Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Skończył Ci się macierzyński lub rodzicielski i planujesz wziąć urlop wychowawczy. Nie wiesz jednak dokładnie, jakie są zasady i co trzeba zrobić, żeby zgodnie z Kodeksem pracy (i w spokoju ducha) przejść na taki urlop.
W tym artykule przeczytasz, ile trwa urlop wychowawczy, czy jest płatny i co zrobić, żeby go wziąć oraz inne kluczowe informacje na ten temat. Znajdziesz również poprawny wzór wniosku o urlop wychowawczy.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Miejscowość, data
Dane pracownika
Dane pracodawcy
WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO
Na podstawie art. 186 § 1 i § 7 k.p. proszę o udzielenie mi urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad moim dzieckiem (imię i nazwisko dziecka) ur. (data urodzenia dziecka) w wymiarze (długość trwania urlopu wychowawczego), począwszy od dnia (data rozpoczęcia urlopu) do (data zakończenia urlopu).
Do tej pory nie wykorzystywałam urlopu wychowawczego, przysługującego mi na (imię i nazwisko dziecka).
Dołączam stosowne oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
Z wyrazami szacunku
(podpis pracownika)
Kwestię urlopu wychowawczego reguluje Kodeks Pracy, a dokładnie artykuł 186. Jeśli chcesz ubiegać się o taki urlop, warto wiedzieć, co mówi polskie prawo.
Urlop wychowawczy może otrzymać każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy na umowie o pracę (nie musi być to w jednym miejscu ani bez przerwy). Niestety nie przysługuje on zatrudnionym na umowę o zlecenie lub dzieło, bezrobotnym i ubezpieczonym w KRUS.
Żeby zacząć urlop, musisz złożyć w swojej firmie pisemny wniosek (np. według powyższego wzoru) wraz z oświadczeniem drugiego prawnego opiekuna dziecka (o braku zamiaru korzystania z tego przywileju) i aktem urodzenia pociechy.
Na złożenie wniosku o urlop wychowawczy masz 21 dni, czyli 3 tygodnie — przed dniem, w którym chciałbyś przejść na urlop. Pracodawca nie ma prawa Ci odmówić. Podanie o urlop wychowawczy to po prostu informacja dla niego.
W każdej chwili możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy — najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Po zakończeniu urlopu pracodawca ma obowiązek przywrócić Cię na wcześniej zajmowane stanowisko, a gdy nie jest to możliwe — na inne, odpowiadające Twoim kompetencjom zawodowym i z nie mniejszym wynagrodzeniem niż przed urlopem.
Dodatkowo w tym okresie masz różne przywileje i chronią Cię prawa pracownicze. W trakcie trwania urlopu możesz złożyć wypowiedzenie, a pracodawca nie może Cię zwolnić z pracy — wyjątkiem jest zwolnienie dyscyplinarne.
Dodatkowo Kodeks pracy mówi, że:
Co oznacza, że w trakcie urlopu możesz podjąć pracę u swojego lub innego pracodawcy, jeśli nie będzie ona kolidowała z opieką nad dzieckiem.
Ponadto podczas urlopu Twoje dziecko może chodzić do żłobka albo przedszkola — to Twoja sprawa, jak wykorzystasz ten czas i jak planujesz zająć się swoją pociechą.
Niestety, urlop wychowawczy płatny nie jest — nie przysługuje Ci wynagrodzenie, inaczej niż przy urlopie macierzyńskim, podczas którego otrzymasz 80% swojej pensji.
Natomiast rodzinom o niskim statusie materialnym, czyli takim, których dochód na jedną osobę nie przekracza 674 zł, przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
To tak zwany zasiłek wychowawczy. Nie jest to osobne świadczenie i można go otrzymać wyłącznie z zasiłkiem rodzinnym. Wynosi on 400 zł miesięcznie. Osoby wychowujące jedno dziecko mogą otrzymywać go przez 24 miesiące, a przy dwójce dzieci przez 36 miesięcy. Opiekunowie dziecka z niepełnosprawnością będą dostawać zasiłek przez 72 miesiące.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Maksymalny wymiar urlopy wychowawczego wynosi 36 miesięcy, ale można go wziąć tylko do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Urlop przysługuje każdemu rodzicowi czy opiekunowi prawnemu i można go podzielić między dwie osoby.
Jedno z rodziców może wykorzystać do 35 miesięcy urlopy wychowawczego, bo według polskiego prawa każdemu z opiekunów przysługuje przynajmniej miesiąc urlopu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden rodzic nie żyje lub nie przysługuje mu prawo do opieki nad dzieckiem — wtedy drugiemu przysługuje całe 36 miesięcy.
Rodzice mogą również wziąć urlop wychowawczy w tym samym czasie — wtedy każdemu z nich przysługuje po 18 miesięcy z dzieckiem. Urlop może być udzielony w nie więcej niż w 5 częściach, ale nie trzeba ich wybierać od razu po sobie.
Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy? Tak, zgodnie z Kodeksem pracy okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
To oznacza, że czas, w którym przebywałeś na urlopie wychowawczym, wlicza się do emerytury i jest tzw. okresem składkowym (od 1999 r.) — pracodawca ma obowiązek składać dokumenty rozliczeniowe pracownika do ZUS-u.
Wysokość emerytury za czas urlopu wypoczynkowego zostanie wyliczona po zakończeniu urlopu i wynosi 60% prognozowanego za ten okres wynagrodzenia.
Urlop wychowawczy jest niezależny od urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Możesz go wziąć w dowolnym momencie (oczywiście do czasu, w którym Twoje dziecko skończy 6 lat). Nie wpływa również na Twoje prawo do urlopu wypoczynkowego, który przysługuje Ci proporcjonalnie do stażu pracy.
Ponadto przysługuje Ci też płatny urlop na żądanie na opiekę nad dzieckiem w wymiarze 2 dni wolne w roku. Rodzice mają również prawo do urlopu opiekuńczego.
Przeczytaj również nasze poradniki: Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?, Becikowe - jak złożyć wniosek online?, Jak złożyć wniosek o becikowe oraz Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni i Wniosek o urlop ojcowski: wzór [+PDF] i omówienie.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące urlopu wychowawczego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Urlop wychowawczy
Średnia:
Piszą o nas: