1. Jak zostać podologiem w Polsce w 2024? Uprawnienia, kursy

Jak zostać podologiem w Polsce w 2024? Uprawnienia, kursy

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podologia to w Polsce na razie dość niszowa dziedzina, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. A w związku z tym zapotrzebowania na takich specjalistów na rynku pracy rośnie.

W tym artykule przeczytasz, jak zostać podologiem w Polsce. Dowiesz się, jakie wymagania trzeba spełniać oraz jakie kursy skończyć, aby móc wykonywać ten zawód. Dowiesz się również, jakie cechy charakteru i umiejętności Ci się przydadzą oraz jak napisać skuteczne CV. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać podologiem w Polsce?

W 2021 r. zawód podologa został wpisany do ogólnopolskiej klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Co to znaczy? Aby zostać podologiem, musisz spełnić odpowiednie warunki. Wskazano je w rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 27 stycznia 2021 r.

Zgodnie z rozporządzeniem, najważniejszym wymaganiem jest ukończenie odpowiedniej szkoły. Bo chociaż jest to zawód na granicy medycyny, nie trzeba mieć wykształcenia lekarskiego ani dyplomu z żadnych studiów wyższych.

Szkolenia na podologów organizuje bardzo wiele szkół policealnych. Oferty bez problemu znajdziesz w internecie. Musisz mieć ukończone 18 lat i szkołę średnią (nie trzeba zdać matury) oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki w zawodzie podologa.

Po ukończeniu szkoły policealnej — zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym zajęcia mogą odbywać się w trybie dziennym lub zaocznym — będziesz musiał zdać państwowy egzamin zawodowy, który organizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. 

Składa się on z dwóch części — pisemnej i praktycznej (zadania wyznaczonego przez egzaminatora). Żeby uzyskać pozytywny wynik, należy zdobyć co najmniej 50% punktów z części pisemnej i 75% z praktycznej. Szczegółowe informacje na temat egzaminu i przykłady zadań znajdziesz pod tym linkiem.

Jednak szkoła branżowa to nie jedyna droga kształcenia do zawodu podologa. Możesz również ukończyć studia z kosmetologii (licencjackie albo magisterskie) ze specjalnością z podologii lub, jeśli masz już wykształcenie wyższe, studia podyplomowe z tej dziedziny.

Oczywiście, wiedza i praktyczne umiejętności to nie wszystko. Jak w każdym zawodzie, podolodzy także muszą mieć odpowiednie kompetencje miękkie i cechy charakteru. Jakie? Przeczytaj kolejną część artykułu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie cechy i umiejętności są potrzebne, aby zostać podologiem?

Z jednej strony, praca podologa wiąże się ze specjalistyczną wiedzą z różnych dziedzin okołomedycznych i umiejętnościami praktycznymi (np. obsługą sprzętu do zabiegów), a z drugiej — z nieustannym kontaktem z klientami oraz współpracą z innymi profesjonalistami, m.in. lekarzami.

Dlatego żeby zostać podologiem, musisz mieć naprawdę wiele różnych umiejętności. Na pewno potrzebne będą Ci:

  • doskonała znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
  • umiejętność poprawnej dezynfekcji narzędzi
  • wiedza z zakresu anatomii, dermatologii, ortopedii, fizjoterapii, diabetologii
  • zdolności manualne i precyzja
  • umiejętność prowadzenia diagnostyki
  • umiejętność obsługi narzędzi, np. frezarki
  • Znajomość obsługi programów komputerowych, w tym do analizy statycznej i kinetycznej stóp
  • umiejętność wykonywanie zabiegów podologicznych, m.in. zakładanie klamer ortonyksyjnych i tamponad
  • umiejętność wykonywania rekonstrukcji paznokci i zabiegów pielęgnacyjnych
  • umiejętność przekazywania klientom wiedzy z zakresu profilaktyki.

Wiedzę i umiejętności praktyczne oczywiście zdobędziesz na kursie lub studiach. Ale w tym zawodzie prawie tak samo potrzebne są zdolności interpersonalne, m.in.:

  • wysoka kultura osobista i empatia
  • umiejętność nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z pacjentami
  • umiejętność współpracy z innymi specjalistami i praca w zespole
  • rozwinięte umiejętności komunikacyjne
  • wyrozumiałość i życzliwość
  • dokładność i staranność
  • opiekuńczość
  • odpowiedzialność
  • cierpliwość
  • odporność na stres.

A gdy już zdobędziesz niezbędne kwalifikacje zawodowe, przyjdzie pora na szukanie pracy. W tym celu będziesz potrzebować profesjonalnego CV. Jak je napisać? Zobacz kolejną część artykułu.

3. Jak napisać CV, żeby zostać podologiem?

Dobre CV ma za zadanie przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Dlatego w życiorysie zawodowym spróbuj pokazać, że spełniasz większość wymagań podanych w ofercie pracy. 

Skoro by zostać podologiem, niezbędne jest ukończenie szkoły bądź studiów, koniecznie wpisz tę informację do swojego CV. Pracodawca na pewno chce wiedzieć, że posiadasz kluczowe kompetencje do pracy.

Informację o swoim wykształceniu branżowym możesz wpisać już na samej górze dokumentu — w profilu zawodowym, czyli sekcji CV, w której podaje się najważniejsze informacje o swoich kwalifikacjach.

Pisząc CV podologa, wymień starannie swoje umiejętności — zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie (spójrz na wymagania podane w ofercie pracy). Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli piszesz CV bez doświadczenia czy też pierwsze CV — w takim wypadku musisz pokazać pracodawcy, że chociaż stawiasz dopiero pierwsze kroki w zawodzie, będziesz dobrze i starannie wypełniał swoje obowiązki. 

Opisując w CV doświadczenie zawodowe, przedstaw też listę obowiązków z poprzednich miejsc pracy. Chodzi o to, aby rekruter wiedział, że swoje umiejętności potrafisz wykorzystać w praktyce. 

W curriculum vitae warto również wpisać swoje wykształcenie — zwłaszcza gdy jest ono stricte związane z zawodem. Dlatego też w tej sekcji możesz podać ukończone kursy i szkolenia, a także informację o zdanym egzaminie zawodowym czy dyplomie ze studiów.

W stopce CV nie zapomnij dodać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego pracodawca nie będzie mógł otworzyć Twojego CV i zaprosić Cię na rozmowę rekrutacyjną.

A jeśli chcesz zrobić naprawdę dobre wrażenie, wraz z CV możesz wysłać list motywacyjny. To świetna okazja do szerszej autoprezentacji i przekonania pracodawcy, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania o zawód podologa? Koniecznie zostaw komentarz pod tym artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac podologiem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: