1. Średnia krajowa 2022 w Polsce: ile wynosi brutto i netto?

Średnia krajowa 2022 w Polsce: ile wynosi brutto i netto?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Średnia krajowa to inaczej przeciętne miesięczne wynagrodzenie, jakie otrzymują pracownicy w Polsce. Wysokość średniej krajowej oblicza GUS — kolejno dla miesiąca, kwartału i roku.

Za chwilę zobaczysz, ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku (brutto i netto) oraz co jest podstawą jej wyliczania. Dowiesz się również, na co wpływa średnia krajowa w Polsce i czy na pewno jest to najlepszy wskaźnik zamożności Polaków.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje szacowaną wysokość średniej krajowej w Polsce — w sektorze przedsiębiorstw i w gospodarce narodowej. Aby to zrobić, sumę wynagrodzeń brutto dzieli się przez liczbę pracowników (z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim).

Średnia krajowa w gospodarce narodowej

Pierwszym wskaźnikiem średniej krajowej jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. GUS oblicza go co kwartał, a w lutym udostępnia wyliczenia za cały poprzedni rok. Z danych opublikowanych w lutym 2022 roku wynika, że średnia krajowa w 2021 roku wynosiła 5662,53 zł brutto, czyli 4083,44 zł netto (do ręki).

Jest to najszerszy i najbardziej wiarygodny wskaźnik średniej krajowej, ponieważ obejmuje największą liczbę podmiotów. Jednak dotyczy on wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę (również w niepełnym wymiarze czasu, np. na pół etatu).

Tym samym nie bierze się pod uwagę wynagrodzeń sporej grupy Polaków zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umowy o dzieło albo umowy zlecenia (którzy mogą stanowić od 20% do nawet 30% wszystkich pracujących).

Średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw

Istnieje również inny wskaźnik średniej krajowej (także obliczany przez GUS), a mianowicie przeciętne miesięcznie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Najnowsze dane na ten temat pochodzą z czwartego kwartału 2021 roku (od początku października do końca grudnia) — wówczas średnia krajowa w tym sektorze gospodarki wyniosła 6220,80 zł brutto, czyli 4474,82 netto. Dla porównania, w czwartym kwartale 2020 roku ten sam wskaźnik wynosił 5655,43 zł brutto (4078,86 zł netto), a więc był o prawie 10% niższy.

Co jednak istotne, przy tak wyliczanej średniej krajowej uwzględnia się wyłącznie sektor przedsiębiorstw i wyłącznie umowy o pracę. Statystyki nie obejmują też wypłat z nagród ani firm, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Średnia krajowa — czy jej wysokość ma znaczenie?

Wyliczając średnią krajową, GUS bierze pod uwagę zarówno zarobki zwykłych obywateli, jak i wysokie pensje prezesów firm (np. CEO). Dlatego eksperci podkreślają, że ta kwota jest zawyżona i nie oddaje realiów życia większości obywateli — np. z raportu platformy SpotData z 2019 roku ujawnionego przez Puls Biznesu wynika, że ponad 80% Polaków nie zarabia średniej krajowej.

Ponadto średnia krajowa — nawet jeśli z roku na rok jest wyższa — nie jest wystarczającym wskaźnikiem wzrostu zamożności Polaków. Z zestawienia opublikowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno wynika, że coroczny wzrost wynagrodzeń jest normą, ale nie uwzględnia się tam np. wzrostu cen. Może się zatem okazać, że mimo iż nasze pensje rosną, to z uwagi na inflację i tak za tą samą cenę będziemy w stanie nabyć mniej produktów i usług niż w poprzednich latach.

Szacowana przez GUS wysokość średniej krajowej służy przede wszystkim ZUS-owi. Jest bowiem podstawą do wyliczania obowiązkowych składek dla przedsiębiorców (w tym składki na ubezpieczenie zdrowotne NFZ) oraz wysokości emerytur.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A co Ty o tym myślisz? Czy średnia krajowa dobrze oddaje realia zarobków w Polsce? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Srednia krajowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: