Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca Holandia - jak znaleźć i o czym pamiętać? Oferty
Piszą o nas:
Atrakcyjne zarobki, dobra opieka socjalna, duża liczba ofert pracy stałej i sezonowej — to tylko część powodów, dla których Polacy wybierają pracę w Holandii (a właściwie w Królestwie Niderlandów).
I mimo że koszty życia są tam stosunkowo wysokie, to przejrzyste prawo pracy, zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i możliwość szybkiego wyjazdu nadal przyciągają do pracy tysiące osób rocznie.
Dlatego w tym artykule podpowiem Ci, jak znaleźć legalną pracę w Holandii. Dowiesz się, w jakich branżach pojawia się najwięcej ofert oraz co musisz wiedzieć o warunkach życia i pracy na miejscu.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Te poradniki też mogą Cię zainteresować:
1. Praca Holandia — dla kogo i jak wygląda?
Według Eurostatu w marcu 2025 roku stopa bezrobocia w Holandii wynosiła 3.9% — to niewiele. Jednak inne dane wskazują, że Niderlandy i tak borykają się z niedoborem pracowników w wielu sektorach — m.in. w inżynierii, IT i opiece zdrowotnej. A to oznacza, że lokalna gospodarka pilnie potrzebuje pracowników z zagranicy.
Oto zawody, w których obecnie najłatwiej o pracę w Holandii:
- opiekun osób starszych
- opiekun medyczny
- pielęgniarka
- kierowca samochodów dostawczych
- kierowca autobusu
- inżynier
- specjalista IT
- informatyk
- pracownik techniczny
- pracownik produkcyjny
- budowlaniec
- spawacz
- pracownik szklarni lub hali (praca przy kwiatach)
- kucharz.
Aby jednak dostać pracę w Holandii, kluczowe jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Holenderscy pracodawcy zwracają dużą uwagę na praktyczne umiejętności kandydatów. A w wielu branżach — zwłaszcza medycznej, technicznej i inżynieryjnej — dobrze jest je potwierdzić odpowiednimi kursami i certyfikatami.
Holandia słynie z dobrze zorganizowanego rynku pracy i wysokiego poziomu ochrony socjalnej. Legalna praca w tym kraju oznacza automatyczny dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego, składek emerytalnych, a także świadczeń socjalnych w razie choroby czy utraty pracy. Na wielu czekają też różne benefity pracownicze.
Trzeba jednak pamiętać, że praca za granicą to nie tylko korzyści, ale również wyzwania. W Holandii dużą wagę przykłada się do samodzielności, efektywności, punktualności, komunikatywności i własnej inicjatywy — nie musisz znać niderlandzkiego/flamandzkiego na poziomie zaawansowanym, ale pracodawca będzie oczekiwał od Ciebie współpracy i dostosowania się do potrzeb firmy. Holenderska kultura pracy jest stosunkowo bezpośrednia, a relacje zawodowe mniej hierarchiczne niż np. w Polsce — być może będziesz musiał do tego przywyknąć.
Praca Holandia — zarobki
Zarobki w Holandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Od 1 stycznia 2025 roku ustawowa minimalna stawka godzinowa wynosi 14,06 euro (dla wszystkich pracowników w wieku 21 lat i starszych). Jeśli więc pracujesz na pełen etat, zarobisz co najmniej 562 euro brutto tygodniowo i około 2250 euro miesięcznie. Co ciekawe, najniższa krajowa w Holandii jest waloryzowana co 6 miesięcy: 1 stycznia i 1 lipca.
Oczywiście, możesz zarobić znacznie więcej — wszystko zależy od branży i konkretnego pracodawcy. Weź jednak pod uwagę, że koszty życia w Holandii również są dość wysokie.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

2. Oferty pracy w Holandii — też z zakwaterowaniem, bez języka i dla par
Szukasz pracy w Holandii od zaraz? Wiele ofert pracy znajdziesz w internecie — również z zakwaterowaniem, dla par i bez konieczności znajomości języka niderlandzkiego.
Jeśli wyjeżdżasz do pracy po raz pierwszy i brakuje Ci doświadczenia, możesz skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy — o ile widnieje ona w Krajowym Rejestrze Zatrudnienia (KRAZ). Dzięki temu bezpiecznie znajdziesz pracę w firmie, która Cię nie oszuka.
Natomiast rządową instytucją, która odpowiada za rynek pracy i zatrudnienie, jest UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) – czyli holenderski Instytut Programów Świadczeń Pracowniczych. Na oficjalnej stronie agencji znajdziesz informacje o przepisach i aktualne oferty pracy w Holandii.
A jeśli wolisz szukać zatrudnienia na własną rękę, możesz skorzystać z następujących serwisów:
Wypróbuj też dedykowane grupy na Facebooku:
- Polacy w Holandii
- Polacy w Niderlandach
- Praca w Holandii — Ogłoszenia
- Praca Holandia
- Aktualne oferty pracy w Holandii
- Praca — Holandia — Ogłoszenia
- Praca Holandia — tylko sprawdzone oferty pracy w Holandii.
Możesz też po prostu wpisać interesujące Cię frazę w Google — np. „praca Holandia dla par”, „praca w Holandii od zaraz”, „praca Holandia bez języka”, „praca Holandia z zakwaterowaniem” albo „praca w Holandii dla kobiet”. Jednak zdecydowanie lepiej jest poszukać ofert pracy w Niderlandach na dedykowanych stronach. Tam możesz dokładnie określić swoje kryteria (w tym lokalizację, branżę czy poziom doświadczenia) i otrzymać bardziej trafne wyniki.
3. Jak dostać pracę w Holandii krok po kroku?
Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mogą pracować w Holandii bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Do legalnego zatrudnienia wystarczą Ci:
- ważny dowód osobisty lub paszport, który należy mieć zawsze przy sobie
- numer BSN (odpowiednik polskiego PESEL) — nadawany po rejestracji w urzędzie gminy
- ubezpieczenie zdrowotne (musisz je wykupić w ciągu 4 miesięcy od przyjazdu)
- kod DigiD, czyli podpis elektroniczny do kontaktu z urzędami w Niderlandach
- dokumenty, które potwierdzają Twoje kwalifikacje zawodowe
- CV w języku angielskim lub flamandzkim (niekiedy także list motywacyjny)
- referencje od wcześniejszych pracodawców (opcjonalnie).
Jeśli planujesz mieszkać w Holandii dłużej niż 4 miesiące, musisz się zameldować w lokalnym urzędzie gminy (gemeente). Zameldowanie jest niezbędne do otrzymania numeru BSN, który z kolei jest wymagany do podpisania umowy o pracę, otwarcia konta w banku czy wizyty u lekarza.
W Holandii obowiązuje system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego — a to oznacza, że każdy pracownik ma obowiązek posiadać podstawową polisę (basisverzekering). Jeśli przebywasz w Królestwie Niderlandów tymczasowo, w ramach delegacji, możesz przez krótki czas korzystać z karty EKUZ, jednak tylko w ograniczonym zakresie.
Podstawowe informacje na temat holenderskiego prawa pracy — w tym umów, okresu próbnego i bezpieczeństwa — znajdziesz w oficjalnym Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Już wiesz, jak wygląda legalna praca w Holandii i gdzie jej szukać. Powodzenia! A jeśli ten artykuł Ci się spodobał, oceń go, klikając gwiazdkę obok.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praca holandia
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV LiveCareer
Podobne artykuły

Letter of application for a job: zwroty, przykłady i wzór
Zobacz profesjonalny wzór letter of application po angielsku. Poznaj przykładowe zwroty i dowiedz się, co napisać w application letter, by szybciej dostać pracę.

Praca sezonowa: za granicą (m.in. w Niemczech) i w Polsce
Dowiedz się, na czym polega praca sezonowa. Przeczytaj, gdzie szukać zatrudnienia w sezonie, zarówno za granicą, jak i w Polsce, m.in. nad morzem.

Praca na wakacje 2025: dla młodzieży, nieletnich, za granicą
Przeczytaj, jak znaleźć pracę na wakacje za granicę i w Polsce. Dowiedz się, na jakich zasadach można zatrudnić nieletnich i młodzież do pracy wakacyjnej.
Piszą o nas: