1. Praca w Google — zarobki, jak wygląda, gdzie szukać ofert

Praca w Google — zarobki, jak wygląda, gdzie szukać ofert

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Google to globalna korporacja technologiczna — jedna z największych na świecie — założona we wrześniu 1998 roku w Kalifornii. Jej flagowym produktem jest wyszukiwarka Google Chrome, a deklarowaną misją uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego.

Marzy Ci się praca w Google? Dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje — m.in. ile możesz zarobić i jak aplikować do pracy w Google. Pokażę Ci również, co o firmie mówią sami pracownicy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak wygląda praca w Google? [+ Zarobki]

Google to światowy gigant IT i trzecia najcenniejsza marka na świecie według raportu Kantar BrandZ (wyprzedziły go tylko Amazon i Apple). W 2021 roku wartość marki wyniosła aż 458 miliardów dolarów. Google od lat zajmuje też wysokie miejsca w rankingach najlepszych pracodawców na świecie.

Nic dziwnego, że dla wielu osób praca w Google to cel zawodowy i obietnica pięknej, wspaniałej kariery. W 2018 roku przedsiębiorstwo zatrudniało aż 98 771 osób w 70 biurach zlokalizowanych w 50 krajach na świecie, w tym w Polsce (w Warszawie i Wrocławiu).

Dlatego możesz być pewien, że podczas pracy w Google spotkasz bardzo wiele różnych osób — zwłaszcza iż firma chętnie podkreśla, że każdy pracownik może w niej liczyć na równe szanse bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, religię, orientację seksualną, tożsamość płciową, kolor skóry, stan cywilny, niepełnosprawność, status weterana czy przeszłość kryminalną, o ile wykaże się odpowiednimi kompetencjami.

Praca w takim środowisku to dla Ciebie szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Mówi o tym m.in. software developer Google’a Tomasz Wiszkowski w rozmowie z Piotrem Nowosielskim na portalu Justgeeg.it:

Praca w Google w Polsce była znakomita. Jest taka świeżość, zupełnie inny model pracy. Mieliśmy biuro, w którym było sto osób, myśmy się prawie wszyscy tam znali. Przy stu osobach gadki niemal na wszystkie tematy, zapoznanie się z niemal dowolną technologią, były do zrobienia. Ludzie byli bardzo fajni, otwarci. Zupełnie inaczej pracowało się z osobami, które traktowały to jak przygodę – przestały martwić się tym, czy wylecą z pracy, stresować, czy starczy im pieniędzy, czy z wynagrodzeniem będzie problem. Wielu fajnych przyjaciół tam zyskałem.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli będziesz chciał dostać podwyżkę lub awans, to nie wystarczy, że pójdziesz do swojego menedżera i o to poprosisz. W tak dużej firmie za promocją muszą iść mierzalne wyniki oraz opinie przełożonych. Taki system jest bardziej sprawiedliwy i pomaga motywować pracowników.

Firma umożliwia też przepływ pracowników między różnymi zespołami, a więc zmianę stanowiska pracy w razie potrzeby. Jednak na ogół wymaga to odbycia nowych rozmów kwalifikacyjnych.

Oczywiście, praca w Google nie zawsze jest usłana różami. Pracownicy z Doliny Krzemowej przez wiele lat skarżyli się na mobbing i inne nadużycia ze strony niektórych przełożonych. W efekcie powołali pierwszy w historii Google’a związek zawodowy — Alphabet Workers Union — który ma dbać o ich interesy.

Praca w Google — zarobki

Sundar Pichai — CEO Alphabet Inc. (konglomeratu Google) — w samym tylko 2019 roku zarobił ponad 280 milionów dolarów. Czy to znaczy, że po kilku latach pracy w Google i Ty zostaniesz milionerem? Raczej nie. Jednak zarobki osób na innych stanowiskach niż CEO również robią wrażenie.

Oto szacowana wysokość miesięcznego wynagrodzenia w amerykańskim Google na wybranych stanowiskach według serwisu Glassdoor (za portalem Sternaseo.pl):

  • senior software engineer: 13 749 dolarów (ok. 51 000 zł)
  • software engineer: 10 312 dolarów (ok. 38 000 zł)
  • konsultant techniczny: 9 908 dolarów (ok. 37 000 zł)
  • analityk finansowy: 9 189 dolarów (ok. 34 000 zł).

Oczywiście, w Google w Polsce te stawki są odpowiednio niższe — np. senior software engineer może zarobić ok. 20 000 zł miesięcznie, a software engineer od ponad 13 000 zł do prawie 17 000 zł miesięcznie. To jednak wciąż znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa.

Ale uwaga — firma niechętnie dzieli się informacjami o płacach, dlatego powyższe liczby opierają się na zeznaniach samych pracowników. Poza tym ostatnio było głośno o cięciach pensji w Google, którymi firma obarczyła osoby chcące pracować zdalnie po pandemii COVID-19.

Zobacz też, jak napisać CV analityka finansowego.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Praca w Google — gdzie szukać ofert pracy?

Ofert pracy w Google raczej nie znajdziesz na popularnych job boardach do szukania pracy. Żeby aplikować, musisz to zrobić przez oficjalną stronę Google:

  1. Wejdź na careers.google.com.
  2. Wybierz lokalizację, w której chciałbyś pracować (nie musi to być praca w Google w Polsce, możesz wybrać dowolne biuro za granicą).
  3. Użyj filtrów, by znaleźć pasujące do Ciebie oferty pracy. Możesz wpisać np. nazwę stanowiska, swoje umiejętności albo obszar działalności firmy (np. YouTube).

Jeśli jesteś wykwalifikowanym specjalistą, to ofertę pracy w Google możesz także otrzymać przez LinkedIn — rekruter sam do Ciebie napisze. Dlatego koniecznie załóż konto na tym portalu i zaznacz, że jesteś zainteresowany zmianą pracy.

Następnie uzupełnij swój profil tak, jakbyś tworzył profesjonalne CV i zadbaj, by znalazły się w nim słowa kluczowe typowe dla Twojej branży (nazwy aplikacji i języków programowania, kwalifikacje zawodowe) — najlepiej po angielsku.

3. Jak zdobyć pracę w Google?

No dobrze — a więc napisałeś CV i aplikowałeś do pracy w Google. Co dalej?

Przede wszystkim przygotuj się na to, że rekrutacja do Google, podobnie jak do każdej pracy w korporacji, przebiega wieloetapowo — spodziewaj się zarówno rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon lub wideokonferencji, jak i spotkań na żywo w biurze. 

Może się również zdarzyć tak, że po wstępnych rozmowach otrzymasz propozycję pracy poza Polską — wówczas firma pokryje koszty transportu na spotkanie rekrutacyjne, a być może i Twojej przeprowadzki (tak było m.in. w przypadku senior search site reliability engineera Marcina Kamińskiego).

W tym czasie spotkasz się z kilkoma osobami, które dokładnie sprawdzą Twoje predyspozycje do pracy pod kątem konkretnego stanowiska. Prawdopodobnie poproszą Cię o dołączenie referencji do CV i zlecą dodatkowe zadania sprawdzające kompetencje — np. znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu czy kodowanie pod czujnym okiem rekrutera. Musisz się do tego dobrze przygotować!

Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną jeszcze raz zapoznaj się z opisem wymagań i obowiązków na danym stanowisku. A w trakcie spotkania wykaż się kreatywnością — bo jeśli przedstawisz mniej oczywisty sposób na rozwiązanie danego problemu, nieznany innym kandydatom, łatwiej zaciekawisz rekrutera.

Nie martw się, jeśli nie otrzymasz informacji zwrotnej tuż po rozmowie kwalifikacyjnej. Ze względu na dużą liczbę zaangażowanych osób proces rekrutacyjny może się przedłużać — nie zdziw się, gdy propozycję pracy w Google otrzymasz w grudniu, podczas gdy na rozmowie kwalifikacyjnej byłeś w lipcu.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz już doświadczenie w pracy w Google w Polsce lub za granicą? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca w google

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3  (43 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: