, może być ku temu dobrym początkiem.

Praktyki studenckie — zasady

Według rozporządzenia jednorazowo praktyka może trwać maksymalnie rok. Minimalny czas pracy w ramach praktyk studenckich określi Twoja uczelnia. Przykładowo, może on wynosić 15, 20 lub nawet 40 dni roboczych (po 8 godzin pracy każdy). Praktyki studenckie możesz też odbyć w ramach pracy zawodowej, wolontariatu albo własnej działalności gospodarczej i współpracy B2B.

Aby rozpocząć praktyki studenckie, musisz mieć:

 • skierowanie na praktyki studenckie od uczelni
 • ważne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
 • ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
 • umowę o praktyki studenckie — dwustronną (np. między uczelnią a pracodawcą) lub trójstronną (między Tobą, uczelnią i pracodawcą).

Ubezpieczenia na praktyki studenckie musisz przekazać pracodawcy najpóźniej pierwszego dnia praktyk. Niektóre szkoły pokrywają koszty ich zakupu (więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie praktyk).

Wzór umowy o praktyki studenckie znajdziesz m.in. na stronie biura karier swojej uczelni.

Zwykle praktyki zawodowe są bezpłatne. Tylko niewielki odsetek firm oferuje płatne praktyki studenckie — a jeśli tak się zdarzy, ta informacja z pewnością zostanie zamieszczona w ofercie praktyk.

Jak zaliczyć praktyki studenckie?

Żeby zaliczyć praktyki studenckie, musisz złożyć do dziekanatu wniosek o zaakceptowanie dziennika praktyk. Do gotowego wniosku powinieneś załączyć:

 • egzemplarz umowy o praktyki studenckie
 • zaświadczenie o odbyciu praktyk od pracodawcy
 • wypełniony dziennik praktyk.

Wzór dzienniczka praktyk dostaniesz od swojej uczelni. Zwykle wpisuje się w nim daty, miejsca i tematy zajęć praktycznych oraz zakres prac wykonywanych danego dnia (wraz z ilością godzin). Dziennik powinien być również podpisany przez Twojego opiekuna praktyk.

Czy praktyki studenckie wpisuje się w CV?

Jak najbardziej. Na początku ścieżki zawodowej dobrze jest wpisać nawet krótkie okresy pracy do swojego CV. Informację o praktykach uwzględnij w sekcji Doświadczenie zawodoweCV dla studenta zwykle nie zawiera zbyt wielu informacji, więc warto pokazać pracodawcy, że pierwsze kroki w karierze masz już za sobą.

Podobnie zrób z każdą inną pracą dla studenta, np. stażem i wolontariatem w CV. Pominięcie tych pierwszych doświadczeń jest częstym błędem w CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Praktyki studenckie — gdzie szukać ofert?

Poszukiwanie praktyk studenckich zacznij od biura karier swojej uczelni. Jeśli wybierzesz pracodawcę, który podpisał ze szkołą umowę o praktyki studenckie, unikniesz wielu formalności (np. pisania podania czy listu motywacyjnego na praktyki studenckie).

Jeśli jednak nie imponują Ci oferty praktyk na Twojej uczelni, możesz poszukać ich samodzielnie:

 • na stronach z ofertami pracy (np. OLX, Pracuj.pl)
 • na targach pracy (np. Joicon, Absolvent Talent Days, CareerExpo)
 • przez LinkedIn (wyszukując osoby decyzyjne, np. HR managerów)
 • pisząc maila o praktyki studenckie.

Oczywiście, czasami nawet dobre CV, list motywacyjny i krótkie podanie o pracę nie wystarczą, by dostać się na praktyki. Jeśli dana firma akurat nie poszukuje praktykantów ani stażystów, musisz liczyć się z odmową.

Dlatego nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę — im staranniej wybierzesz ofertę praktyk, tym lepsze będziesz miał nastawienie do pracy w przyszłości i zyskasz więcej umiejętności, które potem zamieścisz w CV.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

3. Podanie i mail o praktyki studenckie — wzór

Szukasz praktyk studenckich na własną rękę? Razem z CV wyślij do pracodawcy podanie o przyjęcie na praktyki studenckie. Pamiętaj, że pracodawcy nie mają czasu na czytanie długich dokumentów, dlatego ogranicz się do 1 strony A4.

Podanie o praktyki studenckie powinno zawierać:

Zobacz, jak wygląda poprawny wzór podania o praktyki studenckie:

Podanie o praktyki studenckie — wzór

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmyPODANIE O PRZYJĘCIE NA PRAKTYKĘSzanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktykę zawodową w Państwa firmie.

Obecnie studiuję na ………………………. [wpisz nazwę uczelni] na kierunku: ……………… [wpisz kierunek] ze specjalizacją: ……………………………………….... [wpisz specjalizację],

w ten sposób zdobywając niezbędną wiedzę merytoryczną.

Podczas praktyki chcę nauczyć się wykorzystywać wiedzę zdobytą na studiach w środowisku

zawodowym. Mam nadzieję, że Państwa firma da mi taką możliwość.

Wierzę, że zdobyta przeze mnie wiedza umożliwi mi właściwe wykonywanie powierzonych obowiązków. Szybko się uczę i jestem entuzjastycznie nastawiony do pracy, co gwarantuję przekuć w pełne zaangażowanie zarówno w rozwój Państwa firmy, jak i własny.

W załączniku przesyłam swoje CV. Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

Powyższy wzór możesz skopiować do Worda, uzupełnić, zapisać w formacie PDF i wysłać do pracodawcy mailem razem z CV.

Mail o praktyki studenckie — wzór

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na ……………..…... [wpisz liczbę]-godzinną praktykę zawodową przewidzianą programem moich studiów.

Jestem studentem ………………...….. [wpisz nazwę uczelni] na kierunku ……………….. [wpisz kierunek] ze specjalizacją ………….………………. [wpisz specjalizację]. W Państwa firmie mam nadzieję nauczyć się m.in. ……………...………………….. [wpisz umiejętności]. Wierzę, że moje zaangażowanie pozwoli mi dobrze wykonywać powierzone obowiązki.

Do maila załączam swoje CV oraz podanie o przyjęcie na praktykę.

Z poważaniem

Twoje imię i nazwisko

Zobacz też, jak napisać CV absolwenta liceum oraz list motywacyjny do promotora

Masz dodatkowe pytania związane z zaliczeniem praktyk studenckich? A może uważasz, że taki obowiązek nie ma sensu? Chętnie poznam Twoją opinię — zostaw ją w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praktyki studenckie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.16  (38 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: