1. Praca na pół etatu a urlop, emerytura i umowa. Ile to 1/2 etatu?

Praca na pół etatu a urlop, emerytura i umowa. Ile to 1/2 etatu?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chciałbyś znaleźć pracę na pół etatu albo przejść na taki tryb zatrudnienia z pełnego wymiaru godzin, ale nie wiesz, jak to wygląda formalnie? Chociaż może wydawać się to zawiłe i wahasz się, czy będzie to dla Ciebie korzystne, ½ etatu nie jest niczym niezwykłym.

W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat pracy na pół etatu — jak w takim przypadku wygląda urlop, emerytura, umowa o pracę i jak dokładnie wylicza się czas, w jakim będziesz wykonywać obowiązki służbowe przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Praca na pół etatu — ile to godzin i co to znaczy?

Wymiar czasu pracy na pełen etat określa Kodeks pracy. Wynosi on 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, bo oczywiście nie wliczają się w niego weekendy. Na logikę zatem praca na pół etatu oznacza połowę pełnego etatu — 4 godziny dziennie i 20 godzin tygodniowo.

Ale polskie prawo nie określa dokładnie, w jaki sposób powinno się realizować i rozliczać pracę w niepełnym wymiarze godzin. To już zależy od umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Dlatego pracując na ½ etatu, wcale nie będziesz musiał siadać do roboty codziennie na cztery godziny. Możesz być np. rozliczany za przepracowany tydzień, miesiąc czy nawet rok. W związku z tym, jeśli pracodawca zgodzi się na elastyczny czas pracy, możesz dowolnie manewrować swoim rozkładem dnia czy tygodnia, oczywiście tylko wtedy, gdy realizowany jest zgodnie z umową.

Warto przy okazji przypomnieć, jak Kodeks pracy dokładnie określa niepełny wymiar czasu pracy:

  • ¼ etatu, czyli 10 godzin w tygodniu
  • ½ etatu, czyli 20 godzin w tygodniu
  • ¾ etatu, czyli 30 godzin w tygodniu.

Przeczytaj też: Praca weekendowa a Kodeks pracy [stała i dorywcza] + porady.

Praca na pół etatu — umowa

Jak w takim razie wygląda umowa o pracę na pół etatu? Nie ma żadnego określonego prawnie wzoru. Ważne, żeby znalazła się w niej jednak informacja o zatrudnieniu w niepełnym wymiarze godzin, np. Pracodawca zatrudnia Pracownika na stanowisku ............... w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 1/2 etatu. Tak samo będzie w przypadku umowy na zastępstwo.

Teraz przeczytaj, jak wyglądają inne kwestie związane z pracą na pół etatu — ile przysługuje Ci urlopu w takim wymiarze godzin i jak wygląda emerytura.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Praca na pół etatu a urlop 

Oczywiście przy zmniejszonym wymiarze godzin, urlop również będzie krótszy. Według artykułu 154 § Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Podstawa wymiaru urlopu, z której wylicza się liczbę dni wolnych, przysługujących przy pracy na pół etatu wynosi:

  • 20 dni, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat
  • 26 dni, jeśli pracownik był zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Co oznacza, że jeśli pracowałeś krócej niż 10 lat, to przy zatrudnieniu na pół etatu powinieneś mieć 10 dni urlopu, a gdy dłużej — 13. Przy innych wymiarach czasu pracy lub gdy pracujesz krócej niż rok, urlop należy wyliczyć. Można to zrobić też według godzin, a nie dni. 

Dla przykładu: jeśli pracujesz przez miesiąc na pół etatu, to przysługuje Ci 1 dzień urlopu. Dlaczego? 10 dni urlopu przysługujących za pracę na pół etatu dzielisz przez liczbę miesięcy w roku (12), co daje 0,8. Zgodnie z wyżej zacytowanym fragmentem Kodeksu, wynik należy zaokrąglić do góry, czyli do 1. 

Urlop wychowawczy a praca na ½ etatu

Oczywiście, przy pracy na pół etatu przysługuje Ci urlop wychowawczy — jednym warunkiem jest przepracowanie co najmniej 6 miesięcy (w ogóle, niekoniecznie u jednego pracodawcy) na umowie o pracę. Wymiar takiego urlopu wynosi 36 miesięcy i można podzielić go między dwoje rodziców czy opiekunów.

Inną kwestią jest łączenie pracy na pół etatu z urlopem wychowawczym. Jest to możliwie, bo urlop wychowawczy nie przekreśla możliwości podjęcia pracy (przy okazji warto dodać, że w Polsce aż ⅓ kobiet pracuje w niepełnym wymiarze godzin, również podczas urlopu wychowawczego). 

Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, musisz złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru pracy (ale nie więcej niż o połowę etatu).

3. Praca na pół etatu a emerytura

Zgodnie z prawami pracownika wymiar czasu pracy nie może wpływać na Twoje prawo do emerytury, a staż pracy naliczany jest dokładnie tak samo jak w przypadku pracujących w pełnym wymiarze godzin. A gdy odejdziesz z pracy w związku z przejściem na emeryturę, będziesz miał prawo do jednorazowej odprawy emerytalnej (tak jak każdy inny pracownik).

Oczywiście przy pracy na ½ etatu stawka świadczenia emerytalnego będzie zależała od wysokości pensji i długości okresów składkowych. Niepełny wymiar czasu pracy nie zwalnia ze składek ubezpieczeniowych. 

4. Jak zacząć pracę na pół etatu lub w niepełnym wymiarze godzin?

Jeśli jesteś zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, a chciałbyś zacząć pracę na pół etatu, możesz wynegocjować to z pracodawcą i złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Jednak, gdy nie jesteś objęty prawem do urlopu wychowawczego, pracodawca nie musi się zgodzić.

Przejście na pracę na pół etatu wiązać się będzie z obniżeniem wynagrodzenia. Również najniższa krajowa przy takim trybie zatrudnienia, będzie o połowę niższa! Warto jednak wiedzieć, że pracownik zatrudniony na pół etatu nie może zarabiać mniej niż połowę pensji innych osób na tym samym stanowisku, ani też mniej niż połowę swojego wynagrodzenia za cały etat. 

Jak znaleźć pracę na ½ etatu? Najlepiej w internecie. Wypróbuj popularne wyszukiwarki ofert pracy. Możesz też wpisać w Google frazy praca na pół etatu Warszawa czy praca na pół etatu Kraków.

To, jak zabierzesz się do szukania pracy w niepełnym wymiarze godzin, powinno zależeć od Twoich preferencji i potrzeb. Jeśli szukasz pracy w konkretnym zawodzie, najlepiej znaleźć oferty dla tej profesji, a wśród nich wybrać te na pół etatu.

Oczywiście możesz również aplikować do pracy w pełnym wymiarze i przed rekrutacją (albo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej) zapytać, czy pracodawca zgodzi się na zatrudnienie na pół etatu.

5. Czy i kiedy warto zdecydować się na pracę na pół etatu?

To zależy od Twojego podejścia do pracy. Pół etatu sprawdzi się, gdy chcesz lub potrzebujesz odpocząć i wypracować sobie lepszy work life balance. Musisz jednak liczyć się z krótszym urlopem i mniejszym wynagrodzeniem.

Najczęściej pracę na pół etatu podejmują osoby zajmujące się dziećmi lub starszymi krewnymi (GUS podaje, że w Polsce znacznie częściej są to kobiety) czy studenci, którzy chcą łączyć pracę zawodową z nauką. Na połowę etatu również decydują się osoby, które chcą jednocześnie pracować i rozwijać własną działalność.

Polski Kodeks pracy podaje tylko, ile wynosi pełny i niepełny wymiar czasu pracy, ale pozostałe kwestie zależą od Twojego pracodawcy. Dlatego jeśli chcesz przejść na pół etatu, warto spróbować wynegocjować sobie korzystne warunki i dokładnie ustalić warunki świadczenia wykonywania obowiązków zawodowych. 

Co ważne, zwolnienie z pracy na pół etatu nie przekreśla prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem, że spełniłeś pozostałe warunki do otrzymania świadczenia.

Może zainteresuje Cię również: Od ilu lat można pracować? Wyjaśnienie przepisówWczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni, Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek? oraz Urlop na żądanie: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pracy na pół etatu? A może pracujesz w takim wymiarze i chciałbyś się podzielić swoim doświadczeniem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca na pol etatu

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4  (71 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: