Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Dostałeś zatrudnienie w nowej firmie i chciałbyś jak najszybciej zakończyć stosunek pracy z obecnym pracodawcą? Możesz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron.
W Kodeksie pracy, w art. 30. § 1 pkt 1 nazywa się to rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron, bo w praktyce w tym przypadku nie wypowiada się umowy, a ustala z pracodawcą warunki odejścia z firmy, na które obie strony muszą się zgodzić.
Brzmi skomplikowanie? W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron. Zobaczysz też (i pobierzesz w PDF) wzór pisma, które powinieneś napisać w takiej sytuacji.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Warszawa, 04.08.2021
Krzysztof Skowron
Stanowisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Katarzyna Bogdanowska
Manager działu IT
NewIdeasProgramming
ul. Sienna 7
00–111 Warszawa
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu 12.12.2017 r. pomiędzy Krzysztofem Skowronem a NewIdeasProgramming na mocy porozumienia stron. Jako termin rozwiązania umowy proponuję dzień 12.08.2021 r.
Z poważaniem
(Podpis pracownika)
(Miejsce na podpis pracodawcy)
Klikając w ten link, pobierzesz powyższy wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron w PDF. W dalszej części artykułu przeczytasz, co musi znaleźć się w takim dokumencie.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to formalny dokument (jak podanie o pracę, podanie o przedłużenie umowy o pracę czy pismo o przejście na emeryturę), który składa jedna ze stron stosunku pracy — pracownik lub pracodawca — gdy chce go zakończyć na wspólnie ustalonych zasadach.
W wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika lub pracodawcę muszą znaleźć się następujące informacje:
Ani pracownik, ani pracodawca nie muszą podawać powodu rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron — żeby decyzja o zakończeniu stosunku pracy była wiążąca, ważne jest tylko, aby zaproponowane warunki odpowiadały i jednemu, i drugiemu.
Jeśli w wypowiedzeniu umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik nie zaproponuje terminu rozwiązania stosunku pracy, pismo będzie nieważne, a mówiąc językiem prawniczym — w tym przypadku porozumienie nie wiąże stron.
Ponadto taki dokument nie jest niezbędny, żeby zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązać umowę — wypowiedzenie ustne również będzie wiążące. Natomiast zawsze lepiej dmuchać na zimne i przygotować odpowiednie pismo. Gdy jako pracownik tego nie zrobisz, może dojść do nieporozumienia i zostaniesz posądzony o porzucenie pracy.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Kwestię rozwiązania umów o pracę (i tylko o pracę, bo wypowiedzenie umowy zlecenia i o dzieło reguluje Kodeks cywilny) jasno określa art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Według prawa umowę można wypowiedzieć na cztery sposoby:
Dlatego też prawnie nie mówi się o wypowiedzeniu umowy o pracę za porozumieniem stron — bo w tym przypadku najczęściej nie zachowuje się okresu wypowiedzenia i ani pracodawca, ani pracownik de facto nie wypowiada umowy, a wspólnie zgadzają się na zakończenie stosunku pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia to najczęstszy sposób zakończenia współpracy. W tej sytuacji pracownik lub pracodawca składa wypowiedzenie. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi podać powód wypowiedzenia (w przeciwieństwie do wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron).
Bez okresu wypowiedzenia, ale jednocześnie bez porozumienia stron, pracownik może wypowiedzieć umowę, gdy pracodawca dopuści się złamania praw pracowniczych (np. mobbingu).
Z kolei w przypadku pracownika taki typ wypowiedzenia umowy stosuje się, gdy dopuści się on ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków — np. popełni w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, (jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem) lub ze swojej winy straci uprawnienia konieczne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Takie wypowiedzenie umowy ma skutek natychmiastowy i potocznie nazywa się zwolnieniem dyscyplinarnym.
Co jeszcze warto wiedzieć? Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą odrzucić rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i nie zgodzić się na zaproponowane warunki. Jednocześnie porozumienie można zawrzeć wspólnie i razem wypracować warunki odejścia pracownika z firmy.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron można złożyć w każdej chwili — nie ma tu żadnego ograniczenia związanego z terminami. Możesz to zrobić, będąc na urlopie albo zwolnieniu chorobowym. Jedynym warunkiem rozwiązania stosunku pracy w tym przypadku jest zgoda obu zainteresowanych stron.
W ten sposób możesz wypowiedzieć zarówno umowę o pracę na czas określony, jak i umowę o pracę na czas nieokreślony i na okres próbny.
Ponadto jeśli odpowiednio uzgodnisz warunki rozwiązania umowy o pracę, będziesz mógł zakończyć współpracę praktycznie od razu. Lub, jeśli bardziej Ci to odpowiada, w zaproponowanym przez siebie terminie.
Wypowiedzenie umowy o pracę na mocy porozumienia stron zazwyczaj jest bardzo korzystne i sprawdzi się, jeśli właśnie przeszedłeś proces rekrutacji na nowe stanowisko i chciałbyś zacząć nową pracę jak najszybciej.
Zobacz też: Aneks do umowy o pracę — wzór. Zmiana wynagrodzenia i etatu i Outplacement — co to znaczy po polsku? Definicja i przykłady.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę!
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Wypowiedzenie umowy o prace za porozumieniem stron
Średnia:
Piszą o nas: