1. Praca sezonowa: za granicą (m.in. w Niemczech) i w Polsce

Praca sezonowa: za granicą (m.in. w Niemczech) i w Polsce

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podjęcie pracy sezonowej to dobry pomysł, jeśli chcesz zarobić dodatkowe pieniądze i masz wolny czas. W konkretnych okresach w roku (np. w czasie wakacji) możesz znaleźć bardzo wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia na krótki czas.

W tym artykule przeczytasz, jak wyglądają kwestie prawne związane z pracą sezonową. Dowiesz się również, gdzie szukać ofert pracy za granicą i w Polsce oraz zobaczysz, co można robić w ramach takiej formy zatrudnienia.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak wygląda praca sezonowa za granicą i w Polsce?

Pracy sezonowa to każda forma zatrudnienia związana z konkretnym okresem w roku kalendarzowym (np. porą roku albo świętem) i rosnącą aktywnością danych przedsiębiorstw. Wiele biznesów zarabia dużą część swojego dochodu właśnie w takim „specjalnym” czasie.

Bardzo wiele propozycji pracy sezonowej znajdziesz podczas wakacji, gdy turystyczne miejscowości przeżywają oblężenie i rośnie popyt na konkretne usługi — rozrywkę, gastronomię, zakwaterowanie itp. 

Inne popularne prace sezonowe wiążą się z okresem zbiorów owoców i warzyw. Na pewno masz znajomych, którzy wyjechali na letnie miesiące na truskawki i wrócili z kilkoma dodatkowymi tysiącami w kieszeni.

Co ważne, ponieważ taka forma zatrudnienia jest ograniczona czasowo, możesz liczyć jedynie na umowę z datą zakończenia świadczenia usługi lub stosunku pracy. Może to być umowa o pracę na czas określony, umowa zlecenie lub umowa o dzieło. 

W polskim prawie nie znajdziesz specjalnych regulacji związanych stricte z sezonowym zatrudnieniem, chyba że podjąć je chcą cudzoziemcy — muszą wtedy uzyskać zezwolenie na pracę sezonową. Co ważne, zgodnie z prawem, mogą wykonywać ją nie dłużej niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Drugim wyjątkiem są sezonowe zbiory. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, właściciel gospodarstwa może zatrudniać do pracy sezonowej na podstawie tzw. umowy o pomocy przy zbiorach.

Taka forma współpracy dotyczy zbiorów chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Łącznie w ramach takiej umowy można pracować przez 180 dni w roku. Co ważne, ten typ zatrudnienia nie jest regulowany w Kodeksie pracy.

Oczywiście, w większości przypadków, aby dostać pracę sezonową musisz napisać CV i czasami również list motywacyjny. Dlatego zobacz, jak napisać CV do pracy sezonowej.

2. Praca sezonowa za granicą — gdzie pojechać i szukać ofert?

Sezonowa praca za granicą to dla wielu osób kusząca okazja, aby zarobić dodatkowe pieniądze w wolnym czasie, zwłaszcza że najwięcej ofert będzie obejmowało okres wakacyjny i okres zbiorów (które w wielu wypadkach się pokrywają).

Co ważne, do części prac sezonowych poza Polską nie jest potrzebna znajomość języka urzędowego danego kraju — chociaż ułatwi to z pewnością kontakt z pracodawcą i załatwienie wielu formalnych spraw. 

Jeśli chcesz dostać pracę sezonową za granicą, a nie znasz języka kraju, do którego wyjeżdżasz, przygotuj CV po angielsku i list motywacyjny do pracy sezonowej również w tym języku.

Dodatkowo, za granicą znajdziesz też łatwo pracę sezonową z zakwaterowaniem — i to za darmo. Pracodawcy często oferują dach nad głową na czas świadczenia usług (np. przy zbiorach lub w hotelu). 

Tak jak w Polsce, oferty prac sezonowych za granicą najczęściej dotyczą branży turystycznej w okresie wakacyjnym oraz pomocy przy zbiorach regionalnych warzyw i owoców lub też prostych prac fizycznych — w magazynach i na produkcji. 

Ofert pracy sezonowej za granicą jest sporo! Możesz szukać ich na popularnych polskich job-boardach (OLX, Jooble, Poloniusz, Praca Info) lub na portalach, które publikują tylko zagraniczne ogłoszenia, np. Europa-Jobs. Zajrzyj również na stronę Praca Sezonowa 24, gdzie znajdziesz dedykowaną zakładkę z ofertami z całej Europy. 

Praca sezonowa — Niemcy 2024

Niemcy to bardzo popularna destynacja dla Polaków, którzy szukają pracy sezonowej — jest w końcu blisko, a dojazdy nie zajmują bardzo dużo czasu. Najwięcej ofert w tym kraju dotyczy zbiorów szparagów, truskawek, pomidorów i ogórków.

Jeśli szukasz pracy sezonowej w Niemczech, koniecznie zobacz dostępne oferty na tej stronie

Praca sezonowa — Norwegia 2024

W Norwegii również znajdziesz możliwość podjęcia pracy sezonowej przy zbiorach, w turystyce (tu jednak pewnie potrzebna będzie znajomość języków), opiece nad osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami. Jeśli szukasz ofert w tym kraju, kliknij tutaj.

Szwajcaria — praca sezonowa 2024

W Szwajcarii jest zdecydowanie mniej pracy sezonowej niż w Niemczech czy Norwegii. Możesz jednak zawsze poszukać zatrudnienia do prac fizycznych w magazynach czy na produkcji albo, w trakcie wakacji, w branży turystycznej.

Praca sezonowa w Holandii 2024

W Holandii (a właściwie w Niderlandach) pracownicy sezonowi są potrzebni głównie przy zbiorach owoców, warzyw i kwiatów, lub do pracy fizycznej. Oferty znajdziesz tutaj i tutaj.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Praca sezonowa w Polsce

Nie chcesz lub nie możesz wyjechać z kraju, ale chciałbyś podjąć pracę sezonową? Nie martw się, w Polsce również możesz znaleźć atrakcyjne oferty tego typu zatrudnienia w naprawdę wielu regionach kraju i na różnych stanowiskach.

W Polsce, tak jak za granicą, możesz szukać tymczasowego zajęcia przy zbiorach owoców, warzyw i kwiatów lub w ramach pracy fizycznej — w magazynach, zakładach produkcyjnych albo na budowie.

Praca sezonowa nad morzem

Jeśli byłeś kiedyś nad morzem w zimie i jesienią, na pewno masz wspomnienia pustych plaż i opustoszałych miasteczek. Natomiast późną wiosną i latem te same miejsca zamieniają się w tętniące życiem ośrodki turystyczne — a to oznacza szerokie możliwości podjęcia pracy sezonowej.

Hotele, pensjonaty i domy wczasowe potrzebują latem pracowników obsługi — np. recepcjonistek i pokojówek. Restauracje i bary będą poszukiwały kelnerów i barmanów. Pracy sezonowej nad morzem możesz również szukać w lokalnych sklepach, budkach z lodami, goframi i innymi przekąskami albo na statkach wycieczkowych.

A jeśli masz jakieś dodatkowe uprawnienia, np. ratownika wodnego albo opiekuna młodzieży, możesz pracować przy koloniach, zorganizowanych wyjazdach i wycieczkach albo na kąpielisku.

Wielu nadmorskich pracodawców oferuje pracę sezonową z zakwaterowaniem. W tym przypadku będziesz musiał pewnie trochę bardziej pomęczyć się z szukaniem atrakcyjnych ofert, ale nie jest to niemożliwe i z pewnością pomoże Ci zarobić więcej pieniędzy, bo odpadną opłaty za mieszkanie.

Gdzie szukać pracy sezonowej nad morzem? Przeglądaj największe Polskie job-boardy: (OLX, Indeed czy Jooble) albo serwisy dedykowane zatrudnieniu na wakacje nad Bałtykiem np. Letnik.pl.

Jeśli to Cię nie satysfakcjonuje, spróbuj po prostu szczęścia w Google — wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę odpowiednie frazy. Możesz również zaglądnąć na grupy na Facebooku, m.in. Sezonowa praca nad morzem albo Praca nad morzem, praca na wakacje, praca sezonowa OFERTY CAŁA POLSKA.

Praca sezonowa w dużym mieście

Chociaż Bałtyk jest jednym z najpopularniejszych kierunków wczasowych Polaków, w dużych miastach w innych regionach kraju również nie brakuje pracy sezonowej. W końcu one również przyciągają ogrom turystów.

W większych miastach latem bez problemu znajdziesz pracę w usługach: w gastronomii, w hotelu czy w punktach informacji turystycznej, a może nawet w muzeum czy w wesołym miasteczku.

Sprawdzaj koniecznie lokalne grupy na Facebooku dla szukających zatrudnienia i przeglądaj portale z ofertami (możesz filtrować wyniki, tak aby pokazały Ci się tylko ogłoszenia dla danego miasta).

I, ponownie, wykorzystaj Google’a. Wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak praca sezonowa Kraków, praca sezonowa Warszawa, praca sezonowa Lublin, Wrocław, Katowice itd. na pewno znajdziesz coś interesującego.

4. Praca sezonowa dla nieletnich

W Polsce praca nieletnich jest bardzo silnie uregulowana prawnie. Podjąć ją mogą jedynie osoby, które ukończyły 15. rok życia. Ponadto muszą ukończyć co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu zatrudnianego.

To oczywiście nie znaczy, że nie masz szansy znaleźć atrakcyjnej pracy sezonowej dla nieletnich. Zatrudnienie w większości usług spokojnie może spełniać kryteria wymagane do zatrudniania osób, które jeszcze nie ukończyły 18 lat.

Jak szukać pracy sezonowej dla nieletnich? Korzystaj z job-boardów, grup na Facebooku (zarówno poświęconych ofertom dla uczniów, jak i dedykowanym pracy w sezonie) i wyszukiwarek internetowych. 

Przed podjęciem zatrudnienia sezonowego sprawdź dokładnie pracodawcę i dowiedz się, czy warunki, które oferuje, są zgodne z prawem i nie chce, żebyś pracował na czarno.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pracy sezonowej? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca sezonowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: